Ngrohja globale filloi tė tregoj dhėmbėt e saj

Shko poshtė

albmuslim Ngrohja globale filloi tė tregoj dhėmbėt e saj

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Sat Aug 11, 2007 1:41 pm

Ngrohja globale filloi tė tregoj dhėmbėt e saj

Kushtet anormale klimatike tė vėrejtura nė Azinė Jugore dhe nė Evropėn Perėndimore fillojnė tė shkaktojnė shqetėsime.

25.07.2007 09:39


Kushtet
anormale tė regjistruara nė Azinė Jugore dhe nė Evropėn Perėndimore
janė tregues tė fortė se ngrohja globale dalėngadalė po e tregon veten.
Disa pjesė tė botės pėrjetojnė temperaturat shumė tė lartė ndėrsa
Gjermania, Anglia dhe Kina ballafaqohen me problemet qė po sjellin tė
reshurat e mėdha tė shiut. Ekspertėt vlerėsojnė se anomalitė e tilla
janė reflektimet e para tė ngrohjes globale.


Evropė, pra nė Anglia dhe Gjermania janė paraqitur probleme tė mėdha me
tė reshurat e shiut. Anglia, e cila shėnoi tė reshurat mė tė mėdha qė
nga 1938, ka probleme serioze ku mbi 50 mijė veta janė detyruan qė tė
braktisin shtėpitė e tyre ndėrsa 350 mijė veta kanė tė vėshtirė tė
sigurojnė ujin e pijes. Raportohet se nė pjesėt e ndryshme tė Anglisė
janė paraqitur edhe probleme lidhur me sigurimin e energjisė elektrike.

Ushtria ėshtė nė gjendje gatishmėrie pėr intervenime tė ndryshme tė
shpėtimit. Kjo cilėsohet si gatishmėria mė e madhe qė ka treguar
nganjėherė nga ushtria nė kohėn e paqes. Trupat ushtarake britanike
kanė evakuuar me mija njerėz nga rajonet e rrezikuara.

Edhe
Gjermania u godit nga reshjet e mėdha ku pjesa mė e prekur ishte ajo
jugore. Nė . landin Bayyera lajmėrohet pėr vdekjen e njė gruaje nga tė
reshurat.

Nė Kinė tė reshurat sezonale Muson sivjet kanė qenė
shumė tė fuqishme. Lajmėrohet se nė pjesėn juglindore tė Kinės nga tė
reshurat e mėdha kanė vdekur sė paku 400 njerėz.

Ndėrsa
nė anėn tjetėr nė Indonezi tė reshurat janė shoqėruar me shembjen e
dheut ku kanė vdekur 32 persona, ndėrsa nė ishullin Gjelebes afro 5000
veta janė detyruar tė braktisin shtėpitė e tyre. Po ashtu shumė
lokalitete dhe fusha tė gjėra kanė mbetur nėn ujė.

Indonezia ballafaqohet me probleme serioze

Azia
Jugore ėshtė regjioni mė i prekur nga pasojat e ngrohjes globale. Kjo
pjesė e botės ēdo ditė pėrjeton probleme nga tė reshurat.

Agjencitė e ndryshme tė lajmeve lajmėrojnė pėr vdekjen e 58 personave nga fatkeqėsitė e shkaktuara nga tė reshurat anomale.

Rustem
Pakaja, Koordinatori i Qendrės sė Krizave nė kuadėr tė Ministrisė sė
shėndetėsisė tė Indonezisė, informon pėr shembjen e dheut nė ishullin
Sulawasi, nga e cila kanė humbur jetėn 7 persona dhe supozohet se edhe
sė paku 45 persona gjenden tė vdekur nėnė dhe. "Pėr shkak tė mbylljes
sė rrugėve nga fatkeqėsia nuk mund tė epen 16 mijė personave ushqim dhe
barėra tė cilėt janė bllokuar nė shtėpitė e tyre" shprehet Pakaja.

Sipas
Frit Abbas, Kryesuesi i Qendrės Emergjente pėr Fatkeqėsitė nė ishullin
Sulawasi, kanė vdekur 58 veta dhe shumė njerėz kanė mbetur nėn dheun e
shembur, kurse mbi 5 mijė veta kanė braktisur shtėpitė e tyre. Nė vitin
e kaluar nė ishullin Sulawasi pėr shkak tė reshurave kanė vdekur 250
vetė dhe 100 konsiderohen tė zhdukur.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi