Pėrgjegjėsia e secilit besimtar pėr transmetimin e daves

Shko poshtė

albmuslim Pėrgjegjėsia e secilit besimtar pėr transmetimin e daves

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Sat Aug 25, 2007 8:47 pm

Ue selamun alejkum Ue rahmetullahu Ue berekatuhu..

Pėrgjegjėsia e secilit besimtar pėr transmetimin e daves tek jomuslimanėt
Pėrgjegjėsia pėr tė thirrur nė fenė e All-llahut dhe transmetimin e
kėsaj feje tek tė gjithė njerėzit nuk ėshtė monopol i njė bashkėsie,
apo shoqate apo e njė shteti. Ajo ėshtė njė pėrgjegjėsi e tė gjithėve,
ėshtė pėrgjegjėsi individuale, organizative dhe shtetrore.

Nė kėtė punim, me ndihmen e All-llahut tė madhėruar, do tė sqaroj disa
udhėzime mbi pėrgjegjėsin e secilit besimtar ndaj davetit islam, qė ta
bartin deri tek jomuslimanėt, nė kėto pika:


1. Njohja e rėndėsisė sė davetit, vlerės dhe obligueshmėrisė sė tij
2. Pėrgaditja e vetės pėr davet
3. Marrja pjesė nė organizatat pėr davet dhe pėrpjekja pėr financim
4. Thirrja nė mėnyrė individuale dhe tė ndihmuarit e tė tjerėve pėr tė bėrė davet

1. Njohja e rėndėsisė sė davetit, vlerės dhe obligueshmėrisė sė tij
Vėrtetė
njė musliman duhet ta njoh rėndėsinė e davetit dhe nevojėn e madhe tė
njerėzve qė kanė pėr shpėtim nė kėtė dunja dhe nė Ahiret. Gjithashtu ai
duhet ta dije vlerėn e davetit dhe ta ketė parasyshė mirėsinė dhe
sevapin e madh qė All-llahu i Madhėruar u ka premtuar thėrresve nė
Islam.
All-llahu i Lartėsuar thotė:
وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ
"Kush
ėshtė mė fjalėmirė se ai qė fton drejt Allahut (nė Fenė e Tij, nė
Islam), qė punon mirėsi e drejtėsi dhe thotė: “Unė jam nga Muslimanėt?” [Fussilet, 33]
Thotė
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Kush thėrret nė njė
udhėzim ka sevape sikur tė atyre qė e pasojnė atė duke mos u pakėsuar
atyre asgjė nga shpėrblimi. E kush thėrret nė njė devijim ka gjynahe
sikur tė atyre qė e pasojnė duke mos u pakėsuar atyre asgjė nga
gjynahet." [Muslimi, 6504]
Besimtari kur
tė bindet pėr kėtė shpėrblim madhėshtor dhe se sevapi i tij do tė jetė
poaq sa sevapi i atyre qė e pasojnė dhe praktikojnė udhėzimin e tij dhe
ky shpėrblim nuk ndėrpritet me vdekjen e tij dhe atij do t'i shkojnė
sevapet deri nė Ditėn e Gjykimit, padyshim se do tė jetė i interesuar
tė bėjė davet nė ēdo mėnyrė dhe kohė.
Sa
keqardhje duhet tė jetė pėr muslimanėt kur i shohin jomuslimanėt qė
thėrrasin nė fenė e tyre tė kotė dhe bėjnė pėrpjekje tė madhe pėr ta
shpėrndarė tek njerėzit pėrmes shoqatave humanitare krishtere dhe
shoqata tė tjera, tė cilat u ofrojnė njerėzve shėrbime qė kanė nėvojė.
Si
shėmbull: Nė Sh.B.A. nė vitin 1994, 95,2 milion pėrsona kanė punuar
vullnetarisht dy deri nė katėr orė nė javė, qė korrespondon tė kenė
punuar 9 miljon punėtor nė punė te vazhdueshme.
S'ka
dyshim se besimtari qė ka bindje tė plotė nė shpėrblimin e All-llahut
ėshtė mė i gatshėm se ēdokush qė tė jetė vullnetar nė shėrbim tė fesė
sė All-llahut [subhanehu ve teala].

2. Pėrgaditja e vetės pėr davet
Besimtari,
pėr tė bėrė davet dhe pėr ta transmetuar kėtė fe tek njerėzit e tjerė,
duhet qė ta pėrgadisė vetėn e tij nga tė gjitha anėt, nga ana e
njohurisė sė fesė, nga ana e administrimit apo aftėsisė.
Nga
ana e njohurisė sė fesė duhet tė interesohet qė ta mėsojė fenė dhe tė
ketė interesim tė vazhdueshem nė ēėshtjet islame, qė tė ketė mundėsi
t'i njoftojė njerėzit pėr Islam me dituri dhe nė mėnyrė tė drejtė.
Nga
ana e administrimit duhet tė interesohet qė ta ndėrtojė vetėn e tij
duke ndjekur kurse tė ndryshme qė e pėrgadisin pėr njė administrim tė
suksesshėm.
Ndėrsa nga ana e aftėsisė
duhet tė jetė i pėrgaditur tė veprojė me teknologjitė moderne qė tė
ketė mundėsi ta pėrēojė davetin tek njerėzit e ndryshėm, pa marrė
parasyshė a jetojnė afėr vendit apo largė.
E ndėr mė tė rėndėsishmet qė besimtari duhet tė pėrgaditet dhe tė kujdesėt ėshtė sjellja e mirė dhe morali.
Sepse, nė tė shumtėn e rasteve, efektet qė sjellin veprat dhe sjelljet
e mira janė mė tė mėdha sesa ato qė sjellin vetėm fjalėt.
Kėshtu
ka qėnė i Dėrguari i All-llahut, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], nuk
urdhėrontė pėr ndonjė gjė pa e vepruar vet e as nuk ndalonte nga njė
gjė pa e lėnė vetė. Derisa u bė i njohur mė kėtė cilėsi tek i thjeshti
dhe i larti. Saqė mbreti i Omanit, kur Pejgamberit [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] e thirri atė pėr nė Islam, tha: "Vallahi, kam marrė vesh se
ky Pejgamber nuk urdhėron pėr ndonjė tė mirė pa qenė i pari qė e ka
vepruar atė vepėr e as qė ndalon nga ndonjė gjė pa qenė i pari qė ėshtė
larguar nga ajo." [Esh-shifa bi tarifi hukukil-Mustafa, Kadi Ijad, f.
484]
Imam Ibėn Kajjim El-Xhevzijeh
[All-llahu e mėshiroftė] ka thėnė: "Dijetarėt e kėqinj janė ulur nė
dyert e Xhennetit dhe i thėrrasin njerėzit me fjalėt e tyre pėr nė
xhennet ndėrsa me veprat e tyre i thėrrasin pėr nė zjarr. Sa herė qė
fjalėt e tyre kanė thėnė: Hajde hyni nė xhennet, u janė pėrgjigjur
veprat e tyre: Mos dėgjoni prej tyre! Sikur tė ishte e vėrtetė ajo qė
thėrrasin ata do tė ishin tė parėt qė e veprojnė. Ata nė shikim janė
udhėzues ndėrsa nė realitet janė mashtures nga rruga e drejtė."
[El-Fevaid, 112]
Kush pretėndon se ėshtė
musliman dhe u nėnshtrohet urdhėrave tė Islamit, do tė ketė dėshmi pėr
fenė e tij. Ndėrsa kush pretėndon sė ėshtė musliman dhe nuk i praktikon
urdhėrat e Islamit do tė ketė dėshmi kundėr tij. Sepse ai u bė shkak qė
tė tjerėt mos ta pranojnė tė vėrtetėn.
Ka thėnė All-llahu [subhanehu ve teala]:
"Zoti
ynė! Mos na bėj ne sprovė pėr mosbesimtarėt dhe falna ne, O Zoti ynė!
Vėrtet Ti, vetėm Ti je i Gjithėfuqishmi, mė i Urti Gjithėgjykues.” [El-Mumtehine, 5]
Thotė
njė pėrson qė All-llahu e ka udhėzuar nė Islam: "Babai im ende nuk e ka
pranuar Islamin, kjo pėr disa shkaqe. Babai im punon nė njė port detar
amerikan dhe me tė kanė punuar disa muslimanė. Mirėpo, sjellja e tyre
ka qėnė shumė e keqe. Ata vetėm xhuman e falėshin ndėrsa nė ditėt tjera
konsumonin alkool, shkonin pas femrave, gjė qė ua ndalon feja. Ata nė
ramazan agjėronin ndėrsa nė muajt e tjerė nuk kishin asnjė shenjė tė
Islamit. Pėr kėtė, imazhi i Islamit nė kokėn e babait tim ėshtė
ngulitur sikur imazhi i atyre punėtorėve, kėshtu qė tash ai e urren
Islamin."

3. Marrja pjesė nė organizatat pėr davet dhe pėrpjekja pėr financim
Organizatat
pėr davet zakonisht nuk janė tė mbeshtetura fuqishėm nga ana financiare
dhe tė rrallė janė rastet qė tė ketė prej njerėzve qė ka mundėsi t'ia
kushtojė tėrė kohėn angazhimit me davet. Andaj ėshtė e nėvojshme qė
secili besimtar tė merr pjesė nė bashkpunim mė kėto organizata, t'i
ndihmojė ato nė format qė ka mundėsi.
Ndėr format qė ka mundėsi njė besimtarė t'u ndihmojė kėtyre organizatave ėshtė siē vijon:
• Tė
caktojė njė kohė tė veēantė qė ai tė bashkangjitet nė programin e
kėtyre organizatave dhe nė veprimtarinė e tyre qoftė nga ana e davetit
apo administrimit tė davetit apo nė ndonjė formė tjetėr.
S'ka
dyshim se mėnyra se si u bashkangjitet kėtyre organizatave dallon nga
pėrsoni nė pėrson. Disa kanė mundėsi qė tė marrin pjesė pėr ēdo ditė,
disa kanė mundėsi vetėm njė herė nė javė e disa nuk kanė mundėsi tė
marrin pjesė pėrveē nė programe verore.
Mirėpo,
e rėndėsishme ėshtė qė besimtari ta ndjejė domosdoshmerinė e tij pėr
t'i ndihmuar kėto organizata dhe se roli i tij ėshtė i rėndėsishėm nėse
ai vazhdimisht ofron bashkėpunim, edhe nėse mundėsitė e tija janė tė
vogla dhe simbolike.
Ka thėnė i Dėrguari
i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Puna mė e dashur tek
All-llahu ėshtė ajo qė punohet vazhdimisht, po edhe nėse ėshtė e
pakėt." [Muslimi, 4899]
• Tė investojė nė
organizatat pėr davet qoftė nga mundėsitė e tija, duke e ndarė njė
pjesė nga rroga e vet pėr ta dhėnė. Apo nėse nuk ka mundėsi vet, t'i
nxitė tė tjerėt qė kanė mundėsi, qoftė tregtarėt apo tė pasurit pėr tė
dhėnė vullnetarisht pėr realizimin e planėve pėr davet, apo pėr tė
gjetur ndonjė pasuri pėr vakuf.
Nuk duhet
tė harrohet hadithi i Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
"Kush aludon pėr njė punė tė mirė ai ka shpėrblimin e atij pėrsoni qė e
vepron atė." [Muslimi, 4899]
S'ka dyshim
se t'u ofrosh ndihmė organizatave pėr davet ua lehtėson atyre mundėsitė
pėr t'i realizuar planprogramet e veta nė fushen e davetit. Madje, ndėr
pengesat kyēe qė dalin nė realizimin e planprogrameve janė
preokupimi pėr sigurimin e fondeve.
•
T'i ndihmojė organizatat pėr davet me kėshilla dhe sugjerime dhe nėse
sheh ndonjė mangėsi apo tė metė tė konsulltohet me ta pėr ta shmangur
atė. Nė tė njejtėn kohė duhet arsyetuar pėr ndonjė lėshim apo gabim dhe
nuk duhet ngutur pėr tė paragjykuar apo pėr t'ua shpaluar tė metat.
Sepse udhėheqėsit e kėtyre organizatave, sado qė tė mundohen tė jenė tė
pėrpikėt dhe tė aftė, janė njerėz dhe mund tė gabojnė dhe tė kenė
lėshime. Pagabueshmėria u takon vetėm pejgamberėve tė Zotit dhe tė
dėrguarve tė Tij.
Kėshilla ka mirėsi dhe
vlera tė shumta dhe pėr kėtė shkak Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka nxitur dhe ka urdhėruar pėr kėshillė.
Ka
thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Feja ėshtė kėshillė.
Thanė: Pėr kėnd? Tha: Pėr All-llahun, Librin e Tij, tė Dėrguarin e Tij,
prijesit e muslimanėve dhe pėr masėn e gjėrė." [Muslimi, 196]
Madje
ka ndodhur qė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] disave prej
sahabėve t'ua bėjė kusht kėshillėn kur ata e pranuan Islamin. Siē thotė
Xherir bin Abdullahu: "Shkova ta besatoj Pejgamberin [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] pėr Islam e ai e ma pranoj besatimin me njė kusht:
Qė ta kėshilloj secilin besimtar." [Buhariu, 2714]

4 . Thirrja nė mėnyrė individuale dhe tė ndihmuarit e tė tjerėve pėr tė bėrė davet
Pėr secilin besimtar ėshtė obligim qė tė jap mundin e vet, aq sa ka mundėsi, pėr thirrje nė Islam.
Thotė
dijetari i nderuar AbdulAziz bin Baz [All-llahu e mėshiroftė]: "Nė
kohėn kur davetxhitė tė jenė pakėsuar, tė kėqijat tė jenė shumuar dhe
injoranca tė jetė pėrhapur, sikur ėshtė kjo gjendja jonė sot,
daveti-thirrja pėr fenė Islame bėhėt farz ajn, obligim pėr secilin
besimtar aq sa ka mundėsi."
Nga mėnyrat
pėr davetin individual ėshtė qė njė besimtar t'i bėjė thirrje njė
pėrsoni tė caktuar pėr ta bartur nga mosbesimi e nė Islam apo edhe nėse
ėshtė musliman, t'i bėjė thirrje qė tė largohet nga mėkatet dhe ta
udhėzojė nė adhurim.
Daveti nė mėnyrė
individuale ėshtė i lehtė pėr ta bėrė. Ka mundėsi qė njė besimtarė tė
bėjė davet nė ēdo kohė dhe vend dhe nė tė shumtėn e rastėve nuk i
nevoitėt aq shumė dituri dhe njohuri sa i nevoitet urtėsi dhe metodė.
Sikur
kėtė pėrgjegjėsi ta bartė secili besimtarė, do tė arrinte Islami nė
poret mė tė largėta tė tokės. Sidomos tash qė mjetėt pėr komunikim janė
tė shumta dhe besimtari ka mundėsi pėrmes tyre ta kumtojė Islamin tek
jomuslimanėt nė ēdo kohė dhe vend.
Ka
raste tė shumta qė kemi dėgjuar qė disa besimtarė patėn sukses nga
All-llahu qė nė mėnyre individuale tė bėjnė davet pėrmes internetit dhe
mediave. Kanė pasur sukses dhe thirrja e tyre ėshtė pėrgjigjur dhe nė
dorėn e njė pėrsoni tė jenė udhėzuar dhjetra apo qindra nga
jomuslimanėt.
E nėse nuk ka mundėsi qė
njė besimtar tė bėjė davet, pėr shkak tė mosaftėsisė apo kohės sė tij
tė ngushtė, sė paku le ta ndihmojė tjetrin nė forma tė ndryshme pėr tė
bėrė davet. Kjo pėr ta realizuar urdhėrin e All-llahut qė ta ndihmojmė
njėri-tjetrin pėr mirėsi dhe devotshmeri.

Sulejman bin Abdullah El-Habes
Pėrktheu:
Kujtim Demiri
22 Korrik 2007Allahu ju shpėrbleft dhe e lusim allahun qė tė kemi dobi nga kjo qė e ndėgjojmė.

Ue selamun alejkum Ue rahmetullahu Ue berekatuhu..

3xtr3m-juba

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi