Agjerimi gjat diteve te muajit Muharrem

Shko poshtė

albmuslim Agjerimi gjat diteve te muajit Muharrem

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 5:03 pm

Veprat qė preferohen tė bėhen gjatė dhjetėditėshit tė parė tė muajit Muharrem

Preferohet agjėrimi gjatė ditėve tė kėtij muajiNė njė hadith qė transmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur
me tė!) thotė se Muhamedi (bekimi dhe paqja qofshin mbi tė!) ka thėnė:
“Agjėrimi mė me vlerė pas Ramazanit ėshtė muaji i Allahut Muharrem.”
Shėnon Muslimi.Brenda kėtij muaji gjendet dita e ashures dhe ajo ėshtė dita e dhjetė e muajitTransmeton Abdullah Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy!) se
Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) e agjėroi ditėn e ashures dhe i
urdhėroi tė tjerėt nė kėtė. Disa i thanė: “O i Dėrguar i Allahut, kjo
ditė ėshtė e madhėruar te ēifutėt dhe tė krishterėt.” Ai tha: “Kur tė
vijė viti i ardhshėm, inshallah, do ta agjėroj edhe ditėn e nėntė (sė
bashku me tė dhjetėn)”. Transmetuesi tregon se Muhamedi (salallahu
alejhi ue selem) vdiq dhe nuk e arriti vitin e ardhshėm. Shėnon Muslimi.Ėshtė e preferuar tė agjėrohet dita e dhjetė e kėtij muajiIbėn Muniri thekson se e sakta ėshtė se dita e ashures ėshtė dita e
dhjetė e Muharremit, pasi edhe vetė fjala “Ashure” ėshtė nxjerrė nga
fjala “ashere”- “dhjetė”. (“Fet`hul bari” IV\770; “Tenviru Havalik”
I\269; “Nejlu eutar” II\313.)Nga Abdullah Ibėn Ebi Jezid transmetohet se ka dėgjuar Ibėn Abasin, i
cili ėshtė pyetur pėr agjėrimin e ashurės dhe ėshtė pėrgjigjur: “Nuk di
qė pejgamberi ka agjėruar ndonjė ditė duke kėrkuar vlerėn e saj, se sa
dita e ashurės dhe nuk ka agjėruar ndonjė muaj tjetėr pėrveē kėtij
muaji (ka pėr qėllim muajin e Ramazanit).” Transmeton Buhariu dhe
Muslimi.Agjėrimi i kėsaj ditė tė bekuar ka vlera tė shumtaHadithi i Ebi Katade el Ensari, i cili transmeton se pejgamberi ka
thėnė: “E llogaris qė dita e ashurės t’i falė mėkatet e vitit tė
kaluar.” Transmeton Muslimi dhe Ahmedi.

Agjėrimi i kėsaj dite ėshtė sunet dhe nuk ėshtė obligim

Abdullah Ibėn Amri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) tregon se
Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Dita e ashurės ėshtė
njė ditė nga ditėt e Allahut, ai qė dėshiron ta agjėrojė, le ta bėj
atė, dhe ai qė dėshiron tė mos e agjėrojė, le ta lė atė.” Muslimi.Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė: “Ashurja ishte njė ditė
qė e agjėronin kurejshėt nė xhahilijet, edhe Resulullahu (salallahu
alejhi ue selem) e agjėronte. Gjithashtu, kur erdhi nė Medine e
agjėronte dhe i urdhėronte tė tjerėt ta agjėrojnė. Kur zbriti
obligueshmėria e agjėrimit tė muajit tė Ramazanit, atėherė kush
dėshironte e agjėronte dhe kush nuk donte nuk e agjėronte.” Buhariu.

Preferohet qė t`i nxisim tė vegjlit nė agjėrimin e kėsaj diteAshtu siē tregohet nė hadithin e e Rebi bint Meudh (Allahu qoftė i
kėnaqur me tė!) ku thuhet: “Profeti (salallahu alejhi ue selem) nė
mėngjesin e hershėm tė ditės sė Ashurės e dėrgoi nė fshatrat e ensarėve
njė njeri qė thėrriste: “Kush ėshtė gdhirė sot duke mos qenė
agjėrueshėm. le ta vazhdoj ditėn me agjėrim, kurse kush ėshtė gdhirė
agjėrueshėm le ta vazhdojė atė”. Transmetuesja thekson: “Pas kėsaj e
agjėronim gjithmonė kėtė ditė. Edhe fėmijėt tanė agjėronin dhe u bėnim
atyre lodra nga pambuku, nėse ndonjėri nga ata qante ua jepnim ato (tė
luanin) deri sa tė vinte koha e iftarit.” Buhariu dhe Muslimi.

Preferohet tė agjėrojmė njė ditė para kėsaj dhe njė ditė pasTransmeton Ibėn Abasi se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė:
“Kundėrshtoni ēifutėt duke agjėruar njė ditė para dhe njė ditė mbrapa.”
Ahmedi dhe Ibėn Uzejme.Ibėn Haxheri thotė: “Profeti (salallahu alejhi ue selem) kishte dėshirė
tė pajtohej me Ithtarėt e librit (ēifutėt dhe krishterėt) nė ato gjėra
qė nuk urdhėrohej, posaēėrisht nėse ishte pyetja me ndonjė vepėr qė
kundėrshtoheshin idhujtarėt. Por kur u ēlirua Meka dhe u pėrhap Islami
kishte dėshirė qė t`i kundėrshtojė edhe ithtarėt e Librit. Gjithashtu,
siē transmetohet nė hadithe tė sakta, agjėrimi i ashures ėshtė nga kjo,
ai njėherė u pajtua me ta duke thėnė: “Ne kemi mė shumė tė drejtė pėr
Musain, sesa ju.” Pasi ēifutėt e agjėronin ashuren duke thėnė se nė
kėtė ditė ėshtė shpėtuar Musai. Pastaj dėshiroi t`i kundėrshtojė dhe
urdhėroi qė t`i bashkėngjitet njė ditė para dhe njė pas. (Fet`hu Bari
IV\770)Tė agjėruarit e njė dite para dhe njė pas ėshtė e preferuar dhe jo
obligim. Ibėn Kajimi thotė: “Agjėrimi i ditės sė ashureve ėshtė tri
forma: Mė e plota ėshtė tė agjėroj njė ditė para dhe njė pas, pastaj ta
agjėrojė ditėn e nėntė dhe tė dhjetė, ku shumica e haditheve tregojnė
kėtė formė dhe forma e fundit ėshtė ta agjėrojė vetėm ditėn e dhjetė
(ashures)”. (Zadu mead II\75)Pėrktheu: Alaudin Abazi

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi