Sėrish karikaturat: Suedia shpreh keqardhje pėr karikaturat

Shko poshtė

albmuslim Sėrish karikaturat: Suedia shpreh keqardhje pėr karikaturat

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Sun Sep 02, 2007 2:05 pm

Sėrish karikaturat: Suedia shpreh keqardhje

pėr karikaturat e Pejgamberit Muhammed nė gazeta
Ambasada suedeze nė Pakistan shpreh keqardhje

pėr shkak tė botimit tė karikaturave tė pejgamberit Muahammed (a.s.) nė

gazetėn 'Nerikes Allehanda'.
Pakistani dėnoi karikaturat tė cilat paraqesin

kokėn e Pejgamberit nė trupin e qenit. Qeveria suedeze shprehi

keqardhje pėr shkak tė kėtij incidenti, por bėri tė ditur se nuk mund tė

justifikohet sepse nuk ėshtė pėrgjegjėse pėr karikatura dhe nuk kishte

mundėsi ta ndaloj publikimin e tyre.Publikimi i karikaturave tė ngjashme tė vitit tė kaluar nė gazetėn

daneze 'Jyllands Posten' shkaktoi protesta tė mėdha nė mbarė botėn

myslimane.Vetėm paraqitjen e figurės sė Pejgamberit muslimanėt e konsiderojnė

fyerje, sepse vetė Kur'ani e ndalon kėtė. Pėrveē kėsaj, shumė mysliman

qenin e konsiderojnė si kafshė tė papastėr.Autori i karikaturave tė reja Lars Vilks kėtė e konsideron si art "Nuk jam

kundėr islamit. Kėtė e dinė tė gjithė", tha Vilks.Autoriteteve suedeze nė fillim ankesat i shkuan nga Irani. E mė pas,

protestat erdhėn nga Pakistani. Ministria suedeze nė deklaratėn e saj

theksoi se "Disa evropian lirinė e shprehjes e ngatėrrojnė me ofendimet

publike tė 1.3 miliardė muslimanve nga e tėrė bota"."Sjelljet e tilla dėmtojnė pėrpjekjet e personave tė cilėt pėrpiqen tė

promovojnė respektin dhe mirėkuptimin mes feve dhe civilizimeve",

qėndron nė pėrgjigjen e ministrisė.
islamgjakova.net

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi