I'tikafi

Shko poshtė

albmuslim I'tikafi

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:35 pm

I'tikafi1. Fjala i'tikaf sipas sheriatit Islam d.m.th., qėndrimi nė xhami me qėllim ofrimi tek Allahu.2. Dijetrėt janė tė mendimit se i'tikafi ėshtė prej ēeshtjeve tė
sheriatit, pėr arsye se Pejgamberi a.s. ka bėrė i'tikaf nė dhjetė ditėt
e fundit tė Ramazanit, derisa ka vdekur e pas tij kanė bėrė i'tikaf
grat e tij. (Muttefekun alejhi).3. Llojet e i'tikafit - i'tikafi ndahet nė dy lloje: vaxhib (i detyruar) dhe i caktuar.

a. I'tikafi vaxhib ėshtė ai lloj i i'tikafit, pėr tė cilin ėshtė zotuar personi se do ta kryejė.

b. I'tikafi i caktuar ėshtė ai lloj i i'tikafit, tė cilin personi e
kryen nė mėnyrė vullnetare (nafile), me qėllim ofrimi tek Allahu
xh.sh., pasim tė sunnetit tė Pejgamberit a.s., dhe kjo vėrtetohet nė
dhjet ditėt e fundit tė Ramazanit.4. Koha e i'tikafit - Pejgamberi a.s. nėse ka dėshiruar tė
bėjė i'tikaf sė pari e ka falur namazin e sabahut, pastaj ka hyrė nė
vendin ku e ka bėrė i'tikafin (Muttefekun alejhi). D.m.th. pas namazit
tė sabahut nė ditėn e njėzet tė Ramazanit. Poashtu transmetohet se
Pejgamberi a.s. ka bėrė i'tikaf edhe nė dhjet ditėt e fundit tė muajit
Sheval (Muttefekun alejhi).5. Kushtet pėr atė qė bėnė i'tikaf - Duhet qė tė jetė i pastėrt prej xhunubllėkut (papastėrtisė) dhe prej menstruacioneve (hajzit dhe nifasit).6. Shtyllat e i'tikafit - prej shtyllave tė i'tikafit ėshtė qėndrimi nė xhami me qėllim ofrimi tek Allahu xh.sh.7. C'ka lejohet pėr personin i cili bėnė i'tikaf? Lejohet pėr personin qė bėnė i'tikaf ēka vijon:

- Dalja nga vendi ku ėshtė duke bėrė i'tikaf pėr pėrshėndetjen e familjes sė tij.

- Zbukurimi dhe krehja e flokėve, prerja e thonjėve, pastrimi i trupit dhe veshja e rrobeve mė tė mira.

- Dalja nga xhamia pėr gjėra tė domosdoshme si: nevoja personale,
ushqimi, pierja nėse nuk ka kush pėr t'ia sjellur deri nė xhami.

- Gjithashtu prej gjėrave tė lejuara pėr personin, i cili bėnė i'tikaf
ėshtė ngrėnja, pierja, dhe fjetja nė xhami, por duhet pasur kujdesė nė
ruajtjen e pastėrtisė dhe ruajtjen e moralit tė tij.8. Rregullat e i'tikafit - Transmetohet nga Aishja r.a., e
cila ka thėnė: "Sunnet ėshtė gjatė i'tikafitqė personi, i cili ėshtė
duke bėrė i'tikaf, tė mos dalė prej xhamisė pėrveē pėr nevoja tė
domosdoshme, mos tė kthehet i sėmur, mos ta prek gruan e tij dhe mos
t'i ofrohet asaj. Dijetarėt e Ehli-Sunetit janė tė mendimit se nuk
bėhet i'tikaf askund tjetėr pėrveē nė xhami, dhe poshtu janė tė
mendimit se ai, i cili bėnė i'tikaf duhet edhe tė agjėroj. (Sahih
transmeton Bejhekiu)9. C'ka e prishė i'tikafin - I'tikafin e prishė:
mardhėniet intime, dalja prej xhamisė me qėllim pa pasur nevojė, humbja
e mendjes qoftė me alkool apo me diē tjetėr.Muhamed bin Xhemijl ZEJNO

Pėrktheu:

Lulzim Murseli
http://www.ankebut.com

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi