Emrat e Profetėve Paraqiten Nė Pllakat e Eblės,

Shko poshtė

albmuslim Emrat e Profetėve Paraqiten Nė Pllakat e Eblės,

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 12:17 pm

Emrat
e Profetėve Paraqiten Nė Pllakat e Eblės,

1500 Vjet Mė Tė Vjetėr Se Tevrati


Datuar nga viti 2500 p.e.s, pllakat e Eblės ofrojnė
informata shumė tė rėndėsishme sa i pėrket historisė sė
religjioneve. Karakteristika mė e rendėsishme e pllakave
tė Eblės tė zbuluar nga arkeologėt nė vitin 1975 dhe e cila
ka qenė temė e shumė hulumtimeve dhe debateve qė prej kohėsh,
ėshtė se pėrmbajnė emrat e tre profetėve tė referuar nė
Librat e Shenjtė.
Zbulimi i pllakave tė Eblės pas mijėra viteve dhe informata
qė ata e pėrmbajnė ėshtė tejet e rėndėsishme nga qasja e
tė qartėsuarit tė positės gjeografike tė shoqėrive tė zbuluara
nė Kur'an.
Reth vitit 2500 p.e.s, Ebla ishte mbretėri qė shtrihej
nė regjionin qė pėrfshinė kryeqytetin e Sirisė, Damaskun
dhe Turqinė jug-lindore. Kjo mbretėri ka arritur kulmin
e kulturės dhe ekonomisė, mirėpo mė vonė, sikurse ndodhi
me shumė civilizime tjera tė mėdha, u zhduk nga faqja e
historisė. Sipas disa dėshmive tė ruajtura, mbretėria e
Ebles ka qenė qendėr kryesore kulturore dhe komerciale e
asaj kohe. (1)
Populli i Ebles ka poseduar civilizimin qė ka ndėrtuar arkivet
shtetėrore, ka ndėrtuar bibloteka dhe ka regjistruar kontrata
komerciale nė formė tė shkruar. Ata poashtu kanė patur edhe
gjuhėn e tyre, tė njohur si gjuha eblaite.

Historia e Religjioneve Tė Varrosura
Rėndėsia e vėrtetė e mbretėrisė sė Eblės, e konsideruar
si njė sukses i madh pėr arkeologjinė klasike nė kohėn kur
u zbulua pėr herė tė parė nė vitin 1975, u ndriēua me gjetjen
e ca 20,000 pllakave dhe fragmenteve tė vjetra (kuniforme).
Ky arkiv ka qenė katėr herė mė i madh se tė gjitha tekstet
e vjetra (kuniforme) tė njohura nga arkeologėt mbi 3000
vjet e fundit.
Kur gjuha e pėrdorur nė pllaka u deshifrua nga italiani
Giovanni Pettinato, epigraf nė Universitetin e Romės, shkalla
e rėndėsisė sė tyre u kuptua edhe mė mire. Si rezultat i
kėsaj, gjetja e mbretėrisė sė Eblės dhe kėsaj arkive tė
shkėlqyeshme shtetėrore nuk u bė vetėm ēėshtje arkeologjike,
por ishte edhe nė interes tė qarqeve religjioze, sepse sė
bashku me emrat Michael (Mi-ka-il) dhe Talut (Sa-u-lum),
tė cilėt luftuan krah pėr krah me Profetin Davud, pllakat
pėrmbajnė emrat e tre profetėve tė pėrmendur nė tre Librat
e Shenjtė: Profeti Ibrahim (Ab-ra-mu), Profeti Davud (Da-u-dum)
dhe Profeti Ismail (Ish-ma-il). (2)

Rėndėsia e Emrave nė Pllakat e Eblės
Emrat e profetėve tė identifikuar nė pllakat e Eblės janė
tė njė rendėsie tė madhe sikur kjo papritmas tė ishte e
hasur nė dokumentet historke tė asaj kohe. Kjo informatė
e datuar 1500 vjet para Teuratit ishte tejet goditėse. Paraqitja
e emrit tė Profetit Ibrahim nė kėto pllaka prezenton faktin
se Profeti Ibrahim dhe religjioni i sjellur nga ai kanė
ekzistuar para Teuratit.


Historianėt analizuan pllakat e Eblės nga kjo perspective,
dhe ky zbulim madhėshtorė lidhur me Profetin Ibrahim dhe
misionin e tij u bė ēėshtje hulumtimi nė lidhje me historinė
e religjioneve. David Noel Freedman, arkeolog dhe hulumtues
amerikan i historiesė sė religjioneve, bazuar nė studimet
e tij, raportoi pėr emrat e profetėve siē janė Ibrahimi
dhe Ismaili nė pllakat. (3)

Emrat e tjerė nė pllaka
Siē ishte e shpallur mė lart, emrat e paraqitur nė pllakat
ishin tė atyre profetėve tė referuar nė tre librat e shenjtė,
dhe pllakat ishin shumė mė tė vjetra se Teurati. Pėrveē
kėtyre emrave, nė pllakat janė hasur edhe tema tjera dhe
emra tė vendeve, nga i cili fakt mund tė konstatohet se
Eblaitėt ishin tregėtarė shumė tė suksesshėm. Poashtu edhe
emrat Sinai, Gaza dhe Jerusalemi, jo shumė larg Ebles, janė
paraqitur nė tekstet, duke treguar se Eblaitėt kanė pasur
lidhje ekonomike dhe kulturore me kėto qytete. (4)
Njė detal i rėndėsishėm i parė nė kėto pllaka ishin emrat
e regjioneve tė Sodomės dhe Gomorės, ku jetoi populli i
Lutit. Ėshtė e njohur se Sodoma dhe Gomora ishin regjione
nė bregun e Detit tė Vdekur, ku populli i Lutit jetoi dhe
ku Profeti Lut kumtoi shpalljen e tij dhe ftoi popullin
tė jetojė sipas vlerave fetare morale. Pėrveē kėtyre dy
emrave edhe emir i qytetit Ira mi cili paraqitet nė ajetet
e Kur'anit, ėshtė nė mesin e tyre nė pllakat e Eblės.
Aspekti mė i rėndėsishėm i kėtyre emrave ėshtė ai se pavarėsisht
nga tekstet tė kumtuara nga profetėt, ata asnjėherė nuk
janė paraqitur nė ndonjė tekst tjetėr. Kjo ėshtė njė dėshmi
e rėndėsishme e dokumentuar qė tregon se profetėt qė e kanė
kumtuar shpalljen e njė religjioni tė vėrtetė nė atė kohė
kanė arritur nė ato vende. Nė njė artikull nė revistėn Reader's
Digest ishte shėnuar se religjioni i Eblaitėve pėsoi ndryshime
gjatė sundimit tė mbretit Ebrum, dhe njerėzit kishin filluar
tė shtojnė prefikse emrave tė tyre pėr tė lartėsuar emrin
e Zotit tė Gjithfuqishėm.

Premtimi i Zotit ėshtė i vėrtetė...
Historia e Eblės dhe pllakave tė saj tė cilat erdhėn nė
dritė pas ca 4,500 faktikisht theksojnė njė tė vėrtetė tė
madhe: Zoti dėrgoi tė dėrguar nė Ebla, sikurse dėrgoi tek
ēdo popull, dhe ata i ftuan popujt e vet nė fe tė vėrtetė.
Disa popuj pranuan fenė qė u erdhi dhe kėshtu arritėn rrugės
sė drejtė, ndėrsa tė tjerėt e kundėrshtuan porosinė e profetėve
dhe preferuan jetė tė ligė. Allahu, Zoti i tė gjithė qiejve
dhe tokės, dhe e gjithė asaj qė ėshtė mes tyre, shpallė
kėtė fakt nė Kur'an:
Dhe me tė vėrtetė qė Ne kemi ēuar te ēdo Ummet (bashkėsi
njerėzish, popull, komb) tė Dėrguar (duke shpallur): Adhuroni
vetėm Allahun dhe shmanguni dhe i rrini larg Tagutit (gjithēka
qė adhurohet pėrveē apo pėrkrah Allahut)." Pastaj pati prej
atyre popujve tė cilėt Allahu i drejtoi, pati edhe tė tjerė
tė cilėt e merituan dhe iu bė e pashmangshme rruga e gabuar.
Udhėtoni pra nėpėr tokė dhe shihni se si ishte fundi i atyre
tė cilėt pėrgėnjėshtruan tė vėrtetėn.

(Kur'an, 16:36)


-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Referencat:
1) "Ebla", Funk & Wagnalls
New Encyclopaedia, © 1995 Funk & Wagnalls Corporation,
Infopedia 2.0, SoftKey Multimedia Inc.

2) Howard La Fay, "Ebla: Splendour of an Unknown Empire,"
National Geographic Magazine, December 1978, p. 736; C.
Bermant and M. Weitzman, Ebla: A Revelation in Archaeology,
Times Books, 1979, Wiedenfeld and Nicolson, Great Britain,
pp. 184.

3) Bilim ve Teknik magazine (Science and Technology), No.
118, September 1977 and No. 131 October 1978

4) For detailed information, please see Harun Yahya's Miracles
of the Qur'an

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi