Rregullat E Agjėrimit

Shko poshtė

albmuslim Rregullat E Agjėrimit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:34 pm

RREGULLAT E AGJĖRIMITAllahu xh.sh. ka thėnė: “O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim
sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė
bėheni tė devotshėm.” [Bekare, 183] Ka bėrė agjėrimin njė prej formave
tė arritjes sė devotshmėrisė dhe kjo nuk arrihet ashtu dosido dhe
kuturu, por me zbatimin e rregullave tė ēdo ibadeti sikur thotė edhe
vetė Allahu nė Kur'an: “Pėrqendrohu dhe pėrmbaju vendosmėrisht (rrugės
sė drejtė) ashtu si je i urdhėruar, e bashkė me ty edhe ata qė u
penduan, e mos tejkaloni (kufijtė e caktuar), se mė tė vėrtetė Ai ėshtė
shikues i asaj qė veproni.” [Hudė, 112] si dhe: “Ti thirr dhe
pėrqendrohu (rrugės sė drejtė) ashtu si tė ėshtė urdhėruar dhe mos shko
pas dėshirave tė tyre.” [Shura, 15] poashtu thotė: “Thuaj: Unė jam
vetėm njeri sikurse edhe ju, mua mė shpallet se Zoti juaj ėshtė vetėm
Zoti Njė, pra drejtojuni Atij (ashtu si duhet dhe si e meriton) dhe
kėrkoni falje prej Tij.” [Fussilet, 6]Pėr kėtė ēdo ibadet, e nė kėtė rast edhe agjėrimi, ka rregulla e dispozita tė veēanta qė duhet t’u pėrmbahemi:

*Pikėsėpari duhet tė dimė se agjėrimi i Ramazanit, me konsensus tė tė
gjithė dijetarėve tė bazuar nė Kur’an e Sunnet, ėshtė farz. Argument
nga Kur’ani ėshtė ajeti 183 i lartpėrmendur i sures Bekare, ndėrsa nga
Sunneti ėshtė hadithi: “Islami ngritet mbi pesė shtylla… (njė prej tyre
ėshtė) agjėrimi i muajit tė Ramazanit.” [Buhariu] Ky farz (agjėrimi),
njė ibadet trupor e shpirtėror me dobi tė shumėfishta nė kėtė dhe nė
botėn tjetėr, ėshtė obliguar nė vitin e dytė tė hixhretit, sipas tė
cilit del se Pejgamberi a.s. ka agjėruar nėntė ramazana.

*Natyra e agjėrimit ėshtė tė shmangurit, tė pėrmbajturit, tė privuarit
dhe largimi (qė ėshtė edhe kuptimi i tij gjuhėsor), kurse nė
botėkuptimin fetar islam ėshtė: Privimi i tė rriturit musliman, me
qėllim adhurimi dhe pėrkushtimi ndaj Zotit, prej ēdo ushqimi, pirje,
marrėdhėnie intime dhe ejakulimi me qėllim si dhe prej ēdo ndalese
tjetėr, qė nga agimi deri nė perėndimin e diellit pėr ēdo musliman qė
nuk e pengon diēka e pėrcaktuar.

*Agjėrimi i Ramazanit ėshtė detyrė e obligueshme pėr ēdo musliman
(mashkull dhe femėr), nė moshė tė rritur, vendas (jo udhėtar), i
shėndoshė (fizikisht e psikikisht) dhe ata qė janė liruar nga pengesat
si hajdi e nifasi etj. Mosha e pubertetit arrihet me ndonjėrėn prej
kėtyre tre gjėrave: pjekuria seksuale, shfaqja e qimeve dhe plotėsimi i
moshės 15 vjeēare te meshkujt, ndėrsa te femrat kur u fillon cikli
menstrual, ajo obligohet me agjėrim, ndonėse ėshtė mė pak se 10 vjeē.

*Prej obligimeve me tė cilat ngarkohet agjėruesi ėshtė namazi, i cili
ėshtė mė i rėndėsishmi pas shehadetit dhe tė cilin duhet gjithmonė ta
kryejė rregullisht nė xhami dhe nė shtėpi.

*Tė fillohet si dhe tė ndėrpritet agjėrimi i Ramazanit kur tė bėhet
hėna e re, Pejgamberi a.s. ka thėnė: “Fillojeni agjėrimin kur ta shihni
hėnėn e re (tė ramazanit), si dhe ndėrprene agjėrimin kur ta shihni
hėnėn e re (tė shevvalit).” [Buhariu dhe Muslimi] Pėrveē nėse nuk ka
mundėsi tė shihet hėna pėr shkak tė vranėsirave apo tė motit, atėherė
plotėsohen 30 ditė (si tė muajit Shaban ashtu edhe tė Ramazanit).
*Largimi nga veprimet dhe shprehjet e injorancės, tė cilat i ka
ndaluar Allahu dhe i Dėrguari i Tij. Pejgamberi a.s. thotė: “Allahu i
Madhėruar nuk ka nevojė pėr dikė qė lė ushqimin e pirjen e tij e nuk lė
fjalėt e kėqija (shprehjet e injorancės dhe gėnjeshtrat).” [Buhariu]
Pejgamberi a.s. thotė: “Shumė agjėruesve nuk u mbetet asgjė nga
agjėrimi, veē se uria.” [Ibn Maxhe]
*Largimi nga polemikat ethata dhe ofendimet. Pejgamberia.s. thotė:
“Nėse dikush tė lufton ose tė ofendon, thuaji: Unė jam agjėrues, unė
jam agjėrues.” [Tirmidhiu]
*Largimi nga gibeti, t’ia pėrmendėsh vėllait tėnd nė mungesė atė
qė nuk e pėlqen, qoftė morale, fizike apo ndonjė tė metė. Allahu thotė:
“A mos ndonjėri prej jush dėshiron tė hajė mishin e vėllait tė vet tė
vdekur? Atė pra e urreni! Kini frikė nga ndėshkimi i Allahut!”
[Huxhuratė, 12]
*Largimi nga nemimja, bartja e fjalėve e shpifjeve ndėrmjet
njerėzve pėr tė bėrė fesad dhe prishur punė mes tyre. Pejgamberi a.s.
thotė: “Nuk do tė hyjė nė xhenet bartėsi (shpifėsi) i fjalėve.”
[Buhariu dhe Muslimi]
*Largimi nga mashtrimi i njerėzve, qoftė nė shitblerje, prodhim,
qira, punė etj. Pejgamberi a.s. thotė: “Ai qė mashtron nuk ėshtė prej
nesh” [Muslimi] nė disa transmetime: “prej meje”.

*Mosngrėnia e tepėrt, sikurse rekomandohet nė hadith: “Nuk ka mė keq
pėr birin e Ademit se sa ta tejngopė barkun e tij.” [Tirmidhiu]
*Syfyri (sehuri), ngrėnia e ushqimit pėr parapėrgatitje pėr
agjėrim dhe vonimi i tij deri nė minutat e fundit tė natės (para
agimit). Pejgamberi a.s. thotė: “Hani syfyr, sepse nė tė ka bereqet.”
[Buhariu dhe Muslimi]
*Iftari i menjėhershėm pasi tė perėndon dielli, e tė mos vonohet
aspak. Pejgamberi a.s. thotė: “Njerėzit do tė vazhdojnė nė tė mira
pėrderisa shpejtojnė iftarin.” [Buhariu dhe Muslimi]
*Tė shtrohet iftari dhe tė pritet duke e lutur Allahun me ēfarė
din dhe dėshiron derisa tė bėhet koha e iftarit. Pejgamberi a.s. thotė:
“Agjėruesi ka mundėsi nė iftarin e tij tė bėjė dua dhe tė mos i
refuzohet.” [Ibn Maxhe]
*Leximi i shumtė i Kur’anit, dhikri, lutja, namazi, sadakaja,
dhėnia e ushqimit etj. gjatė tėrė agjėrimit, Pejgamberi a.s. thotė:
“Tre personave nuk u refuzohet duaja... (i pari prej tyre ėshtė):
agjėruesit derisa tė bėjė iftar.” [Ahmedi dhe Tirmidhiu]

*Prej gjėrave qė lejohet tė mos agjėrohet janė:
--Pamundėsia
pėr shkak tė moshės apo tė sėmundjes, qoftė mashkull apo femėr, qė nuk
kanė fuqi tė agjėrojnė apo shkaktojnė keqėsim a vėshtirėsi tė situatės
sė tyre. Nėse munden i kompensojnė mė vonė, e nėse jo i kompensojnė me
dhėnien e ushqimit ditor (fidjes).

--Udhėtimi. Allahu ka bėrė lehtėsim pėr udhėtarin nė agjėrim, ai mund
tė hajė dhe t’i kompensojė aq ditė sa i ka ngrėnė pasi tė pėrfundojė
udhėtimin. Por nėse nuk i pengon edhe mund tė agjėrojė.

--Xhihadi. Lufta nė rrugėn e Allahut kėrkon fuqi dhe pėrgatitje tė
lartė, andaj Allahu ua ka lejuar luftėtarėve tė hanė gjatė kėsaj kohe
pėr tė qenė nė formė dhe tė gatshėm pėr ballafaqim me armikun nė luftė.

--Shtatzėnia dhe gjidhėnia. Edhe pėr kėto dy raste tek femrat ėshtė e
lejuar tė hanė nė mėnyrė qė tė evitojnė rrezikun qė mund t’u kanoset
fėmijėve apo edhe nėnave gjatė shtatzėnisė. Kėto ditė kompensohen njė
ditė pėr njė ditė.

*Gjėra qė e prishin agjėrimin janė:

--Agjėrimi prishet vetėm nė kėto kushte:

1. Tė ketė dituri mbi gjėrat qė e prishin.

2. Tė jetė i vetėdijshėm mbi prishjen (tė mos jetė prishja prej harresės).

--Gjėrat, tė cilat e prishin agjėrimin, mund tė jenė tė llojit qė dalin
nga organizmi si: Marrėdhėniet seksuale, vjellja me dėshirė, ardhja e
menstruacioneve ose tė llojit qė hyjnė nė organizėm, si ushqimet,
pijet, pirja e duhanit, injeksionet nė vena ose ushqyese etj.

--Nga gjėrat qė e prishin agjėrimin dhe qė janė tė ngjashme me ushqimet
e pijet, pėrmendim: Ilaēet, tabletat, infuzionet dhe transfuzioni i
gjakut. Pastrimi i plagės (edhe nėse rrjedh gjak), pastrimi i syve, i
hundės dhe heqja e dhėmbit, nuk e prishin agjėrimin.
*Ilaēet, me tė cilat bėhet shpėlarja e gojės, nuk e prishin
agjėrimin, edhe nėse nė gojė mbetet aroma dhe shija e tyre, nuk e
pengojnė agjėrimin.

*E nėse ha apo pi me harresė, atėherė duhet ta vazhdojė agjėrimin,
sepse atė e ka ushqyer Allahu i Madhėruar. Nėse sheh dikė duke ngrėnė
me harresė, duhet t’i tregojė atij se ėshtė agjėrueshėm, duke e bazuar
nė fjalėn e Allahut tė Madhėruar: “Bashkėpunoni nė tė mira dhe
devotshmėri.” [Maide, 2]

*Kush ka nevojė ta prishė agjėrimin pėr tė shpėtuar dikė nga vdekja, i
lejohet ta prishė dhe ta kompensojė mė vonė, siē ėshtė rasti i
shpėtimit tė atij qė ėshtė duke u mbytur ose tė fikurit e zjarrit etj.
*Kur njė agjėrues kryen marrėdhėnie seksuale, prishet agjėrimi, ka
ejakuluar apo jo, ky person obligohet tė bėjė tevbe, ta plotėsojė kėtė
ditė me kompensim dhe shpagim tė rreptė pėr tė (tė agjėrojė dy muaj
radhazi), ashtu siē thuhet nė hadithin e Ebu Hurejres r.a.: Ishim tė
ulur pranė Pejgamberit a.s. kur erdhi njė burrė dhe ky e pyeti: “Ēfarė
ke?”,-ai u pėrgjigj: Kam bėrė marrėdhėnie me gruan time duke qenė
agjėrueshėm. Pejgamberi alejhi selam i tha: "A ke mundėsi tė agjėrosh
dy muaj radhazi?" Jo! - tha ai. "A ke mundėsi tė ushqesh gjashtėdhjetė
tė varfėr?" Jo – iu pėrgjigj ai,....” [Buhariu]
*Puthja ose prekja e gruas nga burri i saj agjėrues, nėse ai e
zotėron epshin, ėshtė e lejuar, siē thuhet nė hadithin e Aishes r.a.,
se Pejgamberi a.s. e kishte puthur duke qenė agjėrueshėm, mirėpo e
kishte zotėruar veten e tij. Pėrndryshe ndalohet afrimi ndaj saj.
*Nėse njė person zgjohet xhunub, agjėrimi i tij ėshtė i plotė dhe
i lejohet qė ta shtyjė gusulin deri pas agimit, kjo vlen edhe pėr
gusulin pas menstruacioneve apo lehonisė, mirėpo duhet tė shpejtojė pėr
namazin e sabahut.
*Duhet qė agjėruesi tė largohet nga ēdo gjė qė e ngacmon epshin e
tij dhe t’i largojė halucinacionet. Dalja e paraspermės (medhij) nuk e
prish agjėrimin.
*Ai qė ka vjellė pa dashje, nuk ka kompensim, ndėrsa ai qė kėrkon
tė vjellė qėllimisht duke futur gishtin nė gojė, duke shtypur barkun,
duke nuhatur ndonjė aromė qė i provokon vjelljen apo duke shikuar
vazhdimisht nė ndonjė vend ngacmues pėr vjellje, obligohet qė ta
kompensojė atė ditė. E nėse vjell pa qėllim, nga ndonjė ērregullim nė
organizėm, agjėrimi i tij nuk ėshtė prishur.
*Ėshtė i urryer shijimi i panevojshėm i ushqimit gjatė agjėrimit,
ndėrsa ai qė ka nevojė, siē ėshtė rasti i kuzhinierit apo nėnės qė
pėrgatit ushqimin pėr fėmijėn, i lejohet, por tė mos e pėrcjellė nė
stomak.
*Nėse agjėruesi ėshtė i plagosur ose i del gjak nga hunda dhe i
shkon nė fyt, ose uji apo benzina duke punuar, pa dėshirėn e tij,
atėherė agjėrimi i tij ėshtė i saktė. Edhe nėse i depėrtojnė deri nė
brendėsi tė mushkėrive, pa qėllim, pluhurat, tymrat ose ndonjė mizė,
agjėrimi i tij ėshtė i saktė.
*Pirja e duhanit ėshtė njė nga veprimet qė e prishin agjėrimin dhe
nuk ėshtė arsye pėr tė justifikuar mosagjėrimin, sepse mėkati nuk mund
tė jetė arsye.
*Zhytja nė ujė nuk e prish agjėrimin, gjatė agjėrimit lejohet
lagia e kokės me ujė pėr shkak tė nxehtėsisė. Notimi ėshtė i
papėlqyeshėm gjatė agjėrimit, pėr shkak tė mundėsisė sė prishjes sė tij.
*Nėse dikush ha, pi ose ka bėrė marrėdhėnie seksuale, duke menduar
se ka ende kohė, e pastaj sheh se ka aguar, nuk obligohet me asgjė.Pėrkufizimi i agjėrimit

Fjala agjėrim ka dy pėrkufizime:

Kuptimi gjuhėsor: Shmangie dhe privim.

Ndėrsa, nė kuptimin fetar: Privimi i tė rriturit musliman, me qėllim
adhurimi dhe pėrkushtimi ndaj Zotit, prej ēdo ushqimi, pirje,
marrėdhėnie intime dhe ejakulimi me qėllim, qė nga agimi deri nė
perėndimin e diellit pėr ēdo musliman qė nuk e pengon diēka e
pėrcaktuar.Gjykimi Islam pėr agjėrimin

Tė gjithė dijetarėt kanė rėnė nė konsensus, se agjėrimi i muajit tė
Ramazanit ėshtė farz. Argumenti pėr kėtė ėshtė nė librin e Allahut, ku
thuhet:

“O ju qė keni besuar! Ju ėshtė urdhėruar agjėrimi, siē u ėshtė
urdhėruar atyre para jush, qė tė bėheni tė devotshėm” [Bekare, 183]

Argument nga sunneti ėshtė fjala e Pejgamberit alejhi selam, i cili ka
thėnė: “Islami qėndron mbi pesė shtylla… (njė prej tyre) agjėrimi i
muajit tė Ramazanit….” [Transmeton Buhariu]Kush e ka obligim agjėrimin?

Agjėrimi i Ramazanit ėshtė detyrė e obligueshme pėr ēdo musliman, nė
moshė tė rritur, vendas (jo udhėtar), i shėndoshė dhe ata qė janė
liruar nga pengesat si hajdi dhe nifasi etj. Mosha e pubertetit arrihet
me ndonjėrėn prej kėtyre tri gjėrave: pjekuria seksuale, shfaqja e
qimeve dhe plotėsimi i moshės 15 vjeēare te meshkujt, ndėrsa te femrat
kur u fillon cikli menstrual, ajo obligohet me agjėrim, ndonėse ėshtė
mė pak se 10 vjeē.Rregullat e agjėrimit dhe sunetet e tij

Ka rregulla qė janė vaxhib (obligim) dhe rregulla qė janė mustehab (tė lejuara).

Prej gjėrave tė lejuara janė:

- Largimi nga veprimet dhe shprehjet e injorancės. Pejgamberi alejhi
selam thotė: “Allahu i Madhėruar nuk ka nevojė pėr dikė qė lė ushqimin
e pirjen e tij e nuk lė fjalėt e kėqija (shprehjet e injorancės dhe
gėnjeshtrat).” [Transmeton Buhariu]

Pejgamberi alejhi selam thotė: “Shumė agjėruesve nuk u mbetet asgjė nga agjėrimi, veē se uria.” [Transmeton Ibn Maxhe]

- Largimi nga polemikat ethata dhe ofendimet. Pejgamberisal-lall-llahu
alejhi ve sel-lem thotė: “Nėse dikush tė lufton ose tė ofendon, thuaji:
Unė jam agjėrues, unė jam agjėrues.” [Transmeton Tirmidhiu]

- Mosngrėnia e tepėrt, sikurse rekomandohet nė hadith: “Nuk ka mė keq
pėr birin e Ademit se sa ta tejngopė barkun e tij.” [Transmeton
Tirmidhiu]Gjėrat qė e prishin agjėrimin:

- Agjėrimi prishet vetėm nė kėto kushte:

1.Tė ketė dituri mbi gjėrat qė e prishin.

2.Tė jetė i vetėdijshėm mbi prishjen (tė mos jetė prishja prej harresės).

Gjėrat, tė cilat e prishin agjėrimin, mund tė jenė tė llojit qė dalin
nga organizmi si: Marrėdhėniet seksuale, vjellja me dėshirė, ardhja e
menstruacioneve ose tė llojit qė hyjnė nė organizėm, si ushqimet dhe
pijet.

*Nga gjėrat qė e prishin agjėrimin dhe qė janė tė ngjashme me ushqimet
dhe pijet, pėrmendim: Ilaēet, tabletat, infuzionet dhe transfuzioni i
gjakut. Pastrimi i plagės (edhe nėse rrjedh gjak), pastrimi i syve, i
hundės dhe heqja e dhėmbit, nuk e prishin agjėrimin.

*Ilaēet, me tė cilat bėhet shpėlarja e gojės, nuk e prishin agjėrimin,
edhe nėse nė gojė mbetet aroma dhe shija e tyre, nuk e pengojnė
agjėrimin.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

albmuslim Re: Rregullat E Agjėrimit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:34 pm

*E nėse ha apo pi me harresė, atėherė duhet ta vazhdojė agjėrimin,
sepse atė e ka ushqyer Allahu i Madhėruar. Nėse sheh dikė duke ngrėnė
me harresė, duhet t’i tregojė atij se ėshtė agjėrueshėm, duke e bazuar
nė fjalėn e Allahut tė Madhėruar: “…bashkėpunoni nė tė mira dhe
devotshmėri.” [Maide, 2]

*Kush ka nevojė ta prishė agjėrimin pėr tė shpėtuar dikė nga vdekja, i
lejohet ta prishė dhe ta kompesojė mė vonė, siē ėshtė rasti i shpėtimit
tė atij qė ėshtė duke u mbytur ose tė fikurit e zjarrit etj.

*Kur njė agjėrues kryen marrėdhėnie seksule, prishet agjėrimi, ka
ejakuluar apo jo, ky person obligohet tė bėjė tevbe, ta plotėsojė kėtė
ditė me kompesim dhe shpagim tė rreptė pėr tė, ashtu siē thuhet nė
hadithin e Ebu Hurejres radijallahu anhu: Ishim tė ulur pranė
Pejgamberit alejhi selam kur erdhi njė burrė dhe ky e pyeti: “Ēfarė
ke?”,-ai u pėrgjigj: Kam bėrė marrėdhėnie me gruan time duke qenė
agjėrueshėm. Pejgamberi alejhi selam i tha: "A ke mundėsi tė agjėrosh
dy muaj radhazi?" Jo! - tha ai. "A ke mundėsi tė ushqesh gjashtėdhjetė
tė varfėr?" Jo – iu pėrgjigj ai,…” [Transmeton Buhariu]

Puthja ose prekja e gruas nga burri i saj agjėrues, nėse ai e zotėron
epshin, ėshtė e lejuar, siē thuhet nė hadithin e Aishes radijallahu
anha, se Pejgamberi alejhi selam e kishte puthur duke qenė agjėrueshėm,
mirėpo e kishte zotėruar veten e tij.

*Nėse njė person zgjohet xhunub, agjėrimi i tij ėshtė i plotė dhe i
lejohet qė ta shtyjė gusulin deri pas agimit, kjo vlen edhe pėr gusulin
pas menstruacioneve apo lehonisė, mirėpo duhet tė shpejtojė pėr namazin
e sabahut.

*Ai, i cili masturbon (vetėkėnaqet) gjatė ditės sė Ramazanit, obligohet
tė pendohet tek Allahu i Madhėruar e tė vazhdojė pjesėn e mbetur tė
ditės, gjithashtu ai duhet ta kompensojė kėtė ditė. E nėse ka filluar
tė masturbojė dhe ėshtė ndaluar duke mos ejakuluar,

obligohet me tevbe e jo me kompesim, pėr shkak tė mos ejakulimit.
Theksojmė kėtu, se ky ėshtė njė veprim kategorikisht i ndaluar dhe
jashtė agjėrimit.

*Duhet qė agjėruesi tė largohet nga ēdo gjė qė e ngacmon epshin e tij
dhe t’i largojė hulucinacionet. Dalja e paraspermės (medhij) nuk e
prish agjėrimin.

*Ai qė ka vjellė pa dashje, nuk ka kompesim, ndėrsa ai qė kėrkon tė
vjellė qėllimisht duke futur gishtin nė gojė, duke shtypur barkun, duke
nuhatur ndonjė aromė qė i provokon vjelljen apo duke shikuar
vazhdimisht nė ndonjė vend ngacmues pėr vjellje, obligohet qė ta
kompesojė atė ditė. E nėse vjell pa qėllim, nga ndonjė ērregullim nė
organizėm, agjėrimi i tij nuk ėshtė prishur.

*Ėshtė i urryer shijimi i panevojshėm i ushqimit gjatė agjėrimit,
ndėrsa ai qė ka nevojė, siē ėshtė rasti i kuzhinierit apo nėnės qė
pėrgatit ushqimin pėr fėmijėn, i lejohet, por tė mos e pėrcjellė nė
stomak.

-Nėse agjėruesi ėshtė i plagosur ose i del gjak nga hunda dhe i shkon
nė fyt, ose uji apo benzina duke punuar, pa dėshirėn e tij, atėherė
agjėrimi i tij ėshtė i saktė. Edhe nėse i depėrtojnė deri nė brendėsi
tė mushkėrive, pa qėllim, pluhurat, tymėrat ose ndonjė mizė, agjėrimi i
tij ėshtė i saktė.

-Pirja e duhanit ėshtė njė nga veprimet qė e prishin agjėrimin dhe nuk
ėshtė arsye pėr tė justifikuar mosagjėrimin, sepse mėkati nuk mund tė
jetė arsye.

-Zhytja nė ujė nuk e prish agjėrimin, gjatė agjėrimit lejohet lagia e
kokės me ujė pėr shkak tė nxehtėsisė. Notimi ėshtė i papėlqyeshėm gjatė
agjėrimit, pėr shkak tė mundėsisė sė prishjes sė tij.

-Nėse dikush ha, pi ose ka bėrė marrėdhėnie seksuale, duke menduar se
ka ende kohė, e pastaj sheh se ka aguar, nuk obligohet me asgjė.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi