Faraoni qė u mbyt -1-

Shko poshtė

albmuslim Faraoni qė u mbyt -1-

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 11:28 am

Ashtu siē e kishte zakon populli i
faraonit dhe popujt e tjerė mė parė, tė cilėt pėrgėnjeshtruan
argumentet e Zotit tė tyre, ndaj dhe Ne i shkatėrruam
pėr shkak tė krimeve (mėkateve) tė tyre dhe e pėrmbytėm
popullin e faraonit, sepse ata tė gjithė ishin keqbėrės.
(El-Enfal: 54)
Qytetėrimi i lashtė egjiptian, bashkė me shumė qytet-shtete
tė tjera tė vendosura nė Mesopotami nė tė njėjtėn periudhė,
njihet si njė nga qytetėrimet mė tė lashta nė histori. Ai
ishte njė shtet i organizuar me rregullin shoqėror mė tė
pėrparuar tė kohės. Pėrdorimi i shkrimit qė prej mijėvjeēarit
tė tretė p.e.s., shfrytėzimi i lumit Nil dhe mbrojtja nga
rreziqet e jashtme duke shfrytėzuar vendosjen gjeografike
tė vendit kontribuan jashtėzakonisht shumė qė egjiptianėt
tė zhvillonin qytetėrimin e tyre.
Por nė kėtė shoqėri tė "qytetėruar" mbizotėronte "sundimi
i faraonėve", njė sistem pagan qė ėshtė pėrmendur shumė
herė nė Kuran. Faraonėt silleshin me mendjemadhėsi dhe mohonin
ekzistencėn e Allahut, por as qytetėrimi, as rendi politiko-shoqėror
dhe as forca ushtarake nuk mundėn t'i shpėtonin nga shkatėrrimi
i sigurtė.


Autoriteti i faraonit
Qytetėrimi egjiptian bazohej mbi pjellorinė
e luginės sė lumit Nil. Egjiptianėt u vendosėn nė luginėn
e Nilit pėr shkak tė ujit tė bollshėm tė tij nė mėnyrė qė
tė kishin mundėsi tė kultivonin bimėt e tyre pa qenė nevoja
tė vareshin nga reshjet e shirave. Historiani Ernst H. Gombrich
tregon nė shkrimet e tij se Afrika ėshtė shumė e nxehtė
dhe ka raste kur atje nuk bie shi fare pėr disa muaj rresht.
Pėr kėtė arsye, shumė sipėrfaqe nė kėtė kontinent gjigand
janė jashtėzakonisht tė thata. Kėto pjesė tė kontinentit
janė tė mbuluara me shkretėtira pa fund. Tė dy anėt e lumit
Nil janė gjithashtu tė rrethuara nga shkretėtira dhe rrallė
herė bie shi. Por nė kėtė vend shiu nuk nevojitet shumė,
sepse Nili kalon mes pėr mes gjithė vendit.33
Ndaj, kush kontrollon Nilin ėshtė gjithashtu nė gjendje
tė kontrollojė burimet mė tė mėdha tė tregtisė dhe bujqėsisė.
Nė kėtė mėnyrė faraonėt vendosėn dominimin e tyre nė Egjipt.
Forma e ngushtė dhe vertikale e luginės sė Nilit nuk i
lejon njėsitė e banimit tė vendosura rreth lumit qė tė zgjerohen
shumė, prandaj egjiptianėt formuan njė qytetėrim tė pėrbėrė
nga qytete dhe fshatra tė vogla nė vend tė qyteteve tė mėdha.
Ky faktor gjithashtu pėrforcoi sundimin e faraonėve mbi
popujt e tyre.
Mbreti Menes njihet si faraoni i parė egjiptian, i cili
bashkoi Egjiptin e lashtė pėr herė tė parė nė histori nė
njė shtet tė vetėm, rreth mijėvjeēarit tė tretė p.e.s. Nė
fakt, termi "faraon" nė fillim i referohej pallatit ku jetonte
mbreti egjiptian, por me kalimin e kohės ai u bė titull
i vetė mbretėrve egjiptianė. Kjo ėshtė arsyeja pėrse mbretėrit
qė sunduan Egjiptin e vjetėr nisėn tė quheshin faraonė.
Duke qenė zotėrues, administratorė dhe sundimtarė tė tė
gjithė shtetit dhe tokave tė tij, kėta faraonė u pranuan
si mishėrimi i zotit mė tė madh nė fenė politeiste tė Egjiptit
tė lashtė. Tė gjitha pasuritė, pėrfitimet dhe prodhimet
brenda kufijve tė vendit administroheshin nė emėr tė faraonit.
Absolutizmi nė regjim i kishte siguruar faraonit njė fuqi
tė tillė, saqė ai mund tė kishte ēdo gjė qė dėshironte.
Pikėrisht gjatė vendosjes sė dinastisė sė parė, nė kohėn
e Menesit, i cili u bė mbreti i parė i Egjiptit duke bashkuar
Egjiptin e Sipėrm dhe atė tė Poshtėm, uji i lumit Nil nisi
t'i jepej popullit nėpėrmjet kanaleve. Pėrveē kėsaj, i gjithė
prodhimi i jepej mbretit, i cili mė pas ia shpėrndante popullit
sipas nevojave. Nuk ishte e vėshtirė pėr mbretėrit qė kishin
vendosur njė sundim tė tillė nė zonė, t'i nėnshtronin njerėzit.
Mbreti i Egjiptit ose siē u quajt mė vonė "faraoni", konsiderohej
si njė qenie e shenjtė qė zotėronte fuqi shumė tė mėdha
dhe plotėsonte tė gjitha nevojat e popullit tė tij, ndaj
dhe u shndėrrua nė perėndi. Me kalimin e kohės, faraonėt
filluan tė besonin se ishin me tė vėrtetė perėndi.
Disa nga fjalėt e faraonit tė pėrmendura nė Kuran gjatė
bisedės me Musain, vėrtetojnė se ai e konsideronte veten
perėndi. Faraoni u pėrpoq qė ta frikėsonte Musain duke thėnė:
"Nėse zgjedh njė zot (tė adhuruar)
tjetėr pėrveē meje, unė do tė tė burgos." (Esh-Shuara:
29). Ai gjithashtu iu drejtua njerėzve tė tij e u tha, "O
prijės! Unė nuk di tė keni ndonjė zot (tė adhuruar) tjetėr
veē meje." (El-Kasas: 38)


Besimet fetare
Sipas historianit Herodotus, egjiptianėt e lashtė ishin
njerėzit "mė tė devotshėm" nė botė. Megjithatė, feja e tyre
nuk ishte fe e vėrtetė por njė fe e gabuar politeiste. Ata
nuk mund ta braktisnin fenė e tyre tė gabuar pėr shkak tė
konservatorizmit dhe fanatizmit ekstrem.
Egjiptianėt e lashtė ishin shumė tė influencuar nga ambienti
natyror ku jetonin. Pozita gjeografike e Egjiptit e mbronte
vendin nga sulmet e jashtme nė mėnyrė perfekte. Egjipti
ishte rrethuar nga shkretėtira, vende malore dhe dete nga
tė gjitha anėt. Sulmet mund tė bėheshin vetėm nė dy drejtime
tė mundshme, tė cilat egjiptianėt e kishin shumė tė lehtė
t'i mbronin. Egjiptianėt mbetėn tė izoluar nga bota e jashtme
nė sajė tė kėtyre faktorėve natyrorė. Por me kalimin e shekujve,
ky izolim u transformua nė njė fanatizėm tė errėt. Kėshtu,
egjiptianėt pėrvetėsuan njė pikėpamje, e cila ishte kundėr
ēdo gjėje tė re dhe ishte jashtėzakonisht fanatike nė lidhje
me fenė. "Feja e stėrgjyshėrve" e pėrmendur shpesh nė Kuran
u bė vlera e tyre mė e rėndėsishme.
Kjo qe arsyeja pse faraoni dhe rrethi i tij i ngushtė i
kthyen shpinėn Musait dhe Harunit, kur ata u shpallėn fenė
e vėrtetė.

Ata i thanė: "A mos vallė ke ardhur qė tė
na largosh nga besimi qė ndiqnin baballarėt, me qėllim qė
t'ju mbesė juve madhėshtia nė tokė? Ne nuk do t'ju besojmė
nė asnjė mėnyrė!" (Junus: 78)


Besimet fetare te egjiptianėve,
bazoheshin kryesisht nė shėrbimin e perėndive.
"Ndėrmjetėsit" midis njerėzve dhe perėndive ishin
priftėrinjtė, tė cilėt ishin pjesė e shtresės
drejtuese nė shoqėri. Duke pėrdorur magjinė dhe
mashtrimet, priftėrinjtė formuan njė klasė tė
rėndėsishme, tė cilėn faraoni e pėrdorte pėr tė
mbajtur popullin nėn kontroll.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi