O lėnės i agjėrimit!!

Shko poshtė

albmuslim O lėnės i agjėrimit!!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 31, 2007 4:31 pm

O lėnės i agjėrimit!!O lėnės i agjėrimit! O ti qė ke kaluar kufirin nė mėkate, the po lufton
Allahun me ngrėnie nė muajin e madh tė Ramazanit! O ti qė ke shkatrruar
njė shtyllė tė madhe prej shtyllave tė Islamit. Kjo dėrgesė ėshtė pėr
ty, lexoje mirė! Ndoshta Allahu t'i hapė dyert e hajrit me tė, e
ndoshta pendohesh para se tė vije vdekja. "Pėrgjigjuni thirrjes sė
Zotit tuaj para se tė vijė njė ditė, qė All-llahu nuk e kthen mė (pasi
ta ketė caktuar). Atė ditė ju nuk do tė gjeni strehim dhe as nuk do tė
mund t'i mohoni (mėkatet). (Shura 47)

O lėnės i agjėrimit! Ēudi me ty! Ku je ti ne fjalėn e Allahut ku thotė:
"O ju qė besuat, agjėrimi (saum ) u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte
obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė
devotshėm." (El-Bekare 183.)

O zotėri i kėsaj thirrje tė madhe, prej Zotit tė botrave, ndahen
njerėzit para teje nė dy grupe: Ose besimtar i sinqertė, i cili thotė
menjėherė: "I pėrgjigjėm Zotit tonė i pėrgjijgėm… E mira dhe e keqja
ėshtė nė dorėn Tėnde, kemi dėgjuar dhe jemi pėrgjegjur." E sa i pėrket
refuzuesit dhe tė largėtit nga Allahu i tij, nuk i pranohet pėrgjegja,
dhe e paraqet vetvetėn e tij nė hidhėrim me Allahun, Zotit tė tokės dhe
tė qiellit. Sa dallim tė madh ka mes tyre. "A ėshtė i njejtė ai qė iu
bind All-llahut dhe kėrkoi kėnaqėsinė e Tij, si ai qė tėrhoqi kundėr
vetes hidhėrim tė madh nga All-llahu dhe e ardhmja e tij ėshtė
Xhehennemi, qė ėshtė pėrfundim shumė i keq?" (Ali imran162.)

O lėnės i agjėrimit! Ka qėnė e udhės pėr ty qė ta shfrytėzosh rastin nė
muajin e Ramazanit e tė pėndohesh tek Allahu pėr mėkatėt tua, tė cilat
i ke bėrė gjatė tėrė vitit. E me ty ndodh e kundėrta. I shton mėkatėt
nė tė (Nė muajin e Ramazanit) dhe e lė agjėrimi, i cili ėshtė prej
gjėrave mė tė vlefshme dhe mė tė veēuara tė Ramazanit. Ēudi me ty! E
kur do tė pendohesh o ti i pakujdesur dhe i vetmuar!? O ti i cili nuk
tė kanė mjaftuar mėkatet nė muajin Rexheb, derisa po i bėn mėkat
Allahut edhe nė muajin Sha'ban, dhe tė ka zėnė po nė kėtė gjendje edhe
muaji i bekuar i Ramazanit, e mundohesh gjithashtu ta shėndrrosh edhe
kėtė muaj, muaj tė mėkatėve! A e din se sa prej tė parėve tė
devotshmėve kanė agjėruar dhe i ka zėnė vdekja e ti ke mbet pas tyre.
Ēudi pas ēudie ndodhin me ty o lėnėsi i agjėrimit! Si po e ndalon vetėn
prej gjithė kėtyre tė mirave tė muajit Ramazani, a nuk po e lėviz
zemrėn tėnde fjala e Pejgamberit a.s.: "Ēdo punė e bijve tė Ademit
dyfishohet me dhjetė tė mira si ajo dhe vazhdon kėshtu deri 700 tė
mira. Thotė Allahu xh.sh.: perveē agjerimit se me tė vėrtetė ai ėshtė i
Imi dhe vetėm Unė shpėrblej pėr te, e pėrarsye se ai (agjėruesi) e lė
ushqimin dhe kėnaqėsitė e tija pėr Mua, pėr agjėruesi ka dy gėzime:
"Gėzimi me rastin e iftarit tė tij dhe gėzimi me rastin e takimit tė
Zotit tė tij, dhe era qė del nga goja e agjėruesit ėshtė mė e mirė te
Allahu se aroma e miskut. (transmeton Muslimi).

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi