Uji zemzem njė mrekulli

Shko poshtė

albmuslim Uji zemzem njė mrekulli

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Sat Aug 11, 2007 3:22 pm

Nė vitin 1971,
njė mjek egjiptian shkroi pėr "European Press" njė letėr se gjoja uji i
zemzemit nuk ishte i pėrshtatshėm pėr t'u pirė.


Menjėherė
mendova se kjo ishte vetem njė formė e paragjykimeve kundėr
muslimanėve, pasi kjo shpallje bazohej nė supozimin se pėrderisa Qabja
ishte nė njė vend tė ultė (nėn nivelin e detit) dhe e lokalizuar nė
qendėr tė qytetit tė Mekės, uji i ndotur i qytetit grumbullohet, pėrmes
kanaleve mbedhėse, nė njė pusmbajtės tė ujit.
Fatmbarėsisht,
informacionet pėr kėtė ranė nė vesh tė mbretit Fejsal, i cili u zemėrua
shumė dhe vendosi tė vėrtetonte shpalljen provokative tė mjekut
egjiptian.
Menjėherė urdhėroi Ministrinė e Bujqėsisė dhe Resurseve
qė tė shqyrtojė dhe tė dergojė mostėr tė ujit zemzem nė laboratoret
europiane pėr tė testuar
pijshmėrinė e tij. Mė pas ministria
urdhėroi "Xheddah Paėer" dhe "Desalination Plants" pėr t'u kujdesur
rreth kėsaj ēėshtje. Ndodhi kėshtu dhe une u inkuadrova si inxhinier
desalinimi (inxhinier i Kimisė pėr prodhimin e ujit tė pijshėm nga uji
i detit). Isha zgjedhur qė tė kujdesem pėr kėtė detyrė.


kėtė kohė mė kujtohet se s'kisha asnjė ide se si ishin puset e ujit.
Shkova nė Mekė dhe iu raportova autoriteteve tė Qabes qėllimin e
vizitės sime. Ata caktuan
njė njeri qė do tė mė ofronte mua
ēfarėdo ndihme qė t'i kėrkoja. Kur arritėm tek pusi, ishte e vėshtirė
pėr mua tė besoja se njė pellg i ujit, mė shumė se njė
gropė e
vogėl, tė sillte me miliona litra ujė pėr haxhinjtė ēdo vit, qė prej
kohės sė Ibrahimit (alejhi selam) shumė, shumė shekuj mė parė.

Fillova
hulumtimin tim dhe mora dimensionet e pusit. Kėrkova nga shoqėruesi tė
mė tregonte thellėsinė e pusit. Ai sė pari mori hov dhe u hodh nė ujė,
pastaj u drejtua nė kėmbė. Unė pashė se niveli i ujit vinte deri te
nėnshpatullat e tij, pastaj ai filloi tė lėvizte prej njė kėndi nė
tjetrin nėpėr pus (duke qėndruar tėrė kohėn i zhytur nė ujė) pėr tė
gjetur ndonjė grykė apo kanal naftėsjellės. Mė erdhi ndėrmend njė
tjetėr ide. Uji mund tė tėrhiqet nė mėnyrė tė shpejtė me ndihmėn e njė
pompe tė
madhe, e cila ishte vendosur te pusi si rezvuar akumulimi
i ujit tė zemzemit. Nė kėtė mėnyrė, niveli i ujit do tė binte dhe do tė
na mundėsonte tė gjejmė se nga vinte uji. Pėr ēudi, asgjė s'mund tė
vėrehej gjatė pompimit, por e dija se kjo ishte mėnyra e vetme pėr t'u
gjendur tragu i ardhej sė ujit nė pus. Kėshtu qė vendosa tė
pėrsėris
procesin. Kėtė radhė e porosita shoqėruesin qė tė qėndrojė nė njė vend
dhe tė vėshtroj me kujdes ndonjė gjė tė pazakontė qė do tė ndodhte mė
pas. Pas pak, ai papritur i ngriti duart dhe bėrtiti: elhamdulilah, e
gjeta. Rėra po kėrcen posht kėmbėve tė mia dhe uji gurgullon nga
shtrati i pusit. Nėrkohė qė ne largonim ujin me pompė, ai endej rrotull
pusit, duke shėnuar fenomenin e njėjtė nė ēdo vend tė pusit.
Faktikisht, rrymimi i ujit pėrgjatė shtratit tė pusit, ishte i njejtė
nė ēdo
vend, gjė qė mban nivelin e ujit tė pandryshueshėm. Pasi
pėrfundova observimin tim, mora mostrėn e ujit pėr ta testuar nė
laboratoret evropiane. Para se tė nisesha nga Qabja, i pyeta
autoritetet e Mekės pėr puset e tjera. Mė thanė se shumica e
puseve
ishin tė ndotura. Kur mbėrrita nė zyrėn time nė Xhidah, i raportova
shefit tim pėr dėshmitė e mia. Ai mė dėgjoi me shumė interesim, por
bėri njė koment shumė
iracional duke thėnė se pusi i zemzemit mund
tė ketė lidhje tė brendshme me Detin e Kuq... Si ishte e mundur kjo,
kur Meka ishte larg rreth 75 km larg detit dhe tė gjitha puset qė
gjenden nė qytet ishin tė ndotura?!!

Rezultatet e testimit tė
mostrave tė ujit tė zemzemit nė laboratoret evropiane dhe nė
laboratoret tona ishin tė njejta. Ndryshimi ndėrmjet ujit tė zemzemit
dhe ujrave tė tjerė
ishte nė pėrmbajtjen e kriprave tė Mg dhe Ca.
Pėrmbajtja e kėtyre kriprave ishte mė e lartė nė ujin e zemzemit.
Ndoshta kjo ėshtė arsyeja qė uji i zemzemit i freskon haxhinjtė e
lodhur. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme ėshtė se uji pėrmban froride qė
kanė efekt gjerminativ. Pėr mė shumė, shėnimet e laboratorėve dėshmuan
se uji zemzem ishte i pėrdorshėm pėr pije. Kėshtu, deklarimi i mjekut
egjiptian
doli i pavėrtetė.

Sidoqoftė, ishte njė bekim qė
u ndėrmor njė studim i tillė pėr tė treguar pėrbėrjen kimike tė ujit.
Nė fakt, sa mė shumė tė hulumtosh, aq mė shumė do tė
befasoshesh
dhe do tė bindesh nė mrekullinė e kėtij uji qė Zoti e bėri dhuratė pėr
besimtarėt qė vijnė nga larg, nė kėtė shketėtirė pėr haxhillėk. Le tė
numėrojmė disa cilėsi tė ujit zemzem. Ky pus kurrė nuk ėshtė ndotur, nė
tė kundėrtėn, ai gjithmonė i ka plotėsuar kėrkesat pėr ujė, qė kur ka
ekzistuar.

Haxhinjtė qė vijnė ēdo vit pėr haxh dhe umre e
njohin pijshmėrinė e kėtij uji dhe kurrė s'janė ankuar pėr tė. Nė fakt,
atyre gjithmonė u ka pėlqyer ky ujė dhe i ka freskuar ata.

Uji
ka shije tė ndryshme nė vende tė ndryshme. Ky ujė kurrė s'ka qenė
trajtuar kimikisht, as kurrė s'ka qenė klorizuar, siē ėshtė rasti me
ujėrat e
tjerė tė qytetit. Kėtu s'kishte asnjė shenjė tė zhvillimit tė bimėve, gjė qė ėshtė e zakonshme nė shumicėn e puseve.

Shekuj
mė parė, Haxherja kėrkonte, pothuajse, pa shpresė ujė mes kodrave Safa
dhe Merua pėr t'i dhėnė djalit tė saj tė vogėl, Ismailit (alejhi
selam). Ndėrkohė qė
ajo vraponte prej njė vendi nė tjetrin pėr tė
gjetur ujė, fėmija i saj i fėrkonte kėmbėt nė rėrė. Pellgu i ujit doli
nė sipėrfaqe dhe me mirėsinė e Allahut u
shndėrrua nė pus, i cili
do tė quhej zemzem dhe qė do tė shėrbente, jo vetėm pėr Haxheren dhe
fėmijėn e saj, por pėr milona haxhinj nga mbarė bota.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi