Televizioni Dhe Agjėrimi

Shko poshtė

albmuslim Televizioni Dhe Agjėrimi

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:50 pm

TELEVIZIONI DHE AGJĖRIMIPYETJA: Ēfarė ėshtė mendimi i Sheriatit tė drejtė sa i pėrket shikimit tė televizionit pėr agjėruesin nė Ramazan?PĖRGJIGJJA: Televizioni ėshtė mjet prej mjeteve, nė tė gjendet e mira
dhe nė tė gjendet e keqja, ndersa mjetet ēdoherė e kan dispzitėn e
qėllimeve…Televizioni ėshtė sikur radioja… dhe sikur gazetaria…nė to
gjendet ajo qė ėshtė e mirė dhe ajo qė ėshtė e keqe. Muslimani e ka pėr
detyrė ta shfrytėzojė tė mirėn dhe t’i largohet sė keqes, pa marrė
parasysh a ėshtė agjėrues, ose joagjėrues…Por gjatė agjėrimit,
muslimani e ka pėr detyrė tė ruhet mė shumė, nė mėnyrė qė most a prishė
agjėrimin e tij, most a humbė shpėrblimin e tij dhe tė privohet nga
shpėrblimi i All-llahut tė Madhėrishėm.Shikimi i televizionit – sa i pėrket kėsaj ēėshtjeje – nuk them se
ėshtė i lejuar (hallall) absolutisht dhe nuk them se ėshtė i ndakuar
(haram) absolutisht, por duhet tė merret parasysh ajo gjė, e cila
shikohet nė kėtė aparat. Pra, nėse ajo qė shikohet ėshtė e dobishme,
lejohet shikimi dhe dėgjimi i saj, si p.sh. disa emisione fetare,
emisione informative dhe emisione qė orientojnė kah e mira (e
dobishmja)… E nė qoftė se ajo ēka shikohet ėshtė e keqe si p.sh.
shikimi i disa valltareve tė shfrenuara (tė pamoralshme) dhe tė
ngjashme me to, - shikimi i kėtyre emisioneve ėshtė i ndaluar nė ēdo
kohė dhe kjo vėrtetohet nė Muajin e Ramazanit.Pėr disa emisione ėshtė i papėlqyeshėm (mekruh) shikimi ityre, edhe
nėse nuk e arrijnė gradėn e ndalesės. Ēdo mjet qė largon nga pėrmendja
(adhurimi) i All-llahut ėshtė i ndaluar…! Nė qoftė se shikimi i
televizionit, apo dėgjimi i radios dhe tė tjerave e largon vėmendjen (e
njeriut) nga ndonjė obligim, tė cilin e ka obliguar All-llahu ndaj
robėrve tė Tij si p.sh. namazi…, nė kėtė rast ndalohet…, siē ndodh tė
larguarit nga namazi me ēfarė do gjė, All-llahu i Madhėrishėm kur e ka
tregu shkakun e ndalimit tė alkoolit dhe bixhozit, e ka theksuar kėtė
shkak: “Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe
bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t’ju pengojė nga tė pėrmendurit e
Zotit dhe t’ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit dhe
bixhozit)?” (El Maide, 91)Kompetentėt (pėrgjegjėsit) e programeve televizive duhet ta kenė frikė
All-llahun ēdoherė pėr atė ēka duhet t’ia prezentojnė publikut, e
sidomos gjatė Muajit tė Ramazanit, duke u kujdesur pėr shenjtėrinė e
Muajit tė Bekuar, duke u ndihmuar njerėzve nė adhurim tė All-llahut dhe
shtimin e mirėsive, nė mėnyrė qė mos ta bartin mėkatin e vetvetės dhe
mėkatin e shikuesve, sikur tė atyre pėr tė cilėt All-llahu nė Kur’anin
Famėlartė thotė: “Sa pėr t’i bartur nė Ditėn e Gjykimit mėkatet e veta
tė plota dhe njė pjesė tė mėkateve tė atyre qė pa kurfarė arsye i
mashtruan dhe i humbėn. Sa e keqe ėshtė ajo me ēka ngarkohen”. (En
Nahl, 25)

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi