I vinte erė misku

Shko poshtė

albmuslim I vinte erė misku

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 12:03 pm
Ibėn Xhevzij nė librin e tij "El-Mev'idhah" ka pėrmendur ngjarjen e
njė djaloshi tė varfėr qė mirrej me tregėti, qė jetonte njė jetė tė
varfėr, mirėpo zemra e tij ishte e pasur me iman.
Thotė: Shetiste djaloshi nėpėr rrugėt e qytetit pėr tė shitur mallin e tij qė posedonte.


Nė qytetin ku djaloshi shiste mallin jetonte njė
lavire, qė nuk ndalej nė shfaqjen e trupit tė saj duke i provokuar
njerėzit.
Njė ditė djaloshi kalon kah
dera e shtėpisė sė kėsaj lavire. Papritmas, ajo shfaqėt tek dera e
shtėpisė sė saj dhe e pyete djaloshin per mallin e tij dhe kerkoi prej
djaloshit qė tė hyjė nė shtėpinė e saj pėr ta shikuar mallin qė kishte
pėr shitje.
Djaloshi duke mos e ditur
kurthen e kėsaj lavire hyri nė shtėpinė e saj pėr tė ekspozuar mallin e
tij. Befas, gruaja ia mbyll derėn dhe e thėrret djaloshin qė tė bėjė
imoralitet.
Nė kėtė moment djaloshi besimtar u gjend nė njė pozitė tė palakmueshme dhe filloi tė bėrtas: Mos e beftė Allahu...!

Nė kėtė moment filloi tė kujtojė gjendjen e tij pasi tė shkojnė
kėnaqėsitė momentale, dhe mbetet turpi dhe shkatėrrimi. Kujtoi Ditėn
kur do tė dėshmojnė pėr te gjymtyrėt pėr veprimet e tyre nė haram,
kėmba e cila ka ecur nė haram, dora e cila ka prekur haram, gjuha me tė
cilėn ka folur haram dhe ēdo pjesė e vogel e trupit tė tij kur do tė
deshmojė kundėr tij.
Pastaj, kujtoi
nxehtėsinė e zjarrit tė xhehenemit dhe denimin e All-llahut. Kujtoi
Ditėn kur tė lidhen zinaqarėt pėr zjarr tė xhehenemit dhe do tė rrihen
me kamxhik tė nxehtė prej hekuri. Dhe nė qoftė se kėrkon ndonjeri nga
ata ndihmė, u thojnė Melaqet: "Ku ka qėnė ky zė kur ju qesheshit dhe
gėzoheshit me njė gėzim tė madh dhe nuk frikoheshi nga shikimi i
All-llahut dhe nuk kishit turp prej Tij?!

Pastaj, kujtoi fjalėn e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
"Pasha All-llahun sikur ta dinit atė qė di unė pak do tė qeshėnit dhe
shumė do tė qanit.
Pastaj, kujtoi
ngjarjen e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur njė ditė pa
nė ėndėrr burra dhe gra lakuriq nė njė vend tė ngushtė sikur furrė
zjarri. Fundi i saj i gjėrė, kurse gryka e saj e ngushte. Ata bertitnin
aty dhe leshonin zė tė tmerrėm, kurse atyre u vinte zjarri nga poshtė.
Sa herė qe i kapte kjo flake, leshonin njė bertimė tė madhe dhe tė
trishtushme nga nxehtesia e madhe. Kur e pyeti Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] Xhibrilin alejhi selam se kush janė kėta njerėz, ju
pėrgjigj se kėta janė lavirėt dhe laviret dhe ky eshte denimi i tyre
deri nė Ditėn e Gjykimit, kurse denimi nė botėn tjetėr ėshtė edhe mė i
dhimbshėm.
Pastaj i tha vetja e tij: Bėre
dhe pendohu...! Por jo, u kthye e tha: Kėrkoj mbrojtje prej All-llahut
prej shejtanit tė mallkuar! Si tė shikoj njė grua tė huaj, qė nuk me
lejohet ta shiqojė atė?! Pasha All-llahun qė qendron lartė mbi ne dhe
na shiqon neve, si turpėrohemi para krijesave dhe fshihemi prej tyre,
kurse i bėjmė mėkatet haptas para Krijuesi?!

Pastaj, djaloshi mbeti i heshtur pėr njė moment duke menduar per dalje
nga kjo situatė dhe filloi te shikojė kah dera pėr dalje.

Por, lavirja sa e pa kėtė filloi te bertas dhe filloi ta kėrcenojė duke
i thėnė se nė qoftė se nuk e bėnė atė ēka po dėshiroj prej teje, do tė
thėrras njerėzit dhe do t'u them atyre se ky djalosh me sulmoi ne
shtėpinė time dhe pastaj ēka te pret ty vetėm se vdekja ose burgu?!

Filloi djaloshi besimtar tė dridhet nga frika prej Allahut. Kur e pa se
nuk ka dalje nga kjo, mendoi qė tė bėjė njė dredhi pėr tė shpėtuar nga
ky kurth.
Mori leje nga kjo grua e
pandershme qė tė hyjė nė nevojtore. Hyri aty dhe mendoi tė arratiset
nga dritarja. Mirėpo, pa se dalja nga dritarja ėshtė e pamundur.
Pastaj, nuk kishte mundėsi tjetėr pėrveē se tė ndyhet me ndytėsirė vetėm e vetėm qė mos tė bie nė imoralitet.

Shikoi tek vendi ku kryhet nevoja, hapi kapakun dhe filloi ta ndyejė
trupin me ndytėsirė. Pasi u ndot krejtėsisht hapi derėn dhe doli tek
ajo.
Nė momentin kur e pa lavirja nė kėtė gjėndje u trishtua dhe filloi tė bėrtasė: Budalla... budalla...!
Ia hodhi mallin e tij mbi fytyren e tij dhe ia hapi derėn qė tė dilte nga shtėpia e saj.

Pasi doli djaloshi nė kėtė gjėndje, filloi tė ece nėpėr rrugėt e
qytetit nė drejtim tė shtėpisė sė tij, kurse fėmijet e rrugės filluan
duke u qeshur dhe tallur me te, duke i thėnė: budalla... budalla...

Kur mbrriti nė shtėpi hoqi teshat e ndotura dhe u pastrua. Nga trupi i
tij filloi tė ndihet erė misku dhe kjo erė nuk ju nda nga trupi i tij
deri nė vdekje.

Dr. Muhamed El Arifi
Pėrktheu:
Fatmir Zogaj
05 Prill 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi