Koha e Imsakut

Shko poshtė

albmuslim Koha e Imsakut

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:32 pm

Koha e ImsakutPyetja:Nė disa vende thuhet se koha e imsakut ėshtė pėrafėrsisht dhjetė minuta
para agimit (Faxhrit), ku njerėzit ndėrrprejnė ushqimin dhe pijen dhe
fillojnė agjėrimin. A ėshtė kjo e saktė?Pėrgjigje:I Lavdėruar qoftė All-lahu s.v.t..Kjo qė ata veprojnė nuk ėshtė e saktė.Sepse All-llahu s.v.t. i ka lejuar njerėzit tė hanė dhe tė pinė deri sa tė agojė. All-llahu s.v.t. thotė:"... dhe hani dhe pini derisa tė dallohet peri (drita e) bardhė e agimit qartė nga peri i zi (errėsira e natės)...”

[El-Bekareh 2:187]Buhariu (1919) dhe Muslimi (1092) transmetojnė nga Ibn Omeri and Ajshja
se Bilalli thėrriste ezanin natėn. I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka
thėnė:"Hani dhe pini derisa ta dėgjoni ezanin e Ibn Umm Maktumit, sepse ai nuk e thėrret ezanin para se tė agojė."El-Neveviu r.a. ka thėnė:"Kjo tregon se ėshtė e lejuar ngrėnia, pirja dhe marrėdhėniet, deri sa tė agojė."El-Haafiz ibn Haxhr ka thėnė nė Fath al-Baari (4/199):"Njė nga bidatet (risitė) mė tė rrezikshme tė paraqitura nė kohėn tonė,
ėshtė thirrja e ezanit tė dytė gjatė Ramazanit pėrafėrsisht njėzet
minuta para agimit, dhe fikja e dritave nė minare qė paraqet ndalimin e
ngrėnies dhe pirjes pėr ata qė do tė agjėrojnė. Ata tė cilėt pėrhapin
kėtė bidat thonė se, ata veprojnė kėshtu vetėm pėr shkak tė kujdesit nė
lidhje me kėtė akt fetar (agjėrimit)"Sheikh Ibn ‘Uthejmini u pyetė nė lidhje me disa imsakė (kalendarė me
kohė namazi), tė cilėt paraqesin kohėn e imsakut deri 15 minuta para
agimit. Ai tha:“Ky ėshtė njė lloj bidati, i cili nuk ka asnjė bazė nė Sunnet. Mė parė,
mu e kundėrta ka tė bėjė me Sunnet, sepse All-llahu s.v.t. thotė nė
Librin e Tij tė Shenjtė:

"... dhe hani dhe pini derisa tė dallohet peri (drita e) bardhė e agimit qartė nga peri i zi (errėsira e natės)...”

[El-Bekareh 2:187]Dhe i Dėrguari s.a.v.s. ka thėnė:"Bilalli thėrret ezanin natėn, kėshtu qė hani dhe pini derisa ta
dėgjoni ezanin e Ibn Umm Maktumit, sepse ai nuk e thėrret ezanin para
se tė agojė."Ky imsak me tė cilin kėta njerėz veprojnė ėshtė i gabuar sepse
kundėrshton atė qė ka urdhėruar All-llahu s.v.t.. Kjo paraqet njė lloj
ekstremizmi nė fe, dhe i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė:"Ata qė ekstremizojnė (e teprojnė) janė tė mallkuar, Ata qė
ekstremizojnė (e teprojnė) janė tė mallkuar, Ata qė ekstremizojnė (e
teprojnė) janė tė mallkuar."

[Nga Muslimi, 2670]All-llahu (Subhanehu ve Teala) e di mė sė miri.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi