KTHEHU RINI NE ISLAM !!!, RINIA NE ISLAM

Shko poshtė

albmuslim KTHEHU RINI NE ISLAM !!!, RINIA NE ISLAM

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Sep 18, 2007 1:04 pm

Bismilahir Rahmanir Rahim

RINIA NĖ ISLAM
Falemenderimi dhe lavdrimi I takon Vetėm Allahut xh.sh Krijuesit tė Botrave
Mėshiruesit
e Mėshirbėrėsit Salavatet dhe Selamet qofshin mbi Muhamedin
(salall-llahu alejhi ve selm) mbi familjen e tij tė pastėr ,mbi shokėt
e tij besnik
Dhe mbi tė gjith ata qė e pėsojn rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Tė nderuar Vllezėr dhe Motra tė Fesė sė vetme tė pranuar tek All-llahu xh.sh
Fesė Islame,ajo qė mė bėri tė shkruj pėr kėtė temė, ėshtė ajo se Rinia ėshtė
gjėja mė e shtrejtė nė kėtė jetė.

Pasi qė jamė vetė I Ri e zgjodha kėtė temė , qė sė pari ta kėshilloj veten me
fjalėt e All-llahut xh.sh dhe Sunetin e tė Dėrguarit tė Allahut xh.sh , si dhe
juve tė nderuar bashkmoshatar tė mi. Dhasht Allahu xh.sh qė tė pėrfitojm
nga kjo temė, ta jetojm rinin tone ne lumturi, tė nguliten kėto fjalė nė zemrat
tona, ashtu qė tė jemi njė Rini e shėndosh Islame, tė jemi trashigimtarė tė de-
njtė tė kėsaj feje tė pastėr.

Tė nderuar Vllezėr dhe Motra Islam, Student, nxėnės e Rinista nė pėrgjithėsi
Periudha e Rinisė ėshtė Periudha e fuqisė e cila gjendet nė mes dy periudhave
tė dobėsisė: Dobėsisė sė fėmirisė, dhe Dobėsisė sė Pleqėrisė, sic tregon pėr
kėtė Kur`ani famėlartė:
“Allahu ėshtė ai qė ju krijoi nė njė gjendje tė dobėt,Pastaj pas asaj dobėsije
Ju dha fuqi e pas fuqis fuqisė, dobėsi e pleqėri.”(Er-Rum 54).

Periudha e Rinisė ėshtė Periudha e gjallėrisė kulminante, mesi i jetės, kurse
mesi I cdo sendi ėshtė pjesa mė e fortė e tij. Sikur djelli nė mesditė (nė Zenit)
Rinia, pra, ėshtė moshė e fuqisė, andaj njeriu do tė pyetet Diten e Gjykimit pėr-
jetėn e tij nė pėrgjithėsi, kurse pėr moshėn Rinore nė vecanti.

Nė njė hadith tė Muhamedit s.a.v.s thuhet: “Nuk do tė lėviz njeriu nga vendi pa
Mos u pyetur pėr katėr gjėra: pėr jetėn ku e ka kaluar, Rinin ku e ka harxhuar
pėr diturinė cka ka bėrė me tė, dhe pėr Pasurinė si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.”
-Tė
nderuar Vllezėr net ė gjithė e dimė se njė ditė do tė shpėrngulemi nga
kjo dunja, dhe do tė duhet tė dalim para All-llahut xh.sh, qė tė japim
llogari,andaj
Duhet tė jemi tė kujdesshėm pėr Periudhėn e Rinisė pasi qė ajo kalon sido qė
ta shfrytėzojm , e njė ditė do tė pyetemi pėr tė, se ku e kaluam nė dėfrime dhe harame, apo nė Islam nė rrugėn e Allahut xh.sh.

-Ne tė gjithė duhet tė angazhohemi , qė most a kalojm kotė kėtė periudhė shumė
tė vlefshme, ashtu qė mos mundim tė gjejmė pėrgjigje nė Ditėn e Gjykimit, kur
do tė pyetemi se ku e kemi investuar Rininė tone, dhe ku I kemi harxhuar kėto
vite tė fuqisė,vitalitetit dhe aspiratave.

-Kur`ani famėlartė na ka sjellė disa shembuj tė tė rinjve tė cilėt duhet tė jenė syn-
imi ynė , dhe synimi I tė rinjve tanė, qė ti pasojm shembujt e tyre dhe ti marim ata
si shembull,nė vend qė ti emitojmė perendimorėt apo Artistėt.

Tė rinjtė tanė duhet ta ndjekin kėtė model Kur`anorė tė tė rinjve tė cilėt e besuan
Zotin , kurse ai ua shtoi dritėn e besimit;kishte tė rinjė qė nuk e pranuan tė pavėr-
tetėn, nuk I pranuan tagutėt(planprishėsit) nuk pranuan ti pėrkulen aksujtė tjetėr ,
pos All-llahut dhe nuk iu nėnshtruan askujtė tjetėr pos Krijuesit tė vetėm………..

Sa pėr pėrkujtim po sjellim disa nga ata tė ri qė ne dueht ti marim shembull njė ndėr ata ishte edhe Ibrahimi a.s.
Ibrahimi a.s ishte njė I ri nė mosh shum tė vogėl, por edhe pse nė atė moshė ai
Nuk pranoi t`i adhurojė idhujt, dhe ia mohi kėtė veprim babai dhe popullit tė vet
Sic e pėrmendėn Allahu xh.sh nė Kur`anin Famėlartė:

“ C`jan kėta statuja? Ata thanė: I gjetėm tė parėt tanė qė po I Adhuronin,Ai u tha:
edhe tė parėt tuaj edhe ju ishit tė humbur” Pastaj vazhdoj tė debatoj me ta deri sa
I mposhti dhe u tha: “Pasha Allahun posa tė largoheni ju une kam pėr t`ua bėrė
Statujave atė duhet! Dhe I bėri ato copė-copė,pėrvec njė mė tė madhes qė e kishin
Ata
, e me shpres se atij do ti drejtohen(pėr ta kuptuar se kush I theu
el-enbija 57-58)”. Kur u kthyen ata u habitėn se c`kishte ndodh me
Zotrat e tyre ja se si e shp-
jegon Kur`ani kėtė rast:

„Ata thanė: Kush e bėri kėtė me Zotrat tonė? Ai na qenka kriminel.(Pastaj) Thanė:
Kemi dėgjuar pėr njė djalosh qė I pėrqeshte ata, tė cilit I thonin Ibrahim.”(El-Enbija: 59-60)”.

Ibrahimi ishte njė djalosh I ri ndoshta edhe mė I ri se ne , por ai nė atė moshė ishte

rugėn e Allahut xh.sh dhe ju kėrcnua atyre se do tua bėjė copė-copė
Zotrat si dhe e realizoi kėrcnimin e vet kur ata e pyetėn se a e bėre
ti kėtė? Ai u pėrgjigj!…
“Jo por ai I madhi I tyre, ju pyeteni ata nėse janė qė flasin. Ata u ndalėn e u mend-
uan me veten, e dikush tha:Vėrtetė, ju jeni mu ata tė gabuarit“(El-Enbija 65)

-Dhe
ndodhi ajo qė ndodhi ,e ata iu kėrcnuan Ibrahimit se do ta djegin, dhe
tubuan pėr kėtė qėllim lėndė djegėse e dru dhe e hudhėn nė zjarr tė
madh nė tė cilin e hudhėn Ibrahimin por Allahu i Madhėruar ia shėndėroi
zjarrin nė kopsht me erė tė mirė, dhe i tha atij:..„O Zjarr, bėhu i
ftohtė dhe shpėtim pėr Ibrahimin“(El-Enbija )“

-Ky i ri nuk
pranoi t`u nėnshtrohet djajve dhe refuzoi tė besojė dikė tjetėr pos
Allahut dhe ai nuk u ndal vetėm nė kėtė, por idhujt qė i adhuronte
populli i tij i bėri
copė-copė me qėllim qė ta shohin njerzit se
kėta idhuj nuk janė Zota, dhe se ata nuk mund ta adhuroj njeriu atė qė
nuk mund t`i del zot vetes, Por krahas Fakteve
ata u kthyen nė kokėfortėsi dhe vazhduan edhe tej nė injorancėn e tyre.

-Ky
ėshtė shembulli i tė riut besimtar nė tė vėrtetėn dhe atė qė e mbron
atė, e i cili i lufton tagutin dhe tė Pavėrtetėn.........Nesėr vazhdojm
tė shkrujm edhe pėr njė tė ri i cili duhet tė jetė synimi inė dhe ta
amrim shembull atė se si duhet tė jemi tė durueshėm nė sprovat qė na
godasin e Ai i ri besimtarė ishte Ismaili a.s i biri i Ibrahimit a.s
...............Vazhdojm neser inshallahu teala

Fotografitė e bashkangjitura_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi