A I Pranohet Agjėrimi Braktisėsit Tė Namazit

Shko poshtė

albmuslim A I Pranohet Agjėrimi Braktisėsit Tė Namazit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:51 pm

A I PRANOHET AGJĖRIMI BRAKTISĖSIT TĖ NAMAZITPYETJA: A pranohet agjėrimi prej lėnėsit tė namazit? Apo se tė gjitha
ibadetet (adhurimet) janė tė ndėrlidhura njėra me tjetrėn, ashtu qė nuk
pranohet agjė nga to, nėse lihet ibadeti tjetėr?PĖRGJIGJJA: Muslimani ėsht obliguar qė t’i kryejė tė gjitha ibadetet:
ta falė namazin, ta japė zekatin, ta agjėrojė Ramazanin dhe tė kryejė
haxhin kur tė ketė mundėsi. Kush e lė njėrin prej kėtyre obligimeve
(farzeve) pa kurrfarė arsye, All-llahu e llogaritė atė. Dijetartė
islamė pėr kėtė ēėshtje kanė mendime tė ndryshme. Prej tyre ka qė
mendojnė se ai bėn kufr (mosbesim) me lėnien e njėrit prej kėtyre
ibadeteve. Ka prej tyre qė e konsiderojnė pabesimtarė lėnėsin e namazit
dhe atė qė nuk e jep zekatin, dhe ka prej tyre qė e konsiderojnė
pabesimtarė vetėm lėnėsin e namazit , pėr shkak tė vendit apo pozitės
sė tij nė fenė e All-llahut, ashtu siē transmetohet nė hadith:
“Ndėrmjet robit dhe ndėrmjet mosbesimit ėshtė lėnia e
namazit”(Transmeton Muslimi)Ata qė ndajnė mendimin se lėnėsi i namazit me qėllim ėshtė pabesimtar,
ata nuk mendojnė t’i pranohet agjėrimi i tij, pėrarsye se pabesimtarit
esencialisht nuk i pranohet asnjė ibadet. Ka prej dijetarėve islamė qė
i pranojnė atij besimin dhe Islamin e tij, derisa beson nė All-llahun
dhe nė Tė dėrguarin e tij dhe me atė ēka ka ardhur, ai nuk ėshtė mohues
(injorues) dhe as i dyshimtė. Ky grup i dijetarėve mjaftohet duke e
cilėsuar atė mėkatar ndaj urdhėrit tė All-llahut.Ndoshta ky mendim – All-llahu e di mė sė miri – ėshtė fjala mė e drejtė
dhe mė afėr tė vėrtetės. Nė bazė tė kėsaj, ne qoftė se ai nuk i kryen
disa ibadetet pėr shkak tė pėrtacisė apo epsheve, por nuk ėshtė mohues
e as qė tallet me kėto ibadete – dhe i kryen disa ibadete tė tjera, nė
kėtė rast ai konsiderohet musliman jo i plotė, besimtar i dobėt, dhe
ekziston rreziku pėr besimin e tij nė qoftė se vazhdon nė lėnien, por
All-llahu nuk ia humbė shpėrblimin e ndonjė vepre tė mirė qė e ka
kryer. Pra, ai te All-llahu ėshtė i pranuar nė bazė tė veprės sė tij:
Ai shpėrblehet pėr atė qė e kakryer (nga urdhėrat e All-llahut), ndėrsa
dėnohet (ngarkohet me mėkat) pėr ato urdhėra (obligime) qė nuk i ka
kryer: “Dhe ēdo vepėr, qoftė e vogėl dhe qoftė e madhe ėshtė rradhitur
(evidntuar nė Levhi Mahfudh)” (El Kamer, 53) “E kush bėri ndonjė tė
mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė
keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė”. (Ez Zelzele, 7-Cool

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi