Agjėrimi i Ashurasė

Shko poshtė

albmuslim Agjėrimi i Ashurasė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:54 pm

Agjėrimi i AshurasėMuaji Muharem i cili kėtė vit ka filluar mė 19 Janar ėshtė muaj i cili ka disa veēori. Prej veēorive mė tė theksuara:-ثshtė njė nga muajt e shenjtė. Allahu
subhanehu ue teala, thotė: “Tek All-llahu numri i muajve ėshtė
dymbėdhjetė (sipas hėnės), ashtu si ėshtė nė librin e All-llahut prej
ditės kur krijoi qiejt dhe tokėn. Prej tyre katėr janė tė shenjtė. Kjo
ėshtė fe e drejtė. Pra, mos e ngarkoni (me mėkat) veten tuaj nė ata
(katėr muaj)…”. (Et-Teube: 36).
Ebu Bekrete, radijall-llahu anhu, tregon
se Resulullahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Viti ėshtė
dymbėdhjetė muaj; prej tyre katėr janė tė shenjtė. Tre muaj janė njėra
pas tjetrės: Dhul-Kade, Dhul-Hixhe dhe Muharem, kurse Rexhebi ėshtė mes
Xhumadel-Uhra dhe Shabanit”. (Buhariu).
-ثshtė muaj i hixhretit. Nė kėtė muaj,
13 vjet pas fillimit tė shpalljes sė Kur'anit, ndodhi njė nga ngjarjet
mė madhėshtore tė historisė Islame. Ngjarje, e cila rezultoi me
formimin e shtetit tė parė Islam nė Medinė. Qytet ky, i cili ishte dhe
mbeti burim i udhėzimit sot e asaj dite.
Nė kohėn e udhėheqjes sė Omerit,
radijallahu anhu, me dėshirė qė muslimanėt tė kenė kalendar nė vete, u
vendos qė data e kėsaj ngjarje tė vendoset si datė e numėrimit tė
muajve dhe viteve pėr muslimanėt.
-Nė kėtė muaj gjendet dita e Ashurasė.
ثshtė dita e dhjetė e kėtij muaji. Kėtė vit bie nė datėn 29 Janar – e
hėnė. Ibėn Abbasi, radijall-llahu anhu, tregon: Kur erdhi Pejgamberi,
sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė Medinė, pa ēifutėt duke e agjėruar
ditėn e Ashurasė. I pyeti: ا’ėshtė kjo qė veproni? Thanė: Kjo ėshtė njė
ditė e mirė; nė kėtė ditė All-llahu ka shpėtuar izraelitėt nga armiku i
tyre, edhe e ka agjėruar Musai, alejhis-selam. Tha: Unė jam mė meritor
pėr Musain sesa ju; dhe e agjėroi, pastaj urdhėroi muslimanėt ta
agjėrojnė kėtė ditė”. (Buhariu).
Po ashtu Resulullahu, salallahu alejhi
ue selem, pėr t'i kundėrshtuar ēifutėt nė kėtė adhurim, tha: Nė vitin e
ardhshėm, me lejen e All-llahut, do tė agjėrojmė edhe ditėn e nėntė.
(Muslimi).
Pra, krahas agjėrimit tė ditės sė dhjetė
duhet tė agjėrojmė edhe ditėn e nėntė (28 Janar), me qėllim qė ta
praktikojmė sunetin ashtu si ka dėshiruar Resulullahu, salallahu alejhi
ue selem, por nuk mundi ta realizojė pėr shkak se kishte ndėrruar jetė
nė vitin e ardhshėm.
Pėr kėtė agjėrim Resulullahu, salallahu
alejhi ue selem, ka thėnė: "Agjėrimi i ditės sė ashurasė, shpresoj se i
shlyen mėkatet qė janė bėrė nė vitin qė ka kaluar”. (Muslimi 1976).
-ثshtė muaj ku mund tė bėjmė agjėrim
vullnetar. Krahas ditės sė Ashurasė, ėshtė shumė e pėlqyeshme edhe
agjėrimi i ditėve tjera tė kėtij muaji. Resulullahu, salallahu alejhi
ue selem, ka thėnė: "Pas Ramazanit, agjėrimi mė me vlerė ėshtė agjėrimi
i muajit Muharem" (Muslimi 1982). Pra, para apo pas ditės sė Ashurasė
mundemi tė agjėrojmė sa tė mundemi, por jo tėrė muajin, ngase kėtė nuk
e bėri Resulullahu, salallahu alejhi ue selem.
Allahu na dhėntė sukses nė ēdo tė mirė.Omer Berisha

__________________

"Pasha njeriun dhe Atė qė e krijoi atė! Dhe ia mėsoi se cilat janė tė kėqijat dhe tė mirat e tij"

(91:7-8

“Vėrtet Allahu nuk shikon nė trupat tuaj e as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja.”

(Muslimi

Shfrytėzo kohėn tėnde nė gjėra qė ke dobi, e sidomos me dituri fetare e cila tė ndihmon nė adhurimin e Krijuesit tend"

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi