Populli i Adit dhe Ubarit, Atlanta e rėrėrave -1-

Shko poshtė

albmuslim Populli i Adit dhe Ubarit, Atlanta e rėrėrave -1-

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 11:31 am

Ndėrsa Adi u shkatėrrua nga njė erė
e fortė dhe e vrullshme. Tė cilėn Ai e dėrgoi mbi
ta pėr shtatė net e tetė ditė pa ndalur, saqė mund
t'i shihje njerėzit tė flakur sikur tė ishin trungje
hurmash tė hedhur! A mund tė gjesh ndonjė prej tyre
tė mbetur? (El-Hakkah: 6 - Cool
Njė tjetėr popull i zhdukur qė pėrmendet nė sure tė ndryshme
tė Kuranit ėshtė Adi, i cili pėrmendet pas popullit tė Nuhut.
Allahu dėrgoi te ky popull profetin Hud, i cili e ftoi popullin
e tij, ashtu siē kishin bėrė edhe profetėt e tjerė, qė tė
besonin dhe tė adhuronin vetėm Allahun pa i bėrė shokė.
Njerėzit reaguan armiqėsisht kundrejt Hudit. Ata e akuzuan
se ishte i nxituar, i padrejtė dhe se pėrpiqej tė ndryshonte
sistemin qė kishin vendosur stėrgjyshėrit e tyre. Nė suren
Hud tregohet me hollėsi gjithēka qė ndodhi midis Hudit dhe
popullit tė tij.

Popullit tė Adit i dėrguam vėllain e tyre,
Hudin. Ai u tha: "O populli im, adhuroni Allahun! Nuk ka
tė adhuruar tė vėrtetė pėrveē Tij. Ju nė tė vėrtetė nuk
bėni gjė tjetėr veēse shpifni!

O populli im, unė nuk ju kėrkoj asnjė shpėrblim pėr mesazhin
qė ju transmetoj. Shpėrblimin e kėrkoj vetėm prej Atij qė
mė krijoi mua. A nuk kuptoni?

O populli im, kėrkoni falje prej Zotit tuaj dhe pendohuni,
nė mėnyrė qė Ai t'ju dėrgojė shi tė bollshėm dhe t'ua shtojė
mė tepėr fuqinė tuaj. Ndaj mos e ktheni shpinėn dhe mos
u bėni mohues."

Ata i thanė: "O Hud, Ti nuk na solle asnjė provė bindėse,
ndaj dhe ne nuk do t'i lėmė zotat tanė pėr shkak tė thėnies
tėnde dhe nuk do tė tė besojmė.

Ne mendojmė se disa nga zotat tanė tė
kanė sjellė kėtė tė keqe (ēmendurinė)." Ai u tha: "Unė kam Allahun si dėshmitar;
dėshmoni dhe ju se unė nuk kam asnjė lidhje me ata (idhuj)
qė ju adhuroni nė vend tė Allahut. Ndaj thurni komplote
kundėr meje dhe mos mė jepni afat.

Unė mbėshtetem tek Allahu, Zoti im dhe Zoti juaj!
Ēdo gjė e gjallė i nėnshtrohet plotėsisht sundimit tė tij.
Nuk ka dyshim qė Zoti im ėshtė i drejtė.

Edhe nėse ktheni shpinėn, unė e kam shpallur mesazhin me
tė cilin jam dėrguar te ju. Zoti im do tė bėjė qė njė popull
tjetėr t'ju trashėgojė dhe ju nuk mund t'i bėni asnjė dėm.
Me tė vėrtetė qė Zoti im ruan gjithēka.

Kur erdhi vendimi Ynė, Ne me mėshirėn Tonė e shpėtuam Hudin
bashkė me besimtarėt dhe i ruajtėm nga njė dėnim i rreptė.

Kėshtu ishte Adi, i cili hodhi poshtė provat e Zotit tė
tij dhe nuk iu bind tė dėrguarve, por ndoqi urdhrat e njerėzve
kryelartė e kokėfortė.

Ata u pėrcollėn me mallkim si nė kėtė botė ashtu dhe nė
Ditėn e Kijametit. Populli i Adit e mohoi Zotin e tij. I
mallkuar dhe i shkatėrruar qoftė Adi, populli i Hudit. (Hud:
50 - 60)
Njė sure tjetėr ku pėrmendet populli i Adit ėshtė sureja
Esh-Shuara. Nė kėtė sure janė theksuar disa nga karakteristikat
e Adit. Nė tė thuhet se njerėzit e Adit zotėronin mjeshtėrinė
e ndėrtimit tė ndėrtesave tė larta, tė cilat i ndėrtonin
nė kodra dhe male, duke shpresuar se do tė jetonin atje
pėrgjithmonė.
Pėrveē kėsaj ata bėnin vepra tė kėqija dhe ishin arrogantė
e brutalė. Kur Hudi u tėrhoqi vėmendjen, ata i thanė se
fjalėt e tij ishin "pėrralla dhe legjenda tė kota tė tė
parėve". Ata ishin shumė tė sigurtė se asgjė nuk do t'u
ndodhte:

Edhe populli i Adit i pėrgėnjeshtroi tė dėrguarit.

Kur vėllai i tyre, Hudi, u tha: "Pėrse nuk i frikėsoheni
Allahut?

Unė jam njė i dėrguar i besueshėm pėr ju.

Kini pra, frikė Allahun dhe dėgjojini fjalėt e mia.

Unė nuk ju kėrkoj asnjė shpėrblim pėr mesazhin qė po ju
transmetoj. Shpėrblimin e kėrkoj vetėm prej Atij qė mė krijoi
mua.

Pėrse ndėrtoni ndėrtesa madhėshtore nė ēdo vend tė lartė,
pa pasur nevojė?

Pėrse ndėrtoni pėr vete pallate madhėshtore, a thua se do
tė jetoni nė to pėrgjithmonė?

Pėrse kur merrni diēka, pėrdorni forcėn dhe bėheni tiranė?

Kini pra, frikė Allahun dhe dėgjojini fjalėt e mia.

Kini frikė Allahun, i Cili ju ka dhėnė tė gjitha tė mirat
qė ju i dini.

Ai ju ka dhėnė begati e fėmijė, kopshte e burime.

Unė kam frikė pėr ju ndėshkimin e njė dite tė madhe."

Ata i thanė: "Pak rėndėsi ka pėr ne nėse na kėshillon apo
jo.

Kjo kėshillė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse pėrrallė e shpikur
nga tė parėt.

Ne kurrė nuk do tė ndėshkohemi."

Kėshtu, ata e pėrgėnjeshtruan atė, ndaj dhe Ne i shkatėrruam.
Me tė vėrtetė kjo ėshtė njė provė e qartė, megjithatė shumica
e tyre nuk janė besimtarė.

Zoti yt ėshtė me tė vėrtetė i plotfuqishėm dhe mėshirėplotė!
(Esh-Shuara: 123 - 140)
Populli qė shprehu armiqėsi ndaj Hudit dhe u rebelua ndaj
Allahut u shkatėrrua. Njė furtunė rėre e tmerrshme e zhduku
Adin, sikur tė mos kish ekzistuar kurrė.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi