Arritja e durimit, dhe shėrimi i pikėllimit

Shko poshtė

albmuslim Arritja e durimit, dhe shėrimi i pikėllimit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 03, 2007 6:17 pm

Arritja e durimit, dhe shėrimi i pikėllimit


E Mekur 28 Shkurt 2007

Sqarimi i bukur i imamit se...
... Shėrimi i pikėllimit dhe vuajtjes pėrmes
njohurisė sė humbjes tė shpėrblimit
nėse bėnė durim dhe je i pėrmbajtur,
siē ėshtė mėshira udhėzimi pėr
tė cilat ka premtuar Allahu si shkėmbim pėr
durimin, ėshtė mė i madh se sa vetė
fatkeqėsia.
Njė pjesė e shėrimit gjithashtu vije pėrmes
njohurisė sė pikėllimi i sjell rehati zemrės
sė armikut, pikėllimi tek shokėt i sjell
hidhėrim Zotit, ndėrsa kėnaqėsi shejtanit
dhe shkatėrrim ndaj shpėrblimit dhe dobėsim
tė zemrės. Nė anėn tjetėr, kur
ndonjėri i kushton kujdes durimit dhe kėnaqėsi,
ai me kėtė do ta dėboj shejtanin dhe do ti
mund kurthet e tij, do ta bėnė tė kėnaqur
Zotin, do tė ju sjell lumturi shokėve dhe pikėllim
ndaj armikut. Nė kėtė rast, ai duhet tu shpreh
fjalė ngushėllimi shokėve tė tij nė
vend qė ata ti thonė atij. Kjo nė tė
vėrtet, kėrkon perfeksionim dhe paluhatshmėri,
pėr dallim nga rrahja e fytyrės, shprehja e fjalėve
tė kėqija dhe tė jesh i pakėnaqur me
atė qė Allahu ta ka caktuar.
Pėr mė tepėr nė kėtė kaptinė
imami shkruan:
Ahmedi dhe Et-Tirmidhiu transmeton se Pejgamberi (Salallahu
Alejhi Ve Selem) ka thėnė:
"Kur Allahu i donė njerėzit, Ai i sprovon
ata me bela. Nėse ata janė tė pėrmbajtur,
atėherė ata do tė arrijnė pėrmbajtje.
Ata qė zemėrohen,do tė vjelin vetėm
zemėrim."
Ta shėrosh pikėllim bėhet duke e ditur se
sado qė ndonjėri tė ndiej pikėllim herėt
apo vonė do tė detyrohet qė ta tejkalon atė
ēėshtje. Dhe pastaj ai nuk do tė shpėrblehet
pėr kėtė durim tė detyruar.
Njė i menēur njė herė kishte thėnė,
"Ditėt e para kur belaja tė godet, personi
i menēur vepron njėlloj sikurse personi injorant
qė vepron disa ditė tė vonshme. Ata tė
cilėt nuk bėjnė durim krenar, sė shpejti
do tė detyrohen qė ta harrojnė ashtu siē
bėjnė shtazėt."
Gjithashtu nė Sahihin transmetohet se Pejgamberi (Salallahu
Alejhi Ve Selem) ka thėnė:

"Vėrtet, durimi ėshtė gjatė goditjes
sė belas."
Mė tej, El-Ashath bin Kajs ka thėnė, "Bėnė
durim me Iman dhe pritė shpėrblim vetėm prej
Allahut tė Vetmit. Pėr ndryshe, do tė detyrohesh
qė ta harrosh sikurse shtazėt."
Pėrfundimisht
Ta shėrosh pikėllimin gjithashtu pėrfshin
atė qė ta kesh tė njohur se hidhėsia
e kėsaj bote ėshtė vetė ėmbėlsia
e botės sė ardhshme, sikur qė Allahu mė
vonė do ta shndėrroj nė ėmbėlsi.
Gjithashtu ėmbėlsia e kėsaj jete ėshtė
vetė hidhėsia e botės sė ardhshme. Tė
ikėsh prej jetės sė shkurt tė hidhur
pėr ta arritur njė ėmbėlsi tė pėrhershme
,e tė vėrtet ėshtė mė e mirė
se sa anasjelltas.
[Citate tė marrura nga: Imam Ibn el-Kajim el-Xheuzijah,
Et-Tibb en-Nebeui]

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi