Shpėrlarja E Gojės Dhe Hundės Pėr Agjėruesin

Shko poshtė

albmuslim Shpėrlarja E Gojės Dhe Hundės Pėr Agjėruesin

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 5:06 pm

SHPĖRLARJA E GOJĖS DHE HUNDĖS PĖR AGJĖRUESINPYETJA: Ka prej atyre qė thonė se shpėrlarja e gojės apo hundės gjatė
marrjes sė abdestit ndikon nė saktėsinė e agjėrimit tė agjėruesit. Sa
mund tė jetė e vėrtetė kjo fjalė?PĖRGJIGJJA: Shpėrlarja e gojės dhe hundės, gjatė marrjes sė abdestit
ėshtė sunnet nga sunnetet e tij, siē ėshtė medh’hebi i tre imamėve Ebu
Hanifes, Malikut, dhe Shafiut, apo ėshtė farz nga farzet e tij, siē
ėshtė medh’hebi i Imam Ahmedit, i cili i ka konsideruar si pjesė nga
larja e fytyrės tė urdhėruara (obliguara). Pa marrė parasysh a janė
(shpėrlarja e gojės dhe hundės) prej sunneteve ao farzeve, nuk duhet
lėnė ato nė abdest gjatė agjėrimit, apo mosagjėrimit. Atė ēka duhet ta
ketė parasysh muslimani nė rastin e agjėrimit, ėshtė qė tė mos e
teprojė nė ato dyja, sikurse e tepron nė gjendjen e mosagjėrimit.
Pejgamberi s.a.v.s. thotė nė hadith: “Kur ta shpėrlash hundėn shpėrlaje
mirė, pėrveē nėse je duke agjėruar”.

(E kanė nxjerrė Shafiu, Ahmedi, tė katėrtėt dhe Bejhekiu)Nėse agjėruesi e shpėrlan gojėn ose e shpėrlan hundėn duke marrė abdest
dhe uji i depėrton nė fyt pa pasur qėllim dhe teprim, agjėrimi i tij
ėshtė i saktė, ashtu sikur qė i depėrton pluhuri i rrugės, apo duke e
situr miellin, apo hyn ndonjė mizė nė fytin e tij. E gjithė kjo
konsiderohet nga gabimet e falura tė kėtij ummeti, edhe nėse pėr kėtė
nuk janė pajtuar disa imamė. Sikurse shpėrlarja e gojės jashtė
abdestit, po ashtu nuk ndikon nė saktėsinė e agjėrimit, derisa uji nuk
dėpėrton nė brendi.All-llahu e di mė sė miri.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi