BISEDĖ ME SHEJTANIN E MALLKUAR

Shko poshtė

albmuslim BISEDĖ ME SHEJTANIN E MALLKUAR

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 17, 2007 12:21 pm

Shkruan: Avni Tafili


I thashė: Kush je ti?
Mė tha: Krijesė qė u mallkova.
I thashė: Pse u mallkove?
Mė tha: Kundėrshtova urdhrin e Allahut.
I thashė: Ē’urdhėr qe?
Mė tha: Ta nderoja njeriun.
I thashė: Ēfarė tė shtyri tė mos e nderosh njeriun?
Mė tha: Si ta nderoj, kur unė isha mė i fortė.
I thashė: Do tė thotė, ishe kryelartė?
Mė tha: Po.
I thashė: Pse nuk u pendove?
Mė tha: Nga inati pėr nderimin qė iu bė njeriut.

* * *

I thashė: Nderon dikė ti?
Mė tha: Po.
I thashė: Kė?
Mė tha: Ēdo kė qė mė dėgjon.
I thashė: Si e nderon o i mallkuar?
Mė tha: Me shpresa e dėshira.
I thashė: Po kush tė dėgjon mė sė shumti?
Mė tha: Ai qė nuk bėn namaz.
I thashė: Po tjetėr?
Mė tha: Ai qė rrallėherė pėrkujton Allahun.

* * *I thashė: Kush ėshtė miku yt?
Mė tha: Dyfytyrėshi
I thashė: Pse e si?
Mė tha: Sepse gjysmėn e punės ma kryen. Ai fton nė zjarr e tė tjerėt mendojnė se pėr nė xhennet.


* * *
I thashė: Si quhet libri tė cilin ia jep njeriut?
Mė tha: Libri quhet “Hamendja”
I thashė: Po udhėzimi?

Mė tha: Epshi
I thashė: Cila ėshtė arma jote?
Mė tha: Gruaja e pamoralshme.
I thashė: Po tingujt e tu cytės?
Mė tha: Muzika qė nxit dėshirat epshore.

* * *

I thashė: Kush janė tė dashur pėr ty?
Mė tha: Tė rinjtė qė ėndėrrojnė.
I thashė: Kush tė shoqėron mė sė shumti?
Mė tha: Tė pasurit arrogantė.
I thashė: Kush ėshtė krahu i djathtė i yti?
Mė tha: Dijetari qė urdhėron pėr keq, e pengon nga e mira.

* * *

I thashė: Ēfarė tė dobėson pėrnjėherė, sikur shigjeta e hekurt njeriun?
Mė tha: Abdesi.
I thashė: Po namazi?
Mė tha: Namazi mė poshtėron.
I thashė: Cila gjuhė ėshtė neveritėse pėr ty o i mallkuar?
Mė tha: Gjuha qė urdhėron pėr mirė, e pengon nga e keqja.

* * *

I thashė: Sot ka muslimanė qė ti i donė?
Mė tha: Ka shumė.
I thashė: Si ashtu o i mallkuar?
Mė tha: Muslimanėt qė pėr ta mė i mirė ėshtė gjumi sesa namazi i sabahut.
I thashė: Po tjetėr gjė?
Mė tha: Ata qė kur pėrmendet fjala e Allahut, nuk e dėgjojnė.
I thashė: Po tjetėr gjė o i mallkuar?
Mė tha: Ata qė kur bėjnė namaz, e bėjnė me trup, e me shpirt e mendje janė jashtė namazit.

* * *

I thashė: Kush janė ushtarėt e tu?
Mė tha: Sigurisht: ata qė luftojnė kundėr muslimanėve.
I thashė: Cili ėshtė shteti yt?
Mė tha: Aty ku urrehet mė sė shumti islami.
I thashė: Nė ē’vend qe shteti yt, o i mallkuar?
Mė tha: Nė “Izrael” dhe ēdo vend ku synim ėshtė dobėsimi i islamit dhe muslimanėve.
I thashė: Kush flet me gjuhėn tėnde?
Mė tha: Sigurisht ai qė jep urdhra kundėr muslimanėve.

* * *

I thashė: Ēfarė tė pėlqen nė kohėt e sotshme?
Mė tha: Martesa e tė rinjve me vonesė.
I thashė: Po ēfarė ėshtė mė e urrejtur nė kohėt e sotshme pėr ty, o i mallkuar?
Mė tha: Vajzat me veshje islame – me Hixhab.
I thashė: Ēfarė tė irriton tė veshja islame, o i mallkuar?
Mė tha: Sepse ėshtė derė e hekurt qė mė mbyllė shtigjet e imoralitetit.
I thashė: Po mė trego more i mallkuar, se me ēka i kėshillon pasuesit e tu tė rinj?
Mė tha: Tė shoqėrohen e tė vetmohen sa mė shumė me vajza, dhe tė pinė derisa tė dehen.

* * *

I thashė: Ē’lloj njerėzish urren shumė?
Mė tha: Ata qė ia duan tė mirėn tė tjerėve ashtu siē ia duan vetvetes.
I thashė: Pse o i mallkuar?
Mė tha: Sepse nėqoftėse ēdo njeri tė mos ia donte tė keqen tjetrit, do tė mė pakėsohej ushtria.
I thashė: Mė ēfarė e mashtron njeriun mė sė shumti?
Mė tha: Me joshje ndaj grave.

* * *

I thashė: Nė kohėt e sotshme si ia merr kohėn muslimanėve?
Mė tha: Shumė lehtė: Me TV e duhan.
I thashė: Po si o i mallkuar?
Mė tha: Nėpėrmjet TV-sė i bėj tė fantazojnė, ndėrsa me duhan tė gjejnė “prehje”.
I thashė: Po si i le pa gjumė deri nė orėt e vona?
Mė tha: Duke i futur nė kujtesė ndaj “bukurive” tė kėsaj jete.

* * *

NJĖ NATĖ DESHA TĖ SHKOJA HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj nė xhami - sapo dėgjova zėrin e thirrjes nė namazin e sabahut.
Mė thotė: Ehu, nata ėshtė e gjatė, vazhdo gjumin.
Thashė nė vetvete: Kam druajtje se do t’mė kaloj koha e namazit.
Mė thotė: Hė se ke kohė sa tė duash.
Thashė nė vetvete: Kam frikė se nuk do tė mund ta arrij namazin me xhemat.
Mė thotė: Eh, mos e mundo aq shumė veten. Namazin mund ta bėsh dhe vetėm.

* * *

MĖ KISHTE ZĖNĖ NJĖ GJUMĖ I LEHTĖ, E KUR MĖ DOLI GJUMI, KISHTE LINDUR DIELLI
Thashė nė vetvete: Uh, paska lind dielli.
Mė thotė: Mos tė tė vjen keq. Dita ėshtė e gjatė.

* * *

PASI MBAROVA NAMAZIN, U ULA TĖ BĖJA DHIKĖR
Mė hapi fletoren e mendimeve.
I thashė: Mė largove nga dhikri.
Mė tha: Lere bėj dhikėr mė mirė gjatė mbrėmjes. Je duke e munduar veten si tepėr. Shijoje pak rininė.
I thashė: Pėr ēdo vepėr ka llogari. Nė njė ēast do tė vdes, i druhem atij ēastit.
Mė tha: Jeta ėshtė e gjatė.

* * *

DESHA TĖ LEXOJ KUR’AN E TĖ MĖSOJ CA AJETE PĖRMENDĖSH
Thashė nė vetvete: U bėra gati, e t’ia filloj.
Mė thotė: Kėndelle pak veten me muzikė tė lehtė.
Thashė: Po muzika mund t’mė largoj nga dhikri.

* * *

DERISA PO ECJA RRUGĖS, KALOI NJĖ VAJZĖ, ULA SHIKIMIN
Mė tha: Ēfarė tė keqe ka nėse ia ngulitė shikimin?
I thashė: Shikimi ėshtė i rrezikshėm.
Mė tha: Tė meditosh nė tė bukurėn ėshtė hallall.

* * *

BĖRA NIJET QĖ TĖ MERRJA UDHĖTIM.
Mė tha: Pėr ku je nisur?
I thashė: Pėr tė kryer haxhin
Mė tha: Pse po e mundon veten pėr haxh, kur dyert pėr tė bėrė mirė i ke tė shumta.
I thashė: Dua tė ushqej shpirtin tim me besim e moral.
Mė tha: Nė xhennet nuk hyhet me vepra.

* * *

DOJA TĖ KĖSHILLOJA DIKĖ
Mė tha: Mos i nxjerr vetit telashe.
I thashė: Kėshilla i bėn dobi besimtarit.
Mė tha: Do tė bėhesh i njohur, frikėsohu nga mendjemadhėsia. E mendjemadhėsia t’i shuan tė gjitha veprat e mira.

* * *


KOHA E NAMAZIT
Thashė nė vetvete: U afrua koha e namazit.
Mė thotė: Ka kohė.
Thashė: Kam frikė se mė ikėn koha e namazit.
Mė thotė: Eh, mjaft ke bėrė namaz, po tė iki njė kohė, tė falet. Mund ta kryesh edhe pas kohės.

* * *

KUR’AN PAS NAMAZIT TĖ SABAHUT
Thashė nė vetvete: Pasi ta kryej namazin e sabahut, tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Gjumi ėshtė dhunti.
Thashė: Do tė flejė pasi tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Por mė vonė nuk tė merr gjumi mė.

* * *

KĖSHILLA FAMILJES
Thashė nė vetvete: Sa keq, qė vėllai im nuk bėn namaz.
Mė thotė: Po, por Zoti udhėzon kė tė dojė.
Thashė: Por duhet ta kėshilloj.
Mė thotė: Eh, vėllai yt e di se ē’ėshtė e mira e ē’ėshtė e keqja.
Thashė: Ai e di, por nuk vepron.
Mė thotė: Hė se i vjen koha edhe atij tė punoj.

* * *

NAMAZIN NĖ KOHĖ
Thashė nė vetvete: Sot e tutje kam pėr ta kryer namazin me kohė.
Mė thotė: Zoti falė shumė.
Thashė: Namazi ėshtė obligim nė kohėn e vet.
Mė thotė: Edhe po e fale pas kohės, tė pranohet.

* * *

HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj mė herėt nė xhami.
Mė tha nė mendime: Xhamia ende ėshtė e mbyllur.
Thashė nė vetvete: Pse a thua mund tė jetė e mbyllur.
Mė tha nė mendime: Sepse fėmijėt e ndytin.

* * *

T’I MĖSOJ FĖMIJĖT LEXIMIN E KUR’ANIT
Thashė nė vetvete: Qė sot t’ia filloj mėsimin e leximit tė Kur’anit ca fėmijėve.
Mė tha nė mendime: Ehu, mos e angazho veten. Nuk ta di kush pėr mirė.
Thashė nė vetvete: E bėj pėr Allahun.
Mė tha nė mendime: Vetėm kohė humb dhe mundi tė shkon huq.

* * *

I thashė: Si e quan kohėn e sotshme?
Mė tha: Koha e dobėsimit tim.
I thashė: Pse?
Mė tha: Pėrparimi i shkencės.
I thashė: Si o i mallkuar?
Mė tha: Kulmi i shkencės, shton domosdoshmėrinė pėr fe.
I thashė: Pėr cilėn fe?
Mė tha: Natyrisht, islamin.
I thashė: Si tė dobėson?
Mė tha: Njerėzit arrin tė kuptojnė intrigat e mia.
I thashė: Po ndryshe, more i mallkuar?
Mė tha: Islami ngroh e ėmbėlson kraharorėt.

* * *

SI PĖRFUNDIM
I thashė: Thuaje tė vėrtetėn edhe pse je gėnjeshtar; ē’ėshtė islami pėr njeriun?
Mė thotė i poshtėruar: Dritė.
I thashė: E the tė vėrtetėn o gėnjeshtar.


NĖ FUND THASHĖ:
Kėrkoj
mbrojtjen e Allahut, nga intrigat e cytjet e tua o shejtan i
poshtėruar, gėnjeshtar, e armik i hapur i imi dhe ēdo njeriu.
Largohu, se i larguar je!
Dhe ky ishte shpėrblimi i shejtanit tė mallkuar: i poshtėruar dhe i mallkuar.Bisedė e imagjinuar nga:
Studenti Avni Tafili
21 Nėntor, 1998, Kajro, Egjipt.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi