Pėrmbytja e Nuhut

Shko poshtė

albmuslim Pėrmbytja e Nuhut

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 12:16 pm

Ne e dėrguam Nuhun te populli i tij.
Ai qėndroi mes tyre njė mijė pa pesėdhjetė vjet dhe
tufani i pėrmbyti ata, sepse ishin keqbėrės.

(El-Ankebut: 14)
Duke iu referuar pothuajse tė gjitha kulturave, pėrmbytja
e Nuhut (Noes) ėshtė njė nga ngjarjet mė tė njohura, e cila
trajtohet gjerė e gjatė nė Kuran. Mospėrfillja e popullit
tė profetit Nuh, reagimi dhe mėnyra si rodhėn ngjarjet tregohen
me hollėsi nė shumė ajete tė Kuranit.
Profeti Nuh ishte dėrguar tė paralajmėronte popullin e
tij, i cili kishte devijuar nga rruga e drejtė, duke adhuruar
idhujt dhe duke mos iu bindur urdhrave tė Allahut. Edhe
pse Nuhu e kėshilloi shumė herė popullin e tij dhe e paralajmėroi
atė pėr njė ndėshkim tė rreptė, ai vazhdoi rrugėn e mosbindjes
dhe idhujtarisė. Ja si ėshtė pėrshkruar ngjarja nė suren
El-Mu'minun:

Ne e dėrguam Nuhun te populli i tij dh ai
u tha: "O populli im, adhurojeni Allahun! Ju s'keni tė adhuruar
tė vėrtetė tjetėr veē Tij. A nuk frikėsoheni (prej dėnimit)?"

Por prijėsit e mosbesimtarėve nga populli
i tij thanė: "Ai ėshtė njė njeri i thjeshtė si ju qė kėrkon
tė qėndrojė mė lart se ju. Po tė dėshironte Allahu do tė
kishte dėrguar engjėj. Ne kurrė nuk kemi dėgjuar njė gjė
tė tillė nga tė parėt tanė.

Ai ėshtė njė njeri i ēmendur, kėshtu qė
pritni edhe pak kohė."

Nuhu u lut: "Zoti im, mė ndihmo, sepse ata
po mė pėrgėnjeshtrojnė." (El-Mu'minun: 23-26)
Siē tregohet nga ajetet, paria e popullit e akuzoi profetin
Nuh se qėllimi i tij ishte fitimi i pozitės, pushtetit dhe
pasurisė. Gjithashtu, ata u munduan tė provojnė se atij
i ishte bėrė magji dhe vendosėn ta duronin pėr njė farė
kohe, duke e mbajtur vazhdimisht nėn presion.
Allahu i tregoi tė dėrguarit Nuh se ata qė refuzuan besimin
dhe vazhdonin tė bėnin vepra tė kėqija do tė ndėshkoheshin,
duke u pėrmbytur, kurse besimtarėt do tė shpėtonin.
Dhe me tė vėrtetė, kur koha e ndėshkimit erdhi, sasi tė
mėdha ujėrash tė furishėm vėrshuan nga toka dhe, bashkė
me shirat e rrėmbyeshėm, shkaktuan njė pėrmbytje tė madhe.
Allahu i tha Nuhut: "� Hipni nė anije
njė ēift (mashkull dhe femėr) nga ēdo lloj, si dhe familjen
tėnde, pėrveē atyre ndaj tė cilėve Fjala tashmė ėshtė vendosur�"
Tė gjithė njerėzit e atij vendi, me pėrjashtim tė
besimtarėve qė hipėn nė anije me profetin Nuh, u mbytėn
nė ujė, duke pėrfshirė edhe djalin e Nuhut, i cili mendoi
se mund tė shpėtonte duke hipur nė njė mal aty pranė. Kur
ujėrat u pakėsuan dhe mori fund gjithēka, anija ndaloi nė
Xhudij, d.m.th., nė njė vend tė lartė, siē na njofton Kurani.
Studimet arkeologjike, gjeologjike dhe historike tregojnė
se kjo ngjarje ka ndodhur me tė vėrtetė siē ėshtė treguar
nė Kuran. Pėrmbytja ėshtė pėrshkruar nė mėnyrė tė ngjashme
nė shumė gojėdhėna tė qytetėrimeve tė hershme dhe nė shumė
dokumente historike. Megjithėse karakteri dhe emrat e vendeve
ndryshojnė, gjithēka sa ndodhi i paraqitet njerėzve tė kohės
sė sotme si njė paralajmėrim qė vjen nga lashtėsia.
Pėrveē Dhiatės sė Vjetėr dhe Dhiatės sė Re, pėrshkrimi
i pėrmbytjes ėshtė treguar nė mėnyrė tė ngjashme nė dokumentet
sumeriane dhe asiro-babilonase, nė legjendat greke, nė epikat
indiane tė Shatapathės, Brahmės dhe Mahabharatės, nė disa
legjenda tė Uellsit, nė Edan Veriore, nė legjendat lituaneze,
bile edhe nė disa histori tradicionale kineze.
Si ka mundėsi qė njė informacion i tillė kaq i detajuar
qė pėrshkruan tė njėjtėn ngjarje tė mblidhet nga vende me
kultura tė ndryshme, tė cilat janė mjaft larg si nga njėra-tjetra,
ashtu dhe nga vendi i pėrmbytjes?
Pėrgjigja ėshtė e qartė. Fakti qė e njėjta ngjarje ėshtė
treguar nė rrėfimet dhe shkrimet e tė gjithė kėtyre popujve,
tė cilėt kanė pasur shumė pak mundėsi komunikimi ndėrmjet
tyre, ėshtė njė provė e qartė se kėta popuj e morėn njohurinė
nga njė burim hyjnor. Me sa duket, pėrmbytja, e cila konsiderohet
si njė nga katastrofat mė tė mėdha dhe mė shkatėrruese nė
histori, ėshtė rrėfyer nga shumė profetė qė u dėrguan nė
qytetėrime tė ndryshme me qėllim qė tė shėrbente si shembull
dhe mėsim pėr ta. Nė kėtė mėnyrė lajmi i pėrmbytjes u pėrhap
nė shumė kultura tė ndryshme.
Edhe pse e transmetuar nga shumė kultura dhe burime fetare,
historia e pėrmbytjes dhe e profetit Nuh ėshtė ndryshuar
shumė dhe i ėshtė larguar versionit origjinal pėr shkak
tė falsifikimit tė burimeve dhe transmetimeve jo tė sakta.
Studimet tregojnė se, midis tė gjitha rrėfimeve pėr pėrmbytjen,
i vetmi pėrshkrim i saktė ėshtė ai qė ndodhet nė Kuran.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi