Sėmundja e xhelozisė

Shko poshtė

albmuslim Sėmundja e xhelozisė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Aug 03, 2007 6:11 pm

E Enjte 02 Gusht 2007
1. Xhelozia ėshtė njėra prej mėkateve
tė mėdha e cila lidhet me shkatėrrimin e
veprave tė mira me njė shpejtėsi sikurse
qė zjarri qė i djeg drunjtė dhe e thanė
barin nė hi. "Xhelozia i djeg veprat e mira, njėlloj
sikurse qė zjarri i djeg drunjtė pėr djegie.
" [Sunan Ibn Maxheh]
2. Prej Pejgamberit salallahu aleihi ve selem xhelozia
ėshtė pėrshkruar si sėmundje.
3. Xhelozia donė tė thotė ta urresh qė
tė tjerėve tė ju ndodh ndonjė e mirė.
4. Xhelozia ėshtė mos kėnaqėsi me caktimin
e Allahut dhe dhurimit tė tjerėve bekimin e Tij.
5. "Besimi dhe xhelozia nuk qėndrojnė sė
bashku nė zemrėn e robit." [Ibn Hibban, sahih]
6. "Njerėzit do tė jenė shumė
mirė pėr derisa nuk xhelozojnė nė njėri
tjetrin." [At-Tabarani me transmetim tė besueshėm]
7. Xhelozia ėshtė karakteristik tė cilėn
jehudit e ē'faqėn kundėr Pejgamberit, sallallahu
aleihi ve selem, duke i nxitur ata qė ti sjellin atij
dėme.
8. Xhelozia tė dėrgon nė urrejtje.
9. Pejgamberi salallahu aleihi ve selem e ka pėrshkruar
xhelozin si qethės i fesė.
10. Muslimanėt janė tė urdhėruar nė
Suren el-Felek qė tė kėrkojnė stremi
prej smirėkeqit kur ai nxit pėr xhelozi.
11. Xhelozia ėshtė mė e keqe se mizėria;
kjo ėshtė pėr arsye se mizėria vetėm
e ndalė vetėn e tij qė tė ketė
ndonjė tė mirė por ai i cili xhelozon nuk
i pėlqen tė mirat qė Allahu i miraton mbi
robėrit e Tij.
12. Askush s'mund tė arrin besim tė vėrtet
derisa ai tė dėshiron pėr vėllain e
tij atė ēka e dėshiron pėr veten e
tij.
13. Ėshtė thėnė se ata njerėz
tė cilėt kanė shkallėn mė tė
lartė tė shqetėsimit janė xhelozėt.
Njė person i atillė nuk ka rehati dhe vazhdimisht
ėshtė i brengosur.
14. Dėmi mė i madh i cili rrjedh prej njeriut
xheloz bie mbi xhelozin, i cili me njė mospėlqim
tė caktimit tė Allahut fiton njė humbje tė
madhe pėr vetėn e tij.


El-Mubarrad i lexoj kėta rreshta:
Syri i xhelozit ēdoherė sheh skandal,

duke vėnė nė shesh gabimet dhe duke i fshehur
tė mirat.
Ai tė takon ty me gėzim, me fytyrė tė
buzėqeshur,

derisa zemra e tij i fsheh ndjenjat e tij tė vėrteta.
Xhelozia e xhelozit vije pa provokim,

ndėrsa ai nuk pranon asnjė arsye kur ai sulmon.
Pjesė tė marr nga "Sėmundjet e zemrės
dhe shėrimi i tyre" nga Ibn Tejmija.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi