Ti ndihmosh Vėllezėrit dhe Motrat Tuaja nė Ramazan

Shko poshtė

albmuslim Ti ndihmosh Vėllezėrit dhe Motrat Tuaja nė Ramazan

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:56 pm

Shembulli i es-Selef es-Salih


Gjeneratat e para tė Muslimanėve, Selefėt e devotshėm, ishin padyshim
prej gjeneratave mė tė mira. Karakteri dhe mėnyra e jetės sė tyre ėshtė
dėshmitare pėr kėtė fakt dhe aq mė shumė vėrtetohet prej thėnies sė
Lajmėtarit tė Allahut,:

Prej gjeneratave mė tė mira janė gjenerata ime, pastaj ata qė i pasojn ata, pastaj ata qė i pasojn ata. (Muslimi)


Ata ishin, prej mė tė mirėve nga ata qė i zbatuan mėsimet e Pejgamberit
tonė tė dashur Muhamedit. s.a.v.s.Prandaj ėshtė e natyrshme se
gjdonjeri duhet ta pasoj shembullin e tyre nė tė gjitha qėshtjet dhe
Ramazani nuk bėnė pėrjashtim.Selefėt ishin kursimtar ndaj ushqimit tė
iftarit tė tyre ndėrsa mikpritės ndaj tė tjerėve.


Abdullah ibni Omeri, pėr shembull, do tė preferojė qė ta ngrėn ushqimin
e tij tė iftarit me tė varfėrit. Kurdo qė ė pėrfundonte agjėrimin e tij
nė shtėpi, ai kurr nuk e ngrėnte tė tėrė sasin,nė mėnyrė qė nėse ndonjė
nevojtar e viziton, qė Abdullahi tė kishte mundėsi tė ia jap ushqimin e
iftarit tė tij.Nė mėnyrė qė ai ta pėrfundonte nė tė vėrtet agjėrimin e
tij gjatė tėrė asaj nate! Ai e ka pas zakon qė ti jap sadak ėmbėlsirat
duke thėnė, Unė jam i vetėdijshėm ndaj thėnies sė Allahut; "ju nuk do
tė arrini devotshmėri derisa ta japni atė qė ėshtė e dashur pėr juve"
[Ali Imran; 92] dhe Allahu e din se unė i dua ėmbėlsirat.


Njėherė kur Imam Ahmedi kishte pėrgaditur pak bukė pėr iftar, njė
nevojtar e thirri atė. pa mėni ai ia dha tėrė bukėn e tij, dhe qėndroi
i uritur. Ibni Mubareki e ka pas zakon qė tė pėrgadis ėmbėlsira pėr
vėllėzėrit e tij, edhe pėrkundėr faktit se ai ishte duke agjėruar.


Imam Sahfia njėhere tha,"Ėshtė e dashur pėr mua qė ta shohė ndonjėrin
duke i shtuar veprat e xhenerozitetit gjatė muajit tė Ramazanit, duke e
pasuar shembullin e Lajmėtarit tė Allahut, dhe pėr tė mirėn tonė. Ka
shumė qė janė preokupuar sė tepėrmi me agjėrim dhe Namaze, duke i
harruar dobit e tjera tė Ramazanit [p.sh. tė harruarit pėr dobit dhe
shpėrblimet pėr xhenerozitet ndaj tė tjerėve]. "(Lataif-ul Ma`arif)


Pejgamberi ka thėnė, "Prej veprave mė tė mira ėshtė qė ta
mbash vėllaun tėnd besimtarė tė gėzuar, apo t`ia paguash borgjin e tij,
apo ta ushqesh atė."
(Ad-Dejlemi, 1/1/12, As-Sislislah As-Sahihah/ Al-Albani, 1494)


"Njerėzit mė tė dashur tek Allahu janė ata qė janė mė tė dobishmit
[ndaj tė tjerėve]. Prej veprave mė tė dashura tek Allahu. eza ua xhel.,
ėshtė kur e bėnė tė gėzuar Muslimanin tjetėr, tia largosh vėshtėrsin qė
e ka kapluar, tia paguash borgjin e tij, apo tia largosh urin e tij.
Eshtė mė e dashur pėr mua nė tė vėrtet qė tė eci me vėllaun tim
Musliman qė ta shoh nevojėn e tij se sa tė bėjė itikaf nė Xhami pėr njė
muaj " (At-tabarani/El-Kebir, 3/209/2, As-Silsilah As-Sahihah, 906)


"Prej njerėzve mė tė mirė janė ata qė janė mė tė dobishmit ndaj tė
tjerėve" (As-Silsilah As-Sahihah, 426) .Shembulli [nė shpėrblim] i atij
qė vie pėr ta [ndihmuar] tė vejėn dhe [ tė ndihmuarit ndaj] tė varfėrit
ėshtė sikurse ajo e muxhahidinit nė rrugėn e Allahut apo e ngjajshme me
atė qė e kalon natėn nė namaz dhe ditėn nė agjėrim. (Al-Mishkat, 4951)


Abdullah ibni Emru ibn Al As, tregoi se njėherė njė njeri e pyeti
Lajmėtarin e Allahut, "Cila ėshtė prej [veprave] mė tė mira nė Islam?
Ai [s.a.v.s.] iu pėrgjigj, Ti ushqesh [tė tjerėt] dhe ta pėrhapish
Selamin ndaj atyre qė tė njohin ty dhe ndaj atyre qė nuk tė njohin ty."
(At-Tagib Sahih)


Pejgamberi, gjithashtu ka thėnė, "Njėherė ka qenė njė qenė qė sillej
vėrdall, duke vdekur nga etja, kur njė prostitute e pa atė. Ajo atėherė
e zbathi kėpucėn e saj dhe e pėrdori qė ti jap qenit ujė [nga bunari].
Asaj i ėshtė miratuar falja [pėr mėkatet e saj se ka qenė prostitute,
pasi qė ajo u pendua]." (El-Buhariu dhe Muslimi)


Nėse ky shpėrblim i madhė i ėshtė miratuar njė gruaje pėr shkak tė
mirėsis sė saj ndaj njė qeni, edhe pse ajo ishte e futur nė mėkat tė
madhė, a mund ta imagjinojm shpėrblimin e butėsis ndaj njė personi tė
nėnshtruar, agjėruesit Musliman? ! Pejgamberi ynė , na ka treguar neve,
" Allahu, te`ala, i ka zgjedhur disa persona tė veqant me begati pėr
shkak tė dobive ndaj robėve tė Tij tė tjerė dhe Ai do ta lejoj qė tė
rrjedh [pasurin e tij] pėrderisa ata tė jenė vazhdues [duke i bėrė dobi
tė tjerėve me atė]. Nėse ndalen nga tė bėrit ashtu pastaj Ai do tia
largoi atyre dhe do tia drejtoj tė tjerėve." (At-Tabarani?Al-Ausat,
5295,As-Silsilah As-Sahihah, 1692)


Ne duhet tė jemi mė aktivėt nė shpenzimin e pasuris sonė pėr ti
ndihmuar ata qė janė mė pakė tė fatshėm. Nė kėtė Ramazan, le ta kujtojm
gjithashtu, thėnien e Ubeid Ibni Umeir, rrahimu Allah, "Nė Ditėn e
Gjykimit njerėzit do tė tubohen tė uritur qė asnjėherė nuk kanė qenė tė
atill dhe tė etur qė asnjėherė nuk kanė qenė tė atill. Pastaj, ai qė i
ka ushqyer [tė tjerėt] pėr hirė tė Allahut, eze uexhele, Allahu do ta
ushqej atė derisa ai tė ngopet. Ai qė ju ka dhėnė ujė tjerėve, pėr hirė
tė Allahut, eze uexhele, Allahu do ti jap atij ujė dhe ai qė i ka
veshur tė tjerėt pėr hirė tė Allahut, eze uexhele, Allahu do ta vesh
atė."


Esh-Sha`bi, njėherė ka thėnė, " Ai i cili nuk e konsideron veten e tij
nė nevoj tė madhe pėr shpėrblimin e tė dhėnurit tė sadakės, nė krahasim
me nevojėn e tė varfėrit pėr atė sadak, do ta ketė tė korruptuar veprėn
e tij tė sadakės dhe do ti hudhet nė fytyrėn e tij [nė Ditėn e
Gjykimit]."


Vėllezėr dhe motra! Ne nuk duhet tė turpėrohemi prej kryerjes sė veprės
mė tė vogėl tė mirė, se shpėrblimet e Allahut Mė tė Mėshirshmit mund tė
jenė mė tė mėdha se sa Kodra e Uhudit! Mos tė harrojm se, "Lajmėtari i
Allahut, ka qenė prej njerėzve mė xheneroz dhe ai e ka pas zakon qė tė
jetė mė xheneroz nė Ramazan" (El-Buhariu dhe Muslimi)


Herėn tjetėr kur tė ndeshemi me thirrjen pėr ta ndihmuar shokun tonė
Musliman, le ti pėrgjigjemi me vrull dhe kėnaqėsi! Ndoshta kjo vepėr
mund tė jetė njėra nėpėrmes sė cilės Allahu lėshon faljen e Tij dhe
mėshirėn e amshueshme!Marrė nga: Nėn Hijen e Shpates .net

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi