Vdekja e Al Zarkawit (Allahu e mėshiroftė)

Shko poshtė

albmuslim Vdekja e Al Zarkawit (Allahu e mėshiroftė)

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Sat Sep 01, 2007 12:20 pm

Rėnia shehid - inshAllah - e Sheikh Ebu Musab ez-Zarkavit

10 06 2006


Njė irakian i quajtur Ahmed Muhammed, i cili e kishte shtėpinė ngjitur
me shtėpinė ku ra shehid, inshaAll-llah, Ebu Musab Ez-zarkavi, tha se
shtėpia nė tė cilėn ka qenė Zarkavi, ka qenė nė shitje para disa kohe.
Ajo shtėpi e kishte edhe njė kopsht i cili kishte palma. Kjo shtėpi i
ėshtė shitur njė njėriu i cili njihet me emrin Ebu Omer pėr njė ēmim
prej rreth 70 milion dinar (me gjithė kopsht). Kjo ka ndodhur 12 ditė
para se tė vritet Zarkavi.


Ky fqiu, Ahmed Muhamed, deklaroi pranė korrespodentit tė Mefkeretul
Islam nė orėn 5:50 ditėn e mėrkurė se: " Shtėpia ishte goditur nga 2
raketa. Derisa kjo shtėpi u shkatėrrua tėrėsisht, pėrfshirė edhe
kopshtin, gjithashtu, u qellua edhe shtėpia ime sa qė u shkatėrrua 50%
e shtėpisė."


Dėshmitari vazhdon:


" 10 minuta pas bombardimit dhe nė mesin e tymit tė zi, dolėm unė,
vėllau im dhe djali i axhės tim tek vendi i ngjarjes. I pamė njė numėr
tė kufomave. Poashtu pamė njė kėmbė njeriu qė ishte shkėputur dhe e
cila ishte hudhur disa metra larg nga shtėpia nė mes tė pemėve. I pamė
edhe 2 kufoma tė grave, tė cilat i kishte goditur predha. Nė atė rast
brohoriti vellau im, ' O vella, ja kėtu dėgjohet nje zė i njė njeriu.'
"


" Filluam tė hulumtojmė derisa e gjetėm shejh Ebu Musab Ez-Zerkavin, i
cili ishte ende gjallė. E njihja atė sepse e kisha parė nė televizion.
Sytė e tij, All-llahu e mėshiroft, i kishte kthyer drejtė qiellit dhe
gishti i tij tregues drejtuar lartė dhe i pėrsėriste fjalėt 'Allahu
Ekber (Allahu ėshtė mė i Madhi), Allahu Ekber LA ILAHE IL-LALL-LLAH
MUHAMMEDUR-RESULULLAH,' pastaj e pėrsėriti pėr sė dyti herė: 'ESHHEDU
EN LA ILAHE IL-LALLAH WAHDEHU LA SHERIKE LEH, WE ESHHEDU ENNE
MUHAMMEDEN ABDUHU WE RESULUH (dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr qė e
meriton adhurimin pėrveē Allahut - Njė, nuk ka shok, dhe dėshmoj se
Muhammedi ėshtė Rob dhe i Dėrguar i Tij)'."


" Mjekrra e tij ishte e mbuluar me pluhur, poashtu edhe flokėt e tij tė
gjata. E nxorrėm atė nga brendija e gėrmadhave, u buzėqesh me njė
buzėqeshje tė lehtė, por ai vazhdonte tė thoshte me zėrin e lodhur: 'LA
ILAHE IL-LALLAHU WAHDEHU LA SHERIKE LEH MUHAMMEDUN ABDUHU WE RESULUH
(nuk ka tė adhuruar tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut - Njė,
nuk ka shok, dhe Muhammedi ėshtė Rob dhe i Dėrguar i Tij).' Mėpas erdhi
ndihma e shpejtė dhe ne e lajmėruam vozitėsin se kėtu ėshtė njė njeri
dhe duhet t'i ndihmojmė, pa i treguar atij se ky ishte Udhėheqesi i
udhėheqėsve dhe zotėriu i Burrave, sheikhu Ebu Musab Ez-Zerkavi."


" Papritmas erdhėn forcat okopuese nė vendin nė tė cilin ishim duke e
bartur Shejh Ebu Musab Ezzerkavin me duart tona unė dhe vėllau im.
Erdhen ne drejtim tonin dhe e morrėn Zarkavin dhe e hodhėn pėrtokė. Ai
nuk ndahej nga kujtimi i Allahut dhe nuk i ndahej fytyra e tij nga
buzeqeshja, derisa sytė e tij gjithnjė i kishte drejtė qiellit. Folėn
ushtarėt diēka fshehurazi dhe me zė tė ulėt, dhe e kuptova se ata e
njoftėn Zarkavin. Gjaku ishte duke i rrjedhur nga gjoksi i tij, kėmbėt
e tija dhe nga barku i tij."


Vazhdon dėshmitari dhe thotė:


" Pasiqė u mblodhėn mė shumė se 20 ushtar» pėrreth tij, filluan ta
godisin atė nga ēdo anė. Unė e dėgjoja atė, Allahu e mėshiroftė duke
thėnė: 'ESHHEDU EN LA ILAHE IL-LALLAH WAHDEHU LA SHERIKE LEH WE ESHHEDU
ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU WE RESULUH (nuk ka tė adhuruar tjetėr qė e
meriton adhurimin pėrveē Allahut - Njė, nuk ka shok, dhe Muhammedi
ėshtė Rob dhe i Dėrguar i Tij.)' Mėpas filluan ushtaret ta godasin atė
me shkelma dhe me kondaqet tė pushkėve tė tyre. E goditnin atė nė
fytyrė, gjoks dhe nė plagat e tij. Kjo rrahje zgjati njė periudhė prej
perafersisht 5 minutash, derisa filloi t'i rrjedhė gjaku nga goja dhe
hunda dhe u nda nga jeta para duarve tė tyre."


" Pastaj mė burgosėn mua, vėllaun tim dhe djemtė e axhės tim, tė cilėt
ishin prezent me mua. E dėrguan Zarkavin me helikopter nė drejtim tė
panjohur, kurse kufomat tjera i dėrguan nė spitalin e qytetit, sipas
informatave qė i kam dėgjuar mė vonė."


" Pastaj," thotė dėshmitari, " pėr kėto fjalė qė i them unė, jam
pėrgjegjės pėr tė para Allahut Subhanehu ve Teala nė Ditėn e Gjykimit
dhe nuk frikohem qė t'a pėrmendni emrin tim. Unė jam prezent dhe i
njohur tek tė gjithė nė Hebheb dhe mund ta pyesni cilindo njeri, dhe
nuk frikohem qė tė tregoni atė ēka kam parė."


" Kurse sa i pėrket kufomave tjera," shton dėshmitari, " i kam parė
edhe dy kufoma tė grave dhe dy kufoma tė dy burrave, pėrveē Ebu
Musabit, kurse sa i pėrket fėmijėve, nuk kam parė pasiqė u janė
shkatėrruar kufomat."


" Sa i pėrket lajmeve qė pohojnė se 'tė parėt tė cilėt kanė arritur nė
vendin e ngjarjes ishin forcat irakiane', kjo nuk ėshtė e vėrtetė,
sepse ne i kemi parė se tė parėt qė arritėn ishin forcat amerikane, te
cilėt kanė hyrė nė shtėpi pastaj kanė ardhur, pasiqė dha shpirtė Shejh
Zarkavi, forcat ushtarake irakiane dhe policėt irakian."


Sipas gazetarit tė Mafkaratul Islam, shihet se amerikanet kur janė
deklaruar se tė parėt tė cilėt kanė arrit tek vendi i ngjarjes kanė
qenė forcat irakiane, para forcave amerikane, kanė pasur pėr qėllim qė
ta ndezin edhe me shumė fitnen (pėrēarjen dhe urrejtjen) mes sunive dhe
shiitėve, kėshtuqė tė shtohet mbytja mes shiitėve dhe sunive, kurse
forcat amerikane tė cilat e kanė mbytyr Zarkavin tė mbesin tė pastėrta
nga mbytja.


E pergatiti: Jeton Maliqi

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi