Gjeneratat e kaluara

Shko poshtė

albmuslim Gjeneratat e kaluara

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 12:16 pm

A nuk u ka ardhur atyre lajmi i popujve
tė mėparshėm? Lajmi i popullit tė Nuhut, Adit, Themudit,
popullit tė Ibrahimit, banorėve tė Medjenit dhe qyteteve
tė pėrmbysura (populli i Lutit), tė cilėve u erdhėn
tė dėrguarit e tyre me argumente tė qarta. Kėshtu
pra, nuk ėshtė Allahu Ai, i Cili u bėri atyre padrejtėsi,
por ata vetė i bėnė padrejtėsi vetes sė tyre. (Et-Teube:
70)
Mesazhi hyjnor i ėshtė komunikuar njerėzimit nėpėrmjet
profetėve qė nė fillimet e krijimit tė tij. Reagimet e popujve
kanė qenė tė ndryshme. Disa popuj i kanė besuar profetėt
dhe e kanė pranuar mesazhin, ndėrsa disa tė tjerė e kanė
mohuar atė tėrėsisht. Nė disa popuj, njė pjesė e vogėl e
shoqėrisė e ndiqte tė dėrguarin, ndėrsa pjesa tjetėr vazhdonte
rrugėn e mosbindjes dhe mbante qėndrim armiqėsor ndaj profetit
dhe ndjekėsve tė tij. Tė dėrguarit, nė pėrgjithėsi, akuzoheshin
si "gėnjeshtarė, magjistarė, tė ēmendur dhe mendjemėdhenj".
Madje disa popuj kanė arritur deri atje sa janė munduar
edhe t'i vrasin tė dėrguarit, tė cilėt nuk kėrkonin nė shkėmbim
tė mundit tė tyre shpėrblime materiale apo pėrfitime personale.

Historia e Shuajbit dhe popullit tė Medjenit, tek i cili
ai u dėrgua, ilustron mjaft mirė marrėdhėniet ndėrmjet profetėve
dhe popujve tė tyre. Reagimi dhe pėrfundimi i popullit tė
Shuajbit ėshtė shumė interesant:

Nė Medjen dėrguam vėllain e tyre, Shuajbin.
Ai u tha: "O populli im, adhuroni Allahun, ju nuk keni tė
adhuruar tjetėr veē Tij! Mos u hani hakun njerėzve kur matni
e peshoni. Unė ju shoh (se rroni) nė mirėqenie, por nė tė
vėrtetė kam frikė pėr ju dėnimin e njė dite tė afėrt.

O populli im! Matni e peshoni me drejtėsi, mos u hani hakun
njerėzve dhe mos bėni rrėmujė e ligėsi nė tokė.

Ajo pjesė (e fitimit hallall) qė jua ka
lejuar Allahu ėshtė mė e mirė pėr ju, nėse jeni besimtarė.
Dijeni se unė nuk jam vėnė rojtar mbi ju."

Ata i thanė: "O Shuajb, a mos vallė namazi
yt tė mėson qė ne tė braktisim atė qė kanė adhuruar baballarėt
tanė dhe tė mos bėjmė ē'tė duam me pasurinė tonė? Vėrtet
qė ti je i duruar e i menēur.[ironi]"

Ai u tha: "O populli im, nėse unė kam argumente
tė qarta nga Zoti im dhe Ai mė ka furnizuar me tė mirat
e Tij (si mund t'i pėrziej ato me fitim tė paligjshėm?).
Kur ju kundėrshtoj, unė nuk dua tė veproj atė qė jua ndaloj
juve ta bėni. Unė vetėm dėshiroj tė rregulloj me aq sa kam
mundėsi, por suksesi im ėshtė nė dorėn e Allahut. Tek Ai
mbėshtetem dhe Atij i drejtohem i penduar.

O populli im, nuk dua qė mospajtimi im me
ju tė bėhet shkak qė tė vuani fatin e popujve tė Nuhut,
Hudit apo Salihut. Mos harroni se populli i Lutit nuk ėshtė
shumė larg prej jush!

Kėrkoni falje nga Zoti juaj dhe kthehuni tek Ai tė penduar.
Me tė vėrtetė qė Zoti im ėshtė Mėshirėplotė dhe Mirėdashės."

Ata i thanė: "O Shuajb, ne nuk kuptojmė
shumė gjėra nga ato qė po na thua dhe, pėr mė tepėr, ti
je njė njeri i dobėt mes nesh. Po tė mos ishte pėr familjen
tėnde, ne do tė tė kishim vrarė me gurė, sepse ti nuk ke
fuqi kundėr nesh."

Ai u tha: "O populli im! A mos vallė familja
ime ėshtė mė e rėndėsishme pėr ju se Allahu, tė Cilin nuk
e pėrfillni fare? Zoti im di gjithēka qė veproni ju.

O populli im, punoni sa tė mundeni, (ndėrsa)
unė po punoj (nė rrugėn time). Do ta merrni vesh mė vonė
se kush ėshtė gėnjeshtar dhe mbi kė do tė bjerė dėnimi poshtėrues!
Pritni se edhe unė sė bashku me ju jam duke pritur."

Kėshtu, kur erdhi urdhri Ynė, Ne me mėshirėn
Tonė e shpėtuam Shuajbin bashkė me besimtarėt, ndėrsa keqbėrėsit
i kapi britma e fuqishme dhe ata u shndėrruan nė kufoma
tė ngrira nė shtėpitė e tyre, sikur tė mos kishin jetuar
kurrė atje! Qoftė i shkatėrruar Medjeni, ashtu siē u shkatėrrua
Themudi! (Hud: 84 - 95)
Pėr shkak tė planeve djallėzore pėr tė vrarė Shuajbin,
faji i vetėm i tė cilit ishte thirrja e popullit nė diēka
tė mirė, populli i Medjenit u ndėshkua dhe u shkatėrrua,
ashtu siē u pėrshkrua nė ajetet e mėsipėrme. Ky popull nuk
ėshtė shembulli i vetėm, pėrkundrazi, sikurse tha dhe Shuajbi
kur iu drejtua popullit tė tij, shumė popuj tė lashtė qė
kanė jetuar para popullit tė Medjenit kanė pasur tė njėjtin
fat. Edhe mė pas u shfaqėn popuj tė tjerė, tė cilėt ndoqėn
gjurmėt e tė parėve dhe merituan ndėshkimin e Allahut.
Nė faqet qė vijojnė ne do tė flasim pėr disa prej kėtyre
popujve tė zhdukur. Kurani i pėrshkruan me hollėsi historitė
e tyre, pėr t'iu drejtuar njerėzve njė ftesė tė hapur qė
tė nxjerrin mėsime nga pėrfundimi i tyre i tmerrshėm.
Nė lidhje me kėtė, Kurani u tėrheq vėmendjen njerėzve se,
megjithėse shumica e popujve tė zhdukur kishin arritur njė
gradė tė lartė civilizimi dhe zhvillimi, pėrsėri nuk mundėn
t'i shpėtonin dot ndėshkimit:

Sa shumė breza shkatėrruam para tyre! Ata
ishin mė tė fuqishėm se ata (idhujtarėt e Mekes) dhe (kur
erdhi dėnimi Ynė) ata vrapuan pėr t'u fshehur nėpėr tokė!
Por, a mund tė gjejnė vend pėr t'u fshehur?! (Kaf: 36)
Nė kėtė ajet janė pėrshkruar nė mėnyrė tė veēantė dy karakteristika
tė kėtyre popujve tė zhdukur. E para, ata ishin "tė fuqishėm".
Kjo tregon se ata kishin vendosur sisteme tė disiplinuara
e tė forta ushtarake nė territorin ku jetonin. E dyta, kėta
popuj kishin themeluar qendra banimi tė mėdha qė shquheshin
pėr mjeshtėrinė arkitekturale.
Ėshtė pėr t'u vėnė nė dukje se kėto dy karakteristika vihen
re edhe nė qytetėrimin e sotėm, i cili ka formuar njė kulturė
botėrore nėpėrmjet teknologjisė dhe shkencės moderne dhe
ka ngritur shtete tė fuqishme e qytete gjigande, por nga
ana tjetėr mohon dhe injoron Zotin, duke harruar se gjithēka
ėshtė bėrė e mundur prej fuqisė sė Tij. Fundi i qytetėrimit
tė sotėm nuk ka se si tė jetė i ndryshėm nga ai i shumė
qytetėrimeve tė hershme, pėr sa kohė qė do tė bazohet mbi
mohimin fetar dhe degjenerimin moral.
Njė numėr i madh i rasteve tė shkatėrrimit, disa prej tė
cilave janė pėrmendur nė Kuran, janė konfirmuar nga kėrkimet
arkeologjike tė bėra kohėt e fundit. Kėto zbulime, qė vėrtetojnė
nė mėnyrė tė qartė se ngjarjet e pėrmendura nė Kuran kanė
ndodhur me tė vėrtetė, hedhin dritė mbi nevojėn e njerėzve
pėr tė nxjerrė mėsime, e cila pėrmendet kaq shumė nė Kuran,
ku thuhet se ėshtė e nevojshme pėr njerėzit qė tė udhėtojnė
nė tokė dhe tė shohin pėrfundimin e popujve mė tė hershėm.

Ne nuk kemi dėrguar profetė para teje,
pėrveēse burra nga gjiri i banorėve tė tokės, tė cilėt Ne
i frymėzuam me shpalljen hyjnore. Pėrse nuk udhėtojnė ata
nėpėr botė qė tė shohin si ka qenė fundi i mosbesimtarėve
para tyre? S'ka dyshim se jeta e botės sė ardhshme ėshtė
mė e mirė pėr ata tė cilėt e kanė frikė Allahun. A nuk kuptoni
pra?>

(Popujve tė shkatėrruar u shtyhej
afati) derisa tė dėrguarit humbnin ēdo shpresė pėr popullin
e tyre dhe mendonin se ishin mohuar plotėsisht. Atėherė
tek ata vinte ndihma Jonė dhe Ne shpėtonim kė tė dėshironim.
Ndėshkimi Ynė nuk mund tė shmanget nga populli i pabindur.


Vėrtet, historitė e tyre shėrbejnė si mėsim pėr njerėzit
qė mendojnė. Ai (Kurani) nuk ėshtė pėrrallė e trilluar,
por pohim dhe pėrforcim i librave tė mėparshėm tė Allahut,
shtjellim i hollėsishėm i gjithēkaje, udhėzues, pėrkujtim
dhe mėshirė pėr njė popull besimtar. (Jusuf: 109 - 111)
Me tė vėrtetė historitė e popujve tė mėparshėm shėrbejnė
si shembull dhe mėsim pėr ata njerėz qė kanė arsye tė shėndoshė.
Shkatėrrimi i kėtyre popujve pėr shkak tė rebelimit dhe
refuzimit tė urdhrave tė Allahut na tregon se sa i dobėt
dhe i pafuqishėm ėshtė njeriu. Nė faqet qė vijojnė ne do
t'i shqyrtojmė kėta shembuj sipas radhės kronologjike.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi