Njė vajzė vdiq e zhveshur nė PAL TALK--(eudhu bilah)

Shko poshtė

albmuslim Njė vajzė vdiq e zhveshur nė PAL TALK--(eudhu bilah)

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Thu Aug 30, 2007 9:28 pm

Njė vajzė vdiq e zhveshur nė PAL TALKPėr Zotin nuk di ku t’ia filloj, apo si t’ia filloj, toka po mė sillet,
trupi po mė digjet, dobėsitė e mia po mė shtohen, dhimbjet po mu
rriten, mė ka mbuluar mua dėshpėrimi dhe brengat, pasi qė e ndėgjova
njė lajm qė sikur tė zbriste mbi njė kodėr do ta shkulte atė, e sikur
tė ngatėrrohej nė ujėrat e ėmbėl do ti trazonte, e sikur do ta
ndėgjonte dikush nga tė parėt tanė tė gjeneratės sė parė do ta kalonte
tėrė jetėn e tij nė sexhde ndaj Allahut, na tėrhjeq vėrejtjen ai nga
pėrfundimi i keq, e shpreson nė faljen e mėkateve dhe pėrfundimin e
mirė.Ndodhi me datėn 17. 11. 1424 (2005) nė ora tre, nė orėt e fundit tė
natės, nė qytetin Rijad, njė vajzė nė moshėn njėzet vjeqare qė quhej:
S. H. njė vajzė u zbukurua, u ngrit levizte dhe u shtrinte para
kompjuterit tė saj (kurse tė tjerėt e shikonin atė), shfaqi tė gjitha
imtėsitė e trupit tė saj, nė shkėmbim tė njė pasurie tė pa vlerė, para
njė llumi ujqish njerėzor, pasi qė i kishte humbur turpi, e cila nuk
dinte ēka ėshtė e mirė dhe nuk e ndalonte tė keqen, jetonte nė buzė tė
ekzistencės, nė paltallkun e prishur.Befasisht nė njė moment tė shpejtė dhe nė pakujdesinė e papritur para
gjithė shikuesve dhe nėn shikimet e tyre, ra kjo vajzė e shtrirė pėr
toke, ngjau kjo ndodhi!I erdhi asaj meleku i vdekjes i cili ishte detyruar t’ia merr shpirtin
asaj pėrderisa i shfaqte bukuritė e saja dhe iu dukeshin pjesėt e
turpshme, ishte dehur me alkoolin e shejtanit, ajo nuk u zgjua derisa
shkoi ne fushėn e tė vdekurve.

Ajo tani ėshtė e vdekur, ska forcė as fuqi.

Ajo vdiq dhe mjaft!.

U bė kufomė e palėvizshme, u qetėsua prej saj ēdo gjė pėrpos shpirtit,
sepse shpirti u ngrit lart tek Allahu i madhėruar, e nuk e dim ēfarė
ishte shpėrblimi atje.

Ai ėshtė njė moment lamtumirės frikėsues.

Nuk e hedhi shikimin lamtumirės te babai dhe tė nėna e saj, lakmitare
nė thirrjen e tyre, qė janė pėrkujdesur pėr atė, e as nuk e hodhi
shikimin lamtumirės nė fletat e Kur’anit madhėshtor, nuk ishte momenti
i ndarjes sė saj pėrkujtim, thirrje apo diqka mirė, bile sikur tė ishte
pėr tė njė moment nga momentet e dunjas kalimtare, qė vdes siē vdesin
gjithė krijesat dhe shumica e njerėzve.


Ah sikur tė vdiste e dyndur, apo e fundosur, apo e djegur, apo nė ndonjė shkatėrrim.


Ah sikur tė ishte kėshtu, nėse do lehtėsohej qėshtja


Mirėpo vdekja e saj ishte nė njė moment mėkati dhe gabimi, ah sikur tė
ishte njė mėkat (gabim) i vogėl qė ta liron veten e vet dhe ta mbulon
nderin e shtėpisė, ta vendos njė mbulesė vetmisė, ta tėrheqte veten e
vet, ishte nė njė vend tė humbur dhe dėfryes, mbeten tė shtangur
shpirtrat me pamjen e bukurive tė saja, u pėrhapen fshehtėsitė e epshit
dhe u ndezen pasionet e saja.


Pastaj ēka!


Vdiq


Po, vdiq.Ka lindur, ėshtė rritur, ka jetuar pėr tė vdekur.Ra pėrtoke e ajo ishte e zhveshur, e pas disa momenteve tė kaluara ajo
do bėhet kalbėsirė e ndotur qė askush nuk jeton me tė prej krijesave,
eshtrat do iu kalben, lėkuren do ta mbulojnė krimbat, ndėrsa shpirti,
nė dorėn e Melaikeve tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė
All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė
urdhėruar.Vdiq!.Ēfarė gjurmė tė mėdhaja ka kjo fjalė nė shpirt, pėr Zotin ajo fjalė
ngacmon atė qė nuk mund tė ngacmoj ēfarėdo skene tjetėr ndikuese dhe
emocionuese.Nuk mė ndihmuan as fjalorėt e gjuhės dhe as librat sqaruese nė
pėrshkrimin e tmerrshėm dhe frikėsues tė atij momenti, mirėpo njė fjalė
e vetme e sqaron atė, ajo fjalė ėshtė: Vdekja!.A e dini se ēka ėshtė vdekja?!Ajo ėshtė realiteti qė ne e kemi bėrė parafytyrim dhe imagjinatė, ajo
ėshtė e vėrtetė qė nuk ka dyshim nė tė, ai ėshtė njė moment vendimtar,
njė qast qė zbulohet nė tė e vėrteta, qė shkėlqen drita e vėrtetėsisė.Nė pakujdesinė rrėmbyese u bė nga vajzat e botės tjetėr, udhėtoi te
Krijuesi i saj, me veti mban qastet e fundit magjepse, ato tė cilat e
bėn tė dhimbshme, tė mjeruar dhe tė dėshpėruar, nė momentin kur nuk bėn
dobi pendimi.I erdhi asaj agonia e vdekjes me tė vėrteten (iu zbulua qėshtja e
ahiretit), sytė e saj magjepės (joshės) mbeten tė shtangur, filloi
udhėtimi i vėshtirė, pas viteve dėfruese dhe tė humbjes, mbaroi koha e
lojes, e shoqėrimit dhe e argėtimit, erdhi koha e lodhjes, mundimit,
dhimbjes dhe derteve, shkoi kėnaqėsia e mbet dėshpėrimi, ajo tani ėshtė
peng e gropės sė errėsuar, jetojnė krimbat nė bukuritė e saja.Zėri i saj i bukur heshtti, sytė e saja provokues u shtangen, pjesėt e
saja tė trupit mbeten pa lėvizje, shpirti i saj nė vuajtje, nė njė
udhėtim tė vetmuar, qė nuk ka kush ta shoqėrojė, pėrpos veprave tė mira.Ato janė qaste tė tmerrshme dhe momente frikėsuese, prej tė cilave janė
frikėsuar njerėzit e mirė, kanė vepruar dhe punuar pėr ato qaste,
momente tė vėrteta, kanė shpresuar qė tė jenė nė ato qaste nė sexhde
apo nė rekate tė namazit, apo nė karvanin e dėshmorėve tė ndershėm,
ndėrsa vjen kjo vajza qė ta merr fatin e saj nga agonitė dhe ankthet e
vdekjes, kurse ajo ėshtė e zhveshur, pa rroba nė trup, turpėrohet
njeriu ta tregon ndodhinė e saj.Nė pjesėn e fundit tė natės, kur gjelat filluan ta ngritin zėrin,
robėrit e Allahut lėviznin nė shtratat e tyre, duke u lutur tek Allahu
me dua, lotėt u rridhnin nga sytė e tyre, shpresonin mėshiren e Allahut
dhe frikėsoheshin nga dėnimi i Tij.Allahu fytyrat e tyre ua shėndrriti, nė gjoksat e tyre mund tė shihej
frikė dhe gėzim (frikė nga dėnimi i Allahut, e gėzim nga mėshira e
Allahut), Allahu u shtoi atyre mirėsi dhe begati.Ai ėshtė njė moment kur Allahu zbret nė qiellin e kėsaj dynjaje, ai
ėshtė momenti i mėshirės, ai ėshtė momenti i frikės, nėnshtrimit dhe
vajtimit, La ilahe il-lallah sa qast i mire, zemra rrahė me pėrmendjen
e Allahut, pėrmallohet nė takimin me tė (Allahun), nuk sheh veqse lotė
qė rrjedhin, koka nė sexhde, gjunjė qė qėndrojnė gjatė nė kėmbė dhe
ulur.Vetmohet ai qė ėshtė i ditur duke e thirrur Zotėriun e tij, dridhet kur
i kujton gabimet e veta, vazhdon nė lutje dhe pendim, nė gjymtyrėt e
tij e goditin dhembjet, e pėrkujton mirėsinė e Zotit tė tij dhe
qetėsohet, pastaj e pėrkujton tė keqen e vet dhe shqetėsohet.Madhėria tė qoftė ty o Zot.Nė qiell nuk ka asnjė pėllėmb zbrazėt pėrpos se njė melek qė e ka
vendosur ballin e tij nė sexhde ndaj Allahut, e ai nuk shpreson as
shpėrblim as llogari, e si bėhet i pakujdesshėm ai qė ka shpėrblim dhe
llogari, atij qė iu kanė afruar ditėt dhe momentet pėr nė varr, mirėpo
megjithėkėtė nuk mendon.Njeriu sado qė tė ketė arrit shkallė nė adhurim dhe punė tė mira, nuk
mund t’i pėrballon daljes sė shpirtit, kurrė nuk mundet vetėm nėse
Allahu ia lehtėson atij dhe ia bėn pėrfundimin me njė punė tė mirė dhe
me melaiket e mėshirės tė cilat e pėrgėzojnė atė me vendin mė tė mirė
dhe strehimin mė tė bukur, megjithėkėtė atė e kapin agonitė, del
shpirti nga trupi i tij, pastaj sprovohet nė ngushtimin e varrit, kjo
ėshtė njė gjendje e vėshtirė,,por si do tė jetė halli-gjendja e atyre
qė kanė pasur pėrfundim tė keq (qė kanė vdekur nė punė tė kėqija),
fytyrat e tyre do tė jenė tė nxira..وَأَنِيبُوا إِلَى رَبِّكُمْ وَأَسْلِمُوا لَهُ
مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ (54)
وَاتَّبِعُوا أَحْسَنَ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ مِنْ
قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ بَغْتَةً وَأَنْتُمْ لَا تَشْعُرُونَ
(55) أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ يَا حَسْرَتَا عَلَى مَا فَرَّطْتُ فِي جَنْبِ
اللَّهِ وَإِنْ كُنْتُ لَمِنَ السَّاخِرِينَ (56) أَوْ تَقُولَ لَوْ أَنَّ
اللَّهَ هَدَانِي لَكُنْتُ مِنَ الْمُتَّقِينَ (57) أَوْ تَقُولَ حِينَ
تَرَى الْعَذَابَ لَوْ أَنَّ لِي كَرَّةً فَأَكُونَ مِنَ الْمُحْسِنِينَ
(5Dhe, kthehuni te Zoti juaj dhe pėruljuni
Atij para se t’u vijė dėnimi, se pastaj nuk do tė ketė kush t’ju
ndihmojė. Dhe pėrmbajuni asaj mė tė mirės qė u ėshtė shpallur nga Zoti
juaj, para se t’ju vijė dėnimi befas e ju tė mos dini. Dhe tė mos thotė
ndokush: “O i mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj All-llahut
dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin!” Ose tė mos thotė: “Ah, sikur
tė mė kishte udhėzuar All-llahu (nė rrugė tė drejtė) e tė kisha qenė
prej atyre qė janė tė ruajtur!” Apo, kur ta shohė dėnimin tė thotė:
“Sikur tė isha kthyer edhe njė herė e tė isha bėrė prej atyre
bamirėsve!” {Kaptina Zumer, ajeti 54-58}O Zot na meshiro nė kėtė botė, mos na le vetėm nė varr, na mėshiro
ditėn kur do tė dalim para teje, Ti je Zoti ynė, merrna shpirtin si
musliman dhe bashkona me tė mirėt.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi