Jeta e profetit Ibrahim -1-

Shko poshtė

albmuslim Jeta e profetit Ibrahim -1-

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 12:15 pm

Ibrahimi nuk ishte as ēifut, as i
krishterė. Ai ishte vetėm musliman (besimtar) me
besim tė vėrtetė e tė pastėr dhe nuk ishte prej
idhujtarėve. Vėrtet qė njerėzit mė tė afėrt me
Ibrahimin janė ndjekėsit e tij, bashkė me kėtė
Profet (Muhamedin) dhe besimtarėt. Allahu ėshtė Ai
qė i ndihmon besimtarėt.(Ali Imran: 67-68)
Profeti Ibrahim pėrmendet shpesh nė Kuran si
njė shembull i lartė pėr njerėzit e tjerė. Populli
i tij adhuronte idhujt, ndaj dhe ai i kėshilloi tė
largoheshin nga kjo gjė dhe tė kishin frikė nga
dėnimi i Allahut, mirėpo populli nuk ia vuri
veshin kėtyre paralajmėrimeve, pėrkundrazi mbajti
njė qėndrim armiqėsor. Kur presioni i popullit
ndaj tij u shtua, Ibrahimit iu desh tė shpėrngulej
nė njė vend tjetėr bashkė me gruan, profetin Lut e
ndoshta edhe me disa besimtarė tė tjerė.

Ibrahimi e kishte origjinėn nga Nuhu, pra, ai ishte njė
nga pasardhėsit e tij, ndaj dhe nė Kuran thuhet se ai ndoqi
rrugėn e Nuhut.

Paqja qoftė mbi Nuhun, nė mbarė botėn! Sigurisht qė kėshtu
i shpėrblejmė ata qė kryejnė vepra tė mira. Nuhu ishte me
tė vėrtetė njė nga robėrit Tanė besimtarė. Pastaj Ne i pėrmbytėm
tė tjerėt. Njė prej atyre qė ndoqėn udhėn e Nuhut ėshtė
edhe Ibrahimi. (Es-Saffat: 79-83Nė kohėn
e profetit Ibrahim ekzistonin shumė besime politeiste
nė rajonin e Mesopotamisė. Zoti-hėnė, Sini, ishte nga
perėnditė mė tė rėndėsishme. Njerėzit ndėrtonin statuja
tė kėtyre perėndive dhe i adhuronin. Nė tė majtė mund
tė shihni disa statuja tė Sinit. Simboli i gjysmėhėnės
mund tė shihet qartė nė gjoksin e statujės.

Ziguratet, tė cilat pėrdoreshin
njėkohėsisht si tempuj dhe observatorė astronimikė,
ndėrtoheshin me ndihmėn e teknologjisė mė tė pėrparuar
tė kohės. Yjet, hėna dhe dielli ishin objektet kryesore
tė adhurimit. Pėr kėtė arsye, qielli kishte rėndėsi
tė madhe. Nė tė majtė dhe poshtė mund tė shihni ziguratet
mė tė rėndėsishme tė Mesopotamisė.


Nė kohėn e profetit Ibrahim, shumė popuj
qė jetonin nė Ultėsirėn e Mesopotamisė, nė Anatolinė e Mesme
dhe atė Lindore adhuronin yjet. Zoti i tyre mė i rėndėsishėm
ishte Sini, zoti-hėnė. Ai personifikohej si njė njeri me
mjekėr tė gjatė me njė veshje qė kishte tė vizatuar njė
hėnė nė formė drapri. Pėrveē kėsaj, kėta njerėz bėnin iktura
dhe skulptura tė kėtyre zotave dhe i adhuronin ato. Ky ishte
njė besim mjaft i pėrhapur, i cili gjeti vend tė pėrshtatshėm
pėr t'u zhvilluar nė Lindjen e Afėrme dhe arriti tė ruante
ekzistencėn e tij pėr njė kohė tė gjatė. Njerėzit qė jetuan
nė kėtė zonė vazhduan t'i adhuronin kėta zota deri nė vitin
600 e.s. Si pasojė e kėtij besimi, disa ndėrtesa tė njohura
si "zigurate", tė cilat pėrdoreshin si observatorė astronomikė
dhe tempuj, u ndėrtuan nė zonėn qė shtrihej nga Mesopotamia
deri nė brendėsi tė Anatolias. Kėtu adhuroheshin disa zota,
sė pari zoti-hėnė Sin.12

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi