A jemi shejtan tė heshtur

Shko poshtė

albmuslim A jemi shejtan tė heshtur

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 03, 2007 6:26 pm

Derisa me mijėra mysliman mbyten anembanė botės,
dhe me dhjetėra mija burgosen dhe torturohen pėr
shkak se bėjnė thirje pėr nė rrugėn
e Allahut dhe urdhėrojnė nė tė mirė
dhe ndalojnė nga e keqja, shumica e muslimanėve
qėndrojnė shumė tė heshtur dhe nuk merakosen
pėr asgjė tjetėr pėrveē se pėr
gjerat materiale tė kėsaj jete. Zemrat e tyre janė
mbushur me dashurin e kėsaj bote dhe me tė harruarit
e botės tjetėr.
Allahu thotė nė Kuran: "Ėshtė
e sigurtė se njerėzit mė lakmues pėr
tė jetuar, ti ke pėr tė gjetur ata, bile
edhe mė lakmues se idhujtarėt. Ndonjėri prej
tyre dėshiron tė jetojė njėmijė
vjet, por edhe sikur tė jetojė, ajo (jeta e gjatė)
nuk do ta shpėtoj atė prej dėnimit. All-llahu
sheh ēka veprojnė ata." (El Bekareh, 2:96)
Sot shumė musliman janė tė lidhur aq shumė
me jetėn e tyre sa qė dėshira e tyre ėshtė
qė tė jetojnė nė mesin e familjeve,
shtėpive, parave dhe bizneseve tė tyre. Ata kanė
harruar se ēėshtjet e botės sė ardhshme
duhet tė vijnė para ēėshtjeve tė
kėsaj jete dhe se ne duhet tė pėrpiqemi qė
ti pasojmė urdhrat e Allahut, e jo vetėm ato tė
cilat ne i gjejmė si tė lehta dhe tė pėrshtatshme
pėr ti pasuar. Disa musliman sot pohojnė se ėshtė
mė mirė tė bėhen namaze ekstra (nafile)
dhe agjėrim ekstra (nafile) se sa tė urdhėrohet
nė tė mirė dhe tė ndalohet nga e keqja
apo tė mbrohen muslimanėt e dobėt. Njerėz
tė atillė derisa do ti akuzojnė ata muslimanė
tė cilėt pėrpiqen qė ti pėrmbushin
kėto obligime.
Kjo ėshtė se ēka pėr tė thėnė
pėr njerėz tė atillė Ibn el-Kajimi:
"Shejtani shumicėn e njerėzve i ka devijuar
duke ua zbukuruar atyre kryerjen e disa veprave nafile prej
adhurimit siē janė namazet nafile dhe agjėrimet
nafile ndėrsa qė ti lėnė anash veprat
tjera obliguese prej adhurimit siē janė urdhėrimi
nė tė mirė dhe ērrėnjosjen e
se keqes, deri nė atė masė sa qė as
qė e bėjnė nijet qė ta bėjnė
atė kurdo qė tė kenė mundėsi. Dijetarėt
njerėzit e kėtillė i konsiderojnė tė
jenė nė fundin e peshores sė fesė. Se
esenca e fesė sonė ėshtė qė ta
zbatojmė atė pėr tė cilėn na ka
urdhėruar Allahu. Ai i cili nuk i kryen obligimet e
tij nė tė vėrtet ėshtė mė
i keq se sa ai qė bėnė mėkate. Secili
qė posedon pak dituri pėr shpalljen e Allahut,
pėr udhėzimin e Pejgamberit (salallahu alejhi
ve selem) dhe pėr jetėn e shokėve tė
tij do tė sjell pėrfundimin se atyre qė i
bėhet me shenjė se janė njerėzit mė
tė devotshėm nė realitet ata janė mė
sė paku qė kanė devotshmėri. Nė
tė vėrtet, ēfarė devotshmėrie
ėshtė ajo nė atė person qė i sheh
shenjtėrit e Allahut duke u shkelur, feja e tij duke
u ndaluar, Suneti i Pejgamberit tė tij duke u shmangur,
dhe prapė qėndron me zemėr tė qetė
dhe me gojė tė mbyllur. Personi i atillė
ėshtė sikurse njė shejtan i heshtur! Nė
tė njėjtėn mėnyrė sikurse ai i
cili flet tė pavėrtetėn i cili ėshtė
shejtan qė flet. A nuk ėshtė kjo fatkeqėsi
pėr islamin pėr shkak tė atyre qė kurdoherė
qė e kanė tė siguruar jetėn dhe ushqimin
e tyre, nuk do tė bėhen merak se ēka i
ndodh fesė? Mė i miri prej tyre do tė ofroj
njė fytyrė tė pikėlluar. Por nėse
vihen nė duel pėr njėrėn prej gjėrave
pėr tė cilėn zemra e tyre ėshtė
e lidhur sikurse parat e tyre, ata nuk do ta humbasin asnjė
pėrpjekje pėr ti kthyer ato. Kėta njerėz,
pėrveē se e meritojnė hidhėrimin e
Allahut, por atyre ju bien edhe belat mė tė mėdha
pa e ditur ata: Ata kanė njė zemėr tė
vdekur. Nė tė vėrtet sa mė shumė
qė ėshtė e gjallė zemra e njė personi,
aq mė i fuqishėm ėshtė hidhėrimi
i tij pėr hir tė Allahut dhe mė i plotėsuar
do tė jetė ndihma e tij ndaj Islamit dhe muslimanėve."
[E'alaam el-Muvaki'in, vėllimi 2, faqe 176]

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi