Ngrėnia Apo Pirja E Agjėruesit Nė Harresė

Shko poshtė

albmuslim Ngrėnia Apo Pirja E Agjėruesit Nė Harresė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 5:05 pm

NGRĖNIA APO PIRJA E AGJĖRUESIT NĖ HARRESĖPYETJA: Shpeshherė njerėzit harrojnė nė fillim tė Muajit tė Ramazanit
dhe ndonjėri prej tyre merr ndonjė gotė ujė, apo cigare, apo diēka
tjetėr dhe e vė nė gojėn e tij, pastaj i kujtohet se ėshtė duke
agjėruar, ndėrsa ai faktikisht veē ka ngrėnė ose ka pirė. Pra, a i
lejohet atij plotėsimi (vazhdimi) i agjėrimit tė kėsaj dite?PĖRGJIGJJA: Transmetohet nė tė dy Sahihėt nga Ebu Hurejre se Pejgamberi
s.a.v.s. ka thėnė: “Kush harron duke agjėruar dhe ha ose pi le ta
plotėsojė (vazhdojė) agjėrimin, sepse atė All-llahu e ka ushqyer dhe i
ka dhėnė tė pijė”. Kurse nė tekstin e Darekutnit me zingjirė me
zingjirė tė vėrtetė tė transmetuesve thuhet: “Ky ėshtė furnizim qė ia
ka dhuruar All-llahu atij dhe ai nuk ka obligim kazanė (pėrkėtė ditė)”.

Po ashtun nė tekstin tjetėr tė Darekutnit, Ibn Hazimes, Ibn Hibanit dhe
Hakimit thuhet: “Kush prish agjėrimin nė ndonjė ditė tė Ramazanit duke
harruar, pėr atė nuk obligohet kazaja e as kefareti
(dėmshpėrblimi-vuajtja e dėnimit)”. Edhe kėtu zingjiri i transmetuesve
ėshtė i vėrtetė, siē ka thėnė Hafidh Ibn Haxher.Kėto hadithe jėnė tė qarta nė mosndikimin e ngrėnies dhe pijes nė
harresė nė saktėsinė e agjėrimit dhe kjo pėrputhet me fjalėt e
All-llahut tė Madhėrishėm: “Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose
gabojmė!” (El Bekare, 286)Ėshtė vėrtetuar nė sahih (hadith tė vėrtetė) se All-llahu e ka pranuar
kėtė lutje (dua), kėtė e konfirmojnė edhe hadithe tjera: “All-llahu nuk
e dėnon kėtė ummet pėr gabimin, harresėn dhe pėr atė qė ēka janė tė
detyruar”. Pra, agjėruesi i cili ka ngrėnė dhe pirė duke harruar, ėshtė
i obliguar ta plotėsojė (vazhdojė) agjėrimin e kėsaj dite dhe nuk i
lejohet atij prishja e agjėrimit.Me ndihmėn e Allahut nė sukses.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi