Populli i Adit dhe Ubarit, Atlanta e rėrėrave -2-

Shko poshtė

albmuslim Populli i Adit dhe Ubarit, Atlanta e rėrėrave -2-

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 11:30 am

Zbulimet arkeologjike nė qytetin e
Iramit

Populli i AditRrėnojat e qytetit tė Ubarit,
ku jetonte populli i Adit, janė zbuluar diku pranė
brigjeve tė Omanit.
Nė fillim tė viteve 90' u shfaqėn disa artikuj nė gazetat
mė tė njohura tė botės qė deklaronin se "qyteti i humbur
i legjendės arabe u zbulua", "qyteti arab legjendar u zbulua",
"Atlanta e rėrave - Ubari". Ajo qė e bėri mė intrigues kėtė
zbulim arkeologjik ishte fakti se ky qytet ėshtė pėrmendur
nė Kuran. Shumė njerėz, tė cilėt deri atėherė mendonin se
populli i Adit, i treguar nė Kuran ishte njė legjendė ose
se vendi i tyre nuk do tė gjendej kurrė, nuk mund ta fshihnin
habinė e tyre pas zbulimit tė kėtij qyteti, i cili ishte
pėrmendur vetėm nė gojėdhėnat e beduinėve dhe pėr kėtė arsye
ngjalli interes shumė tė madh.
Ishte Nicholas Clapp, njė
arkeolog amator, i cili zbuloi kėtė qytet legjendar tė pėrmendur
nė Kuran.19
Duke qenė njė arabofil dhe prodhues i njė filmi dokumentar
qė ka marrė disa ēmime, Clapp kishte ndeshur njė libėr shumė
interesant gjatė studimit tė historisė arabe. Ky libėr ishte
"Arabia Felix", i shkruar nga studiuesi anglez Bertram Thomas,
nė 1932. "Arabia Felix" ishte emėrtimi romak i pjesės jugore
tė Gadishullit Arabik, i cili sot pėrfshin Jemenin dhe pjesėn
mė tė madhe tė Omanit. Grekėt e quanin kėtė zonė "Arabia
Eudaimon", ndėrsa dijetarėt arabė tė mesjetės e quajtėn
"El-Jemen es-Seide".20
Tė gjithė kėta emra do tė thonė "Arabia Fatlume", sepse
populli qė jetoi nė atė zonė nė kohėt e hershme njihej si
populli mė me fat nė atė kohė. Por cila ishte arsyeja e
njė emėrtimi tė tillė?
Fati i tyre i mirė qėndronte nė vendndodhjen e tyre strategjike,
e cila ndihmonte qė ajo zonė tė ishte pikė ndėrmjetėse nė
tregėtinė e erėzave dhe piperit midis Indisė dhe vendeve
tė tjera nė veri tė Gadishullit Arabik. Pėrveē kėsaj, njerėzit
qė jetonin nė kėtė zonė prodhonin rrėshirė aromatike nga
pemė tė rralla. Duke qenė shumė e preferuar nga komunitetet
e lashta, kjo bimė pėrdorej nė ritet e ndryshme fetare.
Nė ato kohė ajo ishte e vlefshme tė paktėn sa ari.
Gėrmimet
e bėra nė Ubar.Studiuesi anglez Thomas i pėrshkroi me
hollėsi kėto fise "fatlume" dhe deklaroi se ai kishte zbuluar
gjurmėt e njė qyteti tė lashtė tė ndėrtuar nga njėri prej
kėtyre fiseve.21
Ky ishte qyteti i njohur me emrin "Ubar" nga beduinėt. Nė
njėrin prej udhėtimeve qė ai bėri nė zonė, beduinėt qė jetonin
nė shkretėtirė i kishin treguar disa gjurmė tė vjetra dhe
i kishin thėnė se ato gjurmė tė ēonin drejt qytetit tė lashtė
tė Ubarit. Thomas, i cili tregonte shumė interes pėr kėtė
ēėshtje, vdiq para se ta pėrfundonte studimin e tij.
Clapp, pasi lexoi atė qė kishte shkruar studiuesi anglez
Thomas, u bind pėr ekzistencėn e qytetit tė humbur tė pėrshkruar
nė atė libėr. Pa humbur shumė kohė, ai nisi studimin e tij.
Ai u pėrpoq tė provonte ekzistencėn e Ubarit
me dy mėnyra. Sė pari, ai zbuloi gjurmėt pėr tė cilat beduinėt
thonin se kishin ekzistuar. Nė tė njėjtėn kohė bėri pėrpjekje
qė tė siguronte nga NASA pamjet satelitore tė zonės. Pas
njė pėrpjekjeje tė gjatė, ai arriti tė bindte autoritetet
pėrkatėse qė tė merrnin fotografitė e zonės.22

Clapp vazhdoi tė studionte dorėshkrimet e hershme dhe hartat
nė bibliotekėn Huntington, nė Kaliforni. Qėllimi i tij ishte
tė gjente hartėn e zonės. Pas njė kėrkimi tė shkurtėr, ai
gjeti njė hartė tė vizatuar nga gjeografi greko-egjiptian
Ptolemeu nė vitin 200 e.s. Nė hartė tregohej vendndodhja
e njė qyteti tė vjetėr tė zbuluar nė zonė si dhe rrugėt
qė tė ēonin nė kėtė qytet.


Shumė vepra arti dhe monumente
tė madhėrishme janė ngritur dikur nė Ubar, ashtu
siē tregohet dhe nė Kuran. Sot vetėm rrėnojat
e mėsipėrme kanė mbetur.
Ndėrkaq, ai mori lajmin se fotografitė ishin marrė nga
NASA. Nė fotografi mund tė dalloheshin disa gjurmė karvanesh,
tė cilat ishin vėshtirė tė dalloheshin nga toka, por mund
tė shiheshin nė tėrėsi nga qielli. Duke krahasuar kėto fotografi
me hartėn e vjetėr qė kishte nė dorė, Clapp mė nė fund arriti
nė pėrfundimin qė po kėrkonte: gjurmėt nė hartėn e vjetėr
korrespondonin me gjurmėt nė fotografitė e marra nga sateliti.
Destinacioni pėrfundimtar i kėtyre gjurmėve ishte njė vend
i gjerė, i cili dikur duhet tė kishte qenė njė qytet.
Mė nė fund, vendndodhja e qytetit legjendar, i cili kishte
qenė subjekt i historive tė transmetuara gojarisht nga beduinėt,
u zbulua. Pas disa kohėsh, gėrmimet filluan dhe rrėnojat
e njė qyteti tė lashtė nisėn tė zbuloheshin poshtė rėrės.
Kėshtu, ky qytet i humbur u pėrshkrua si "Atlanta e Rėrės,
Ubari".
Vendi i qytetit tė Adit u zbulua
nėpėrmjet fotografive tė marra nga kapsula spaciale.


Nė foto shigjeta ėshtė drejtuar drejt Ubarit, ku kryqėzoheshin
rrugėt e karvaneve.


1. Para gėrmimeve, Ubari mund
tė shihej vetėm nga hapėsira.

2. Pas gėrmimeve u zbulua njė qytet i varrosur 12 metra
nė tokė.


Cila ishte prova qė provonte se ky ishte qyteti i popullit
tė Adit, i cili pėrmendet nė Kuran?
Qė nga momenti kur rrėnojat nisėn tė zbuloheshin nga toka,
u kuptua se ato i pėrkisnin Adit dhe shtyllave tė Iramit
tė pėrmendura nė Kuran, sepse midis ndėrtesave qė u nxorėn
nga toka u gjendėn kullat e pėrmendura nė mėnyrė tė veēantė
nė Kuran. Njė pjesėtar i skuadrės sė kėrkimit qė kryesonte
gėrmimet, dr. Zarins, deklaroi se kullat ishin njė nga veēoritė
karakteristike tė Ubarit dhe meqė nė Kuran ėshtė pėrmendur
se Irami kishte kulla ose shtylla, atėherė kjo ishte prova
mė e fortė se vendi qė ata kishin zbuluar ishte Irami, qyteti
i Adit. Kurani na tregon pėr Iramin si mė poshtė:

A nuk e ke parė se ē'bėri Zoti yt me Adin
dhe me Iramin me shtylla tė larta? Si ata nuk ėshtė krijuar
askush mė parė nė tokė? (El-Fexhr: 6 - Cool

-----------------------------------------------------------------------
19 Thomas H. Maugh II,
"Ubar, Fabled Lost City, Found by LA Team", The Los Angeles
Times, 5 Shkurt 1992.

20 Kemal Salibi, "A History
of Arabia", Caravan Books, 1980

21 Bertram Thomas, "Arabia
Felix: Across the 'Empty Quarter' of Arabia", New York:
Schrieber's Sons 1932, fq. 161

22 Charlene Crabb, "Frankincense",
Discover, Janar 1993

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi