Palm xhumeria – oazė e re pėr t pasurit

Shko poshtė

albmuslim Palm xhumeria – oazė e re pėr t pasurit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Sat Aug 11, 2007 3:19 pm

21.07.2007 14:58
Palm
Xhumerinė e pėrbėnė hapėsira dy kilometra e gjatė nė formė tė trungut,
si dhe pjesa e dytė qė ėshtė e dizajnuar nė formė tė kurorės me 17
degė.

Rreth 110 metra kub dhe, dhe shtatė milion tonė gurė
janė shpenzuar pėr kėtė konstruksion masiv i cili do tė dyfishoj
bregdetin e Dubait.
Edhe pse i tėrė projekti ende nuk ėshtė kryer
– njerėzit e pasur nga tėrė bota kanė filluar tė blejnė shtėpitė qė
janė nė ndėrtim e sipėr. Kėshtu kanė vepruar yjet e njohura si: Dejvid
Bekami, Majkėll Oveni, Ralf Shumaheri, Bred Piti, Majkėll Xheksoni etj.


Turistėt, gjithashtu pėr ēdo ditė inspektojnė rreth e rrotull
ndėrtimet duke shikuar modelet dhe planet e vilave. Mbi 1. 500 objekte
janė shitur vetėm pėr 72 orė gjatė ofertės sė parė. Shpėrnguljet e para
pėr nė kėtė vend kanė filluar gjatė vitit 2006. Secilit objekt i takon
pjesa e veēantė e plazhit nė ishull e cila mundėt tė pėrdoret pėr
pushim gjatė tėrė vitit.

Manal Sahini, drejtorė i shitjes dhe
marketingut nė Nakhil, kompani e cila ndėrton objektet nė ishull, thotė
se vetėm 67 kilometra e bregdetit nė Dubai ishte e detyruar t'i pranojė
tė gjitha zinxhirėt hoteliere dhe se ndėrtimi i ishullit artificial me
plazhet shtesė janė treguar jashtėzakonisht atraktive pėr blerėsit e
pasur.

Ishujt artificial natyrisht se nuk janė pa probleme.
Skeptikėt thonė se shtėpitė janė vetėm tri metra lartėsi mbidetare,
ndėrsa ndėrtuesit pohojnė se konstruksioni mundet pa problem t'i bėjė
ballė valėve me lartėsi deri nė katėr metra.

Nė mesin e atyre
qė kundėrshtojnė ndėrtimin e ishujve artificial janė shoqatat e
ekologėve tė cilėt tėrheqin vėrejtjen se nė kėtė mėnyrė shkatėrrohen
shkėmbinjtė koral dhe jeta nė mjedisin ujorė. Pėrkundėr kėsaj ndėrtimi
vazhdon pa ndėrprerė.

Sa
pėr pėrkujtim, asociacioni i parė kur pėrmendet Dubai ėshtė pasuria.
Ėshtė shumė vėshtirė tė paramendosh se para mė pak se njė shekull ky
emirat ishte njė fshat i shkapėrderdhur nė shkretėtirė i populluar nga
fiset beduinė.
Ngritjen e jashtėzakonshme ekonomike e ka filluar
me zbulimin e naftės nė vitin 1966. Kjo ka shpejtuar zhvillimin dhe ka
siguruar mirėqenien. Mirėpo, pėrkundėr faktit se fushat e naftės do tė
mbushin arkėn nacionale sė paku edhe 50 vitet e ardhshme, njerėzit
drejtues tė kėtij shteti kanė vendosur tė marrin parasysh edhe sektorėt
tjerė shėrbyes dhe industrial, e para sė gjithash zhvillimin e turizmit
elitarė.
Turizmi ėshtė veprimtaria e cila do tė jetė primare kur
njė ditė do tė thahen rezervat e naftės. Dubai qysh tani ėshtė i njohur
me hotelin Buruxh el – Arab, mė luksozi dhe i vetmi me shtatė yje nė
botė, si dhe me ishujt e tij artificial.
I vendosur nė mes Evropės
dhe Azisė, nė bregdetin jugorė tė Gadishullit Arabik, Dubai ėshtė bėrė
margaritarė nė majėn e Emirateve tė Bashkuara Arabe tė formuara nė
vitin 1971, pas tėrheqjes sė Britanikėve nga Gjiri.
Dubai ka 1,4
milion banorė, prej tė cilėve 70%janė tė huaj, shumica nga Azia, por
edhe nga Evropa lindore dhe perėndimore, tė cilėt nė Emirate kanė
biznesin dhe firmat e veta.
Dubai nuk ka qendėr tė vėrtet tė
qytetit, me ēerdhen dhe sheshin e vjetėr, ngase ēdo pjesė e qytetit ka
qendėr jashtėzakonisht luksoze dhe tė pasur, me shopin qendra ku
zhvillohet e tėrė jeta shoqėrore.
Ēdo vit nė fillim tė janarit
fillon festivali i shopingut tė madh qė zgjatė njė muaj, gjatė tė cilit
ēmimet e kreatorėve tė mėdhenj zbriten edhe deri nė 80 %.
Kjo
gjithashtu ėshtė koha e festave tė mėdha, tėrheqjeve shpėrblyese tė
shufrave tė arit, jaguarit teknikės … dhe aksioneve krahas kėtyre: nėse
bleni banesė nė kuartin e ri fitoni BMW si dhuratė, apo, nėse bleni
apartmanin fitoni porshe kabriolet. Sigurisht se kėto nuk janė ofertat
e vetme tė jashtėzakonshme.

Pėrktheu nga boshnjakishtja: Nexhmedin Ademi

www.islambosna.ba

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi