A lejohet masturbimi te meshkujt .....?

Shko poshtė

albmuslim A lejohet masturbimi te meshkujt .....?

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Aug 13, 2007 11:57 am

Pyetja: Si ėshtė Dispozita e Sheriatit pėr masturbimin duke ditur se njeriu ska mundėsi pėr martės ?

A ėshte e ndaluar nė pėrgjithsi ?

Na shpjegoni Allahu ju shpėrbleftė.

Pėrgjigja:

Falėnderimi I takon Allahut, salavatet qofshin mbi tė dėrguarin e

Tij.Dije se
Pejgamberi a.s nuk i ka urdhėruar rinin pėr masturbim dhe sikur tė
ishte mė mirė do tė na tregonte pėr kėtė, por na ka treguar dhe
drejtuar pėr martes dhe agjėrim ku thotė:
"O
ju tė rinjė kush mundet nga ju qė tė martohet le tė martohet, se ajo
ėshtė mė ruajtse pėr syrin dhe mė mbrojtse pėr epshin, e kush nuk
mundet le tė agjerojwse ajo ėshtė mbrojtse " ( transmeton Buhariu dhe
Muslimi )


Ndėrsa nga shkenca kanė rėnė nė
pajtim tė gjithė mjekėt se masturbimi tė le dėme nė trup, psiqikė dhe
dėme fizike, dhe se ajo e lodhė njeriun dhe e fut nė mendime dhe e
shqetėson, largon nga detyrat e tija deri sa qė mundet ta dėrgojė nė
rėnien e mėkateve .


Shumė prej meshkujve kanė dobsi
seksuale shkaku i kėsaj tradite, vėrehet kjo kur tė martohet ai. etj
dhe plot prej tyre nuk gjejnė kėnaqėsi pas martesės dhe vjen deri tek
shkurorzimi .


Ka prej tyre qė kanė vazhduar nė
kėtė vepėr edhe pas martesės dhe pas ardhjes sė femijeve dhe kėrkon
mėnyrė pėr largimin nga kjo vepėr, ndėrsa pėr femren mundet qė ti
shkaktoj dėme edhe mė tė mėdha se mundet ti humb edhe virgjiniteti me
veprimin e kėsaj vepre sipas thėnies sė mjekėve.


Nėqoftse vazhdon nė veprimin e
kėsaj vepre nė mėnyrė tė rregullt dhe tė shpeshtė pėr njė koh tė gjatė,
dhe jeton nė mendimet e saja tė vecanta, dihet se mundėsia e knaqėsis
pas marteses mundet tė dobsohet dhe mundet tė mos ndjej atė qė e ndjen
vajzat tjera qė se veprojnė kėtė vepėr dhe nuk e shijojnė knaqėsin e
kėsaj vepre.


Thotė Shjeh Mustafa el-Zerka Allahu
e mėshiroftė : Atė qė e shef mjeksia tė dėmshme ėshtė e ndaluar dhe kjo
ėshtė pikė e pėrbashkėt tek gjithė dijetarėt.


[color=purple]Dhe sa mirė ėshtė ajo fetua
qė e ka dhėnė Shejhu Husnejn Mekhluk Muftia i egjiptit i pėrparshėm ku
thotė: " Nga kėtu shifet se shumica e Ulemave (Xhumhuri) e shofin si tė
ndaluar masturbimin, i pėrmban ajo qė gjindėn dėmet e shumėta nė te, si
psh nė muskuj nė forcė dhe mendje, dhe kjo e bjen ndalesen (Haramin) .


Ajo qė tė ndihmon pėr largimin e kėsaj vepre janė disa gjėra , mė kryesoret janė :

1.Shpejtimi pėr martes edhe nėse ėshtė nė mėnyr tė thjeshtė, pa teprime .

2.Gjithashtu edhe rregullimi i tė ngrėnit nė ngrėnje dhe pije qė tė mos e shtoj epshin, dhe pėr kėtė Pejgamberi alejhi selam na

kėshilloi me agjerim sipas hadithit tė lartėpėrmendur .

3.Largimi nga gjithcka qė tė shton epshin
si: dėgjimi i kėngėve tė fėlliqura (duke ditur se muzika ėshtė haram),
largimin e syrit nga fotografitė lakuriqe, tė cilat gjindėn nė shumė
filma .

4. Drejtimi i shqisave tė shiqimit nė bukurin e dukurive tė lejuara

si vizatimi i luleve dhe dokjeve natyrale jo tė ndjejshme .

5.Zgjedhja e shokve tė udhzuar dhe vazhdimi nė adhurim, dhe mos

dorėzimi i mendimeve.

6.Pėrzierja nė popull dhe punėsimi me atė punė qė tė largojnė nga

mendimi i zgjuarjes sė epshit.

7.Mos veshja e rrobeve tė buta, dhe largimi nga erėrat (parfumet)

qė tė shpin nė mendime tė epsheve .

8.Mos fjetja nė dyshek tė butė qė tė pėrkujton nė kryerjen e epshit.

9.Largimi nga vendet e pėrbashkta me gra qė duken pjesėt e trupit tė tyre ( fitnet, ngacmimet ), dhe nuk mbrohen rregullat.

Me kėtė shofim si drejtohet mėnyra e epshit dhe nuk anon
nė kėtė vepėr e cila dėmton trupin dhe mendjen, dhe tė shpie nė tė keqe.


(Shiko Mexheletul Ez-her vėllimi i tret, faqe 91 nr muji Muharrem

1391 h)

Duke shikuar kėtė u kėshilloj qė tė mos shikohet nė
fjalet e dobta nga tė cilat kuptohet lejimi i kėsaj vepre (masturbimit)
veēanrisht kur shumica (Xhumhuri) anon nė ndalimin e saj.


Medh-hebi Malikij dhe Shafij shkojnė nė
ndalimin e kėsaj vepre sipas Tefsirit "Edėa el-Bejan"nė komentimin e
Ajetit (5-7) tė Surės Muėminun "tė Muhamed el-Shenkiti"
.

[color:780f=purple:780f]Ndėrsa Hanefit thonė, imami El-Zerka duke treguar medh-hebin e tyre :

Thonė: "Ajo ėshtė prej tė ndaluarave nė esencė, por lejohet me tre kushte:

1.Tė mos jetė burri i martuar.

2. Friga e rėnies nė Amoralitet (Zina) tė vėrtet nėse nuk masturbon.

3. Mos tė jetė qėllimi nė kėnaqjen e epshit, por tė ketė pėr qėllim thyerjen e asaj qė e ndjen.

Ajo qė shihet kėtu se rregullat e pėrgjithshme tė sheriatit tregojnė

nė ndalesėn e kėsaj vepre ngase kjo s’ėshtė mėnyra natyrale nė

zgjidhjen e kėsaj vepre, ngase kjo ėshtė lakim,dhe kjo mjafton pėr

ndalim dhe mospėlqim (Haram apo mekruh). Edhe nėse nuk hy nė

ndalesat e qarta sikur zinaja (amoraliteti).

Pra gjykojmė kėtu me rregullėn e domosdoshmėris prej rregullave tė

sheriatit, qė nėse frigohet pėr rėnien nė ndalesa mė tė mėdha

sikur zinaja qė ėshtė prej ndalesave tė qarta, apo ka ngacmime tė

ashpėrta dhe tė dėmshme psiqike, pra lejohet sa pėr tė ikur nga ajo

ngase domosdoshmėrit gjykohen sipas madhėsisė" etj.

Nga kjo qė shofim qė nė medh-hebin Hanefij shifet se ata nuk e

lejojn kėtė vepėr, vetem nėse detyrohet dhe arrinė nė rrezik mė tė

madhė dhe frigohet nga rėnia nė zina pra e vepron atė qė ėshtė me dėm

mė te vogėl.

Dihet se vepruesi nėse ka pėr qėllim kėnaqsimin e epshit nuk ka

dyshim se ėshte duke bėrė mėkat, mundet qė shumica e veprusve tė

kėsaj vepre e bėjnė kėtė vepėr pėr shkak tė kėnaqsiės sė epshit ose

nė mėnyrė tė lojės dhe s’jan tė detyrar pėr tė bėrė kėt vepėr, dhe mė

lartė e treguam mėnyrėn se kur e ka tė lejuar .

Mbetet tė themi : Me tė vėrtet kjo vepėr e keqe jepė ndjenja

mashtruese, dhe e shtynė vepruesin nė mendime dhe ėndėrrime tė kota,

pra duhet tė pėrqendrohesh nė mundjen e nefsit nga mashtrimet, dhe

tė kėshillojm qė tė pendohesh me sinqeritet, dhe te mbėshtetesh tek

Allahu subhanehu ue teala qė tė largoj nga kjo vepėr e poshtėr, dhe

pėr ty vlen qė tė shtosh leximin e Kur'anit dhe Agjėrimin dhe tjerat

adhurime, duke iu pėrmbajtur tė gjitha kėshillava tė nėntave tė

lartpėrmenduara .

Allahu e dinė mė mir .

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi