Kur i detyrohet agjėrimi njė femrės muslimane?

Shko poshtė

albmuslim Kur i detyrohet agjėrimi njė femrės muslimane?

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Sep 14, 2007 5:58 pm

Kur i detyrohet agjėrimi njė femrės muslimane?


Pėrgjigje:Femra
muslimane detyrohet pėr tė agjėruar atėherė kur futet nė moshėn e
pjekurisė (bylyk). Femra futet nė bylyk (moshėn e pjekurisė) kur mbush
pesėmbėdhjetė vjeē, kur qimet dalin nė vendet e turpshme, kur ka
orgazėm, kur i vijnė menstruacionet apo kur mbetet shtatzėnė. Ndaj nėse
njėra prej kėtyre dukurive shfaqet tek njė femėr e ka tė detyruar tė
agjėrojė Ramazanin, edhe nė qoftė se i ka dhjetė vjeē.Shumica
e femrave ju vjen menstruacioni nė moshėn 11 apo 12-vjeēare, ndaj shumė
familje nuk e pėrfillin dhe as nuk i japin rėndėsi kėsaj dukurie nga
injoranca, sepse mendojnė se ėshtė ende e vogėl dhe nuk e ka detyrim
agjėrimin. Ky ėshtė njė gabim, por duhet ta dijė ēdokush se nėse femrės
i vjen cikli mujor, ajo ėshtė futur nė bylyk (moshėn e pjekurisė) dhe
detyrohet pėr ēdo adhurim, ndaj lapsi fillon tė shkruajė ēdo vepėr.

[Hoxhė: Abdullah ibėn Xhibrin]

Nėse gruaja ndjen dhimbjet e menstruacionit, por nuk ka pasur gjakderdhje para se tė perėndojė dielli, a konsiderohet agjėrimi i saj autentik, apo detyrohet pėr ta kompensuar atė ditė?

Pėrgjigje:
Nėse femra i ndjen dhimbjet e menstruacionit duke agjėruar, por ka
gjakderdhje vetėm pasi tė perėndojė dielli, agjėrimi i saj konsiderohet
si autentik dhe i saktė. Nuk detyrohet ta kompensojė nėse ėshtė agjėrim
i detyrueshėm dhe assesi nuk privohet nga shpėrblimi nėse ėshtė agjėrim
vullnetar.

[Hoxhė: Muhamed ibėn Salih El-Uthejmin]


Ferma e cila ėshtė nė ciklin mujor dhe ajo lehonė, a e kanė tė lejuar tė hanė dhe tė pinė gjatė ditės sė Ramazanit?

Pėrgjigje:
Po, kėto dy kategori (grupe) njerėzish e kanė tė lejuar tė hanė dhe tė
pinė gjatė ditės sė Ramazanit, por mė e preferuar dhe delikate do tė
ishte nėse kėtė e bėjnė fshehurazi, sepse po tė hanė dhe tė pinė
haptazi, mund tė lindin dyshime dhe konfuzione tek tė vegjlit tė cilėt
nuk mund t’i kuptojnė aq lehtė gjėrat.

[Hoxhė: Muhamed ibėn Salih El-Uthejmin]


Ēfarė duhet tė veprojė njė grua shtatzėnė apo gruaja e cila e ka fėmijėn e saj nė gji, nėse e prishin agjėrimin?

Pėrgjigje:
Gruas shtatzėnė dhe ajo qė e ka fėmijėn nė gji nuk i lejohet ta prishin
agjėrimin, pėrveēse me arsye. Po qe se e prishin Ramazanin me arsye,
detyrohen qė t’i kompensojnė ato ditė. Allahu, subhanehu ue teala,
thotė: “Pra, kushdo nga ju qė dėshmon kėtė muaj, le tė
agjėrojė! Sa i pėrket atij qė ėshtė i sėmurė ose gjendet nė udhėtim e
sipėr (le tė agjėrojė mė vonė) aq ditė sa nuk i ka agjėruar. Allahu
dėshiron qė t’jua lehtėsojė dhe jo qė t’jua vėshtirėsojė.” (El-Bekare,
185)
Kėto dy kategori njerėzish, gruaja shtatzėnė dhe ajo qė e ka fėmijėn nė
gji, llogariten tė sėmurė, ndaj nėse e prishin agjėrimin, atėherė
detyrohen t’i kompensojnė me ditė tė tjera.

[Hoxhė: Muhamed ibėn Salih El-Uthejmin]


Cila ėshtė dispozita e agjėrimit pėr gruan shtatzėnė dhe nėnėn me fėmijė nė gji?

Pėrgjigje:
Grave shtatzėna dhe nėnave me fėmijė nė gji, iu lejohet ta prishin
agjėrimin nėse frikėsohen pėr ndonjė pasojė negative nė shėndetin e
fėmijėve tė tyre si: pakėsimi i ushqimit dhe i vitaminave etj., me tė
cilat ushqehet foshnja nė barkun e nėnės.
Nėse
ēėshtja ėshtė kėshtu, atėherė ato kanė tė drejtė ta prishin agjėrimin
dhe detyrohen t’i shlyejnė kėto ditė nė njė kohė tjetėr dhe krahas
kėsaj ta ushqejnė njė tė varfėr pėr ēdo ditė tė paagjėruar.
Mirėpo,
nėse ato frikėsohen pėr shėndetin e tyre personal, atėherė ato mund ta
prishin agjėrimin dhe ta shlyejnė agjėrim nė njė kohė tjetėr dhe nuk
detyrohen me ushqimin e njė tė varfėri.
Pro,
kjo ėshtė e tėra mbi dispozitėn e agjėrimit pėr gruan shtatzėnė dhe
nėnėn me fėmijė nė gji. Allahu, subhanehu ue teala, thotė: “Agjėrimi
zgjat disa ditė, por, nėse ndonjėri prej jush ėshtė i sėmurė ose duke
udhėtuar, le tė agjėrojė aq ditė sa i ka prishur nė ditėt e tjera pas.
Ata qė kanė vėshtirėsi pėr tė agjėruar, duhet tė ushqejnė si shpagim
nga njė tė varfėr pėr ēdo ditė agjėrimi. E, nėse ndonjėri jep mė shumė
se kaq, kjo ėshtė edhe mė mirė pėr tė. Por, agjėrimi juaj ėshtė mė i
dobishėm, nė qoftė se e dini..” (El-Bekare 184)


[Hoxhė: Salih El-Feuzan]

Pėrgatiti dhe pėrktheu:
Abdyl Fuga
11 Shtator 2007 marre nga www.ankebut.com

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi