Populli i Lutit Dhe Qyteti Qė u Kthye Pėrmbys

Shko poshtė

albmuslim Populli i Lutit Dhe Qyteti Qė u Kthye Pėrmbys

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 12:13 pm

Auch das Volk Lots nahm die Warnung
leicht. Da entsandten Wir einen Steinregen gegen sie.
Lots Haus aber erretteten Wir im Morgengrauen. Als
eine Gnade von Uns. So belohnen Wir die Dankbaren.
Er hatte sie bereits vor Unserer Strafe gewarnt; sie
aber schlugen die Warnung in den Wind. (Sure al-Qamar:
33-36)
Luti jetoi nė tė njėjtėn kohė me Ibrahimin. Ai u dėrgua
si profet nė njė prej popujve fqinj me popullin e Ibrahimit.
Kėta njerėz, siē na tregon Kurani, praktikonin njė veprim
tė ulėt tė panjohur deri atėherė tė quajtur sodomizėm, apo
siē quhet sot homoseksualizėm. Kur Luti i kėshilloi tė hiqnin
dorė nga ky zakon i ulėt dhe i paralajmėroi pėr njė dėnim
tė mundshėm, ata e kundėrshtuan dhe vazhduan rrugėn e shthurjes.
Nė fund, kėta njerėz u shkatėrruan nga njė dėnim i tmerrshėm.
Qyteti ku banoi Luti pėrmendet si qyteti i Sodomit nė Dhiatėn
e Vjetėr. Duke qenė i vendosur nė veri tė Detit tė Kuq,
ky komunitet duket se ėshtė shkatėrruar nė pėrputhje me
pėrshkrimin e bėrė nė Kuran. Studimet arkeologjike tregojnė
se qyteti qe vendosur nė zonėn e Detit tė Vdekur, i cili
shtrihet pėrgjatė kufirit tė Jordanisė me territoret e pushtuara
tė Palestinės.
Pėrpara se tė shqyrtojmė rrėnojat e kėtij qyteti, le tė
mundohemi tė njohim shkakun se pėrse populli i Lutit u dėnua
nė kėtė mėnyrė. Kurani na tregon se si e paralajmėroi Luti
popullin e tij. Po cila ishte pėrgjigjja e tyre?

Populli i Lutit i pėrgėnjeshtroi tė dėrguarit.

Kur vėllai i tyre u tha: "Pėrse nuk i frikėsoheni Allahut?

Unė jam i dėrguar i besueshėm pėr ju.

Kini pra frikė Allahun dhe dėgjojini fjalėt e mia.

Unė nuk ju kėrkoj asnjė shpėrblim pėr transmetimin e kėtij
mesazhi. Shpėrblimin e pres vetėm nga Zoti i botėve.

Si vallė kryeni marrėdhėnie me burrat dhe lini mėnjanė ato
tė cilat Allahu i ka krijuar pėr tė qenė bashkėshortet tuaja?
Vėrtet ju jeni njė popull qė ka kaluar ēdo kufi!"

Ata i thanė: "Nėse nuk pushon, o Lut, ne do tė tė pėrzėmė!"

Ai u tha: "Unė jam kundėr punėve tė poshtra qė kryeni."
(Esh-Shuara: 160 - 168)
Ata e kėrcėnuan Lutin, kur ai i ftoi nė rrugė tė drejtė
dhe filluan ta urrenin gjithnjė e mė tepėr pėr kėtė shkak,
ndaj donin ta dėbonin sė bashku me besimtarėt e paktė qė
ishin pranė tij. Nė ajetet e tjera, ngjarja ėshtė treguar
si vijon.

(Kujto) edhe Lutin, kur iu drejtua popullit
tė tij: "A po bėni mėkatin mė tė madh, tė cilin nuk e ka
bėrė askush mė parė nė tė gjithė botėn.

Tė shtyrė nga epshi ju shkoni me burra nė vend tė grave?
Po, ju jeni njė popull i shfrenuar."

Populli i tij si pėrgjigje tha: "Nxirrini jashtė vendit
tuaj, pasi ata kėrkojnė tė jenė tė pastėr (nga gjynahet)!"
(El-A'raf: 80-82)
Luti i bėri tė qartė popullit tė tij tė vėrtetėn, por ata
nuk i kushtuan vėmendje paralajmėrimeve tė njėpasnjėshme
dhe vazhduan ta kundėrshtonin e mohonin ndėshkimin, pėr
tė cilin u fliste profeti i tyre.

(Kujto) dhe Lutin, kur i tha popullit tė
tij: "Ju bėni njė gjynah, tė cilin askush para jush nuk
e ka bėrė nė gjithė botėn.

Ju kryeni marrėdhėnie me burrat, grabitni udhėtarėt dhe
kryeni punė tė ndyra nė vendtakimet tuaja?!" Por populli
i tij nuk dha pėrgjigje tjetėr veē tha: "Sille ndėshkimin
e Allahut mbi ne, nėse thua tė vėrtetėn." (El-Ankebut: 28
- 29)
Duke marrė pėrgjigjen e mėsipėrme nga populli i tij, Luti
i kėrkoi ndihmė Allahut.

Ai tha: "Zoti im! Mė ndihmo qė tė triumfoj
mbi popullin shkatėrrimtar." (El-Ankebut: 30)

"Zoti im! Mė shpėto mua dhe familjen time
nga ēka bėjnė ata." (Esh-Shuara: 169)
Pas lutjes sė Lutit, Allahu dėrgoi dy engjėj nė formėn
e dy djemve tė rinj. Nė fillim ata vizituan Ibrahimin dhe
i dhanė lajmin e mirė se gruaja e tij do tė lindte njė fėmijė.
Pastaj dy tė dėrguarit i shpjeguan qėllimin e ardhjes sė
tyre: populli i pacipė i Lutit do tė shkatėrrohej.

Ibrahimi u tha: "Cili ėshtė qėllimi i ardhjes
suaj, o ju tė dėrguar?"

Ata i thanė: "Ne jemi dėrguar te njė popull mėkatar.

Qė tė lėshojmė mbi ta gurė balte tė pjekur tė caktuar nga
Zoti yt pėr ata qė kalojnė kufijtė." (Edh-Dharijat: 31 -
34)
Pasi u ndanė nga Ibrahimi, engjėjt u drejtuan pėr te Luti.
Ai nuk i njohu ndaj dhe ndjeu njė lloj shqetėsimi e frike,
por kur i treguan se kush ishin, ai u qetėsua.

Kur tė dėrguarit Tanė arritėn te Luti, ai
u pikėllua pėr ta (se mos populli i tij kėrkonte tė kryente
marrėdhėnie me ta) dhe tha: "Kjo ėshtė njė ditė e trishtuar."
(Hud: 77)

Luti u tha: "Ju jeni njerėz tė panjohur pėr
mua."

Ata i thanė: "Ne kemi ardhur te ti bashkė me ndėshkimin,
nė tė cilin ata dyshonin.

Dhe tė kemi sjellė ty lajmin e vėrtetė (tė shkatėrrimit
tė popullit tėnd). S'ka dyshim se ne themi tė vėrtetėn.

Udhėto me familjen tėnde pasi tė kalojė njė pjesė e natės
dhe ec pas tyre e mos lejo qė ndonjė prej jush tė kthejė
kokėn prapa e tė shohė, por vazhdo drejt pėr atje ku je
urdhėruar."

Kėshtu Ne i bėmė tė njohur atij vendimin se shkatėrrimi
do tė bėhej herėt nė agim. (El-Hixhėr: 62 - 66)
Ndėrkohė populli i tij mori vesh lajmin e ardhjes sė mysafirėve.
Ata nuk hezituan t'u afroheshin kėtyre mysafirėve pėr qėllimet
e tyre tė mbrapshta, ashtu siē kishin vepruar dhe me tė
tjerėt mė parė, ndaj dhe rrethuan shtėpinė. Duke u frikėsuar
pėr mysafirėt e tij, Luti u tha:

"� Kėta janė mysafirėt e mi, kėshtu qė mos
mė turpėroni. Kini frikė Allahun e mos mė poshtėroni." (El-Hixhėr:
68 - 69)
Populli i tij iu pėrgjigj:

"� A nuk tė kemi ndaluar qė tė presėsh apo
tė mbrosh njerėzit e tjerė?" (El-Hixhr: 70)
Duke menduar se ai dhe mysafirėt e tij po bėheshin pre
e sjelljes sė keqe tė popullit tė tij, Luti tha:
"� Sikur tė kisha forcė qė t'ju mposhtja,
apo sikur tė mbėshtetesha te ndonjė mbrojtės i fuqishėm."
(Hud: 80) Mysafirėt i kujtuan atij se ata ishin
tė dėrguarit e Allahut:

Ata i thanė: "O Lut! Ne jemi tė dėrguarit
e Zotit tėnd! Ata kurrė nuk do tė mbėrrijnė te ti! Udhėto
me familjen tėnde nė njė pjesė tė natės dhe asnjė prej jush
tė mos shohė prapa, pėrveē gruas tėnde (qė do tė mbetet
pas). S'ka dyshim se ndėshkimi qė do t'i godasė ata, do
ta godasė edhe atė. Pikėrisht agimi ėshtė koha e caktuar
pėr ta. A nuk ėshtė afėr agimi?" (Hud: 81)
Kur veprimet e mbrapshta tė popullit arritėn kulmin, Allahu
e shpėtoi Lutin me anė tė engjėjve. Nė mėngjes, populli
i tij u shkatėrrua tėrėsisht.

Ne i verbuam ata qė kėrkuan tė fyejnė mysafirėt
e tij: "Shijoni pra, ndėshkimin Tim dhe paralajmėrimet e
Mia!"

Njė ndėshkim i vazhdueshėm i mbėrtheu ata herėt nė mėngjes.
(El-Kamer: 37 - 38)
Ajetet e pėrshkruajnė shkatėrrimin e kėtij populli si vijon:

Por britma shkatėrruese i pėrpiu ata para
agimit.

Ne i kthyem pėrmbys (vendbanimet e Sodomit) dhe derdhėm
mbi ta gurė nga balta e pjekur.

Sigurisht qė nė kėtė ngjarje ka argumente tė qarta pėr ata
qė duan tė kuptojnė e tė nxjerrin mėsim.

Ato vendbanime janė ende tė dukshme pranė rrugės. (El-Hixhr:
73 - 76)

Kur erdhi urdhri ynė, Ne i kthyem pėrmbys
(vendbanimet e Sodomit) dhe derdhėm mbi ta pareshtur gurė
prej balte tė pjekur. (Hud: 82)

Pastaj Ne i shkatėrruam tė tjerėt.

Dhe derdhėm mbi ta shi (gurėsh pėr ndėshkim). Sa i keq ishte
shiu i atyre tė cilėt u paralajmėruan!

Vėrtet qė kėtu ka argumente tė qarta, megjithatė shumica
e tyre nuk besojnė.

Zoti yt ėshtė me tė vėrtetė i Gjithėfuqishėm, Mėshirėplotė.
(Esh-Shuara: 172 - 175)
Kur populli u shkatėrrua, shpėtoi vetėm Luti dhe disa besimtarė,
tė cilėt ishin pothuajse sa njė familje. Gruaja e Lutit
nuk ishte besimtare, ndaj dhe u ndėshkua bashkė me tė tjerėt.

(Kujto) Lutin, kur iu drejtua popullit tė
tij: "Pėrse bėni gjynahun mė tė madh, tė cilin askush prej
njerėzve nuk e ka bėrė mė parė?

Si ėshtė e mundur qė ju kėnaqni epshet tuaja me burrat nė
vend tė grave? Jo, por ju jeni njė popull qė po i kaloni
tė gjithė kufijtė."

Populli i tij nuk dha pėrgjigje tjetėr veēse tha: "Nxirrini
jashtė nga vendi juaj, sepse ata kėrkojnė tė jenė tė pastėr
(nga gjynahet)!"

Mė pas Ne e shpėtuam Nuhun dhe familjen tij pėrveē tė shoqes;
ajo ishte ndėr ata qė mbetėn pas.

Ne derdhėm mbi ta shi gurėsh. Shih pra, ēfarė fundi kanė
kriminelėt (jobesimtarėt)." (El-Araf: 80-84)
Pra, profeti Lut shpėtoi bashkė me besimtarėt dhe familjen
e tij me pėrjashtim tė gruas. Siē pėrshkruhet nė Dhiatėn
e Vjetėr, ai emigroi me Ibrahimin. Pėrsa i pėrket popullit
tė prishur, ata u shkatėrrruan dhe shtėpitė e tyre u bėnė
njėsh me tokėn.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi