Populli i Sebeit dhe pėrmbytja e Arimit -2-

Shko poshtė

albmuslim Populli i Sebeit dhe pėrmbytja e Arimit -2-

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Wed Aug 01, 2007 11:16 am

Pėrmbytja e Arimit


Me ndihmėn e Digės sė Maribit,
e cila ishte ndėrtuar nėpėrmjet teknologjisė sė
avancuar, populli i Sebeit arriti njė nivel tė
lartė zhvillimi dhe mirėqenieje. Tokat e tyre
pjellore dhe kontrollimi i rrugėve tregtare ishin
faktorėt kryesorė qė ndikuan nė pėrparimin e tyre.
Megjithatė, ata i kthyen shpinėn Allahut nė vend
qė t'i ishin mirėnjohės pėr gjithė kėto tė mira,
ndaj diga u shkatėrrua dhe vėrshimi i Arimit shkatėrroi
gjithēka.
Kur ekzaminojmė Kuranin nė aspektin e tė dhėnave historike,
vėmė re njė saktėsi tepėr tė madhe. Zbulimet arkeologjike
dhe tė dhėnat historike pajtohen mjaft mirė me atė qė tregohet
nė Kuran. Siē pėrmendet nė ajetet kuranore, kėta njerėz
tė cilėt nuk ua vinin veshin kėshillave tė profetit tė tyre
dhe refuzonin besimin e Allahut u ndėshkuan nė fund me njė
shkatėrrim tė tmerrshėm. Ky shkatėrrim pėrshkruhet nė Kuran
si mė poshtė:

Vendbanimi i Sebeit ishte njė provė e qartė
pėr banorėt e tij: dy kopshte nė tė djathtė dhe nė tė majtė.
"Hani nga begatia e Zotit tuaj dhe falenderoni (pėr) kėtė
vend tė mirė dhe (pėr) njė Zot falės tė madh.

Por ata u larguan (nga bindja ndaj Allahut), kėshtu qė Ne
ēuam kundėr tyre sejlul-arim (pėrmbytjen nga diga e ujit)
dhe i kthyem tė dy kopshtet e tyre nė toka qė prodhonin
fryte tė kėqija e tė hidhura, drunj tė thatė dhe pak bar
tė egėr.

Kėshtu i ndėshkuam ata, sepse ishin jobesimtarė dhe mosmirėnjohės.
Kėshtu i shpėrblejmė gjithmonė mosmirėnjohėsit. (Sebe'ė:
15 - 17)
Siē theksohet nė ajetet e mėsipėrme, populli i Sebeit jetoi
nė njė zonė tė njohur pėr pamjen e saj tė mahnitshme, pėr
vreshtat e mėdha dhe pėr kopshtet plot hijeshi. I vendosur
nė rrugėt tregtare, Sebei kishte standart shumė tė lartė
jetese dhe ishte njė nga qytetet mė tė preferuara tė kohės.
Nė njė vend tė tillė ku niveli i jetesės dhe kushtet ishin
kaq pozitive, ajo qė duhet tė kishte bėrė populli sebein
ishte tė falenderonte Allahun pėr tė mirat dhe begatitė
qė i kishte dhėnė. Por ata nuk vepruan kėshtu. Ata pretenduan
se ai vend u pėrkiste atyre dhe se ishin ata tė cilėt i
bėnė tė mundura gjithė ato kushte tė mrekullueshme. Ata
preferuan tė silleshin me mendjemadhėsi nė vend qė tė ishin
tė nėnshtruar dhe mirėnjohės ndaj Allahut. Pėr kėtė shkak
ata humbėn gjithēka. Siē tregohet nė ajet, pėrmbytja e Arimit
shkatėrroi gjithēka qė ata kishin.
Nė Kuran, ndėshkimi i popullit tė Sebeit njihet me emrin
"sejlul-arim" qė do tė thotė "pėrmbytja e Arimit". Kjo shprehje
e pėrdorur nė Kuran na tregon gjithashtu mėnyrėn se si ndodhi
shkatėrrimi. Fjala "Arim" do tė thotė digė ose pengesė.
Shprehja "sejlul-arim" pėrshkruan njė pėrmbytje qė ndodhi
me shembjen e kėsaj dige. Duke u bazuar nė termat e pėrdorura
nė Kuran pėr pėrmbytjen e Arimit, komentuesit e Kuranit
kanė pėrcaktuar vendin dhe kohėn e pėrmbytjes. Meududi shkruan
nė komentin e tij:

Siē pėrmendet edhe nė shprehjen "sejlul-arim",
fjala "Arim" rrjedh nga fjala "arimen" e pėrdorur nė dialektin
arabiko-jugor, e cila do tė thotė "digė, pengesė". Nė gėrmadhat
e zbuluara nga gėrmimet e bėra nė Jemen u pa se kjo fjalė
ėshtė pėrdorur shpesh me kėtė kuptim. Psh, nė mbishkrimet
e shkruara me urdhėr tė sunduesit etiopian tė Jemenit, Ebrehesė,
pas restaurimit tė murit tė madh tė Maribit nė 542 dhe 543
p.e.s., kjo fjalė ėshtė pėrdorur herė pas here me kuptimin
digė. Pra, shprehja "sejlul-arim" do tė thotė "pėrmbytje,
e cila ndodhi pas shkatėrrimit tė njė dige".

"Dy kopshtet e tyre u shndėrruan nė dy kopshte
qė prodhonin fruta tė kėqija e tė hidhura." (Sebe'ė: 16)


Sot, diga e famshme e sebeinėve
nuk ekziston mė.

Diga e Maribit, rrėnojat e sė cilės shihen sipėr,
ishte njė prej projekteve mė tė rėndėsishme tė
sebeinėve. Kjo digė u shkatėrrua pėr shkak tė
vėrshimit tė Arimit, i cili pėrmendet nė Kuran
dhe tė gjitha zonat e kultivuara pėrreth u pėrmbytėn.
Pėr shkak tė kėsaj katastrofe, sebeinėt humbėn
forcėn e tyre ekonomike pėr njė kohė shumė tė
shkurtėr dhe u asimuluan.
Kjo sepse pas shembjes
sė digės i gjithė vendi u pėrmbyt. Kanalet qė u hapėn nga
sebeinėt bashkė me murin qė u ndėrtua, duke ngritur barrierra
midis maleve, u shkatėrruan, ndėrsa sistemi vaditės pushoi
sė ekzistuari. Si rezultat, territori, i cili ishte mė parė
tokė e begatė u kthye nė xhungėl. Nuk mbeti asnjė frut pėrveē
disa pemėve tė vogla qė prodhonin fruta tė ngjashme me qershitė.42
Arkeologu i krishterė
Werner Keller, autori i librit "Libri i Shenjtė kishte tė
drejtė", ka pranuar se pėrmbytja e Arimit ka ndodhur sipas
pėrshkrimit tė Kuranit. Ai ka shkruar gjithashtu se ekzistenca
e njė dige tė tillė dhe shkatėrrimi i tėrė vendit nga shembja
e saj vėrteton saktėsinė e informacionit tė dhėnė nė Kuran
pėr popullin e "dy kopshteve".43

Pas pėrmbytjes sė Arimit, zona nisi tė
kthehej nė shkretėtirė dhe me zhdukjen e tokave bujqėsore,
sebeinėt humbėn burimin e tyre mė tė madh tė fitimit. Njerėzit,
tė cilėt nuk i kishin kushtuar vėmendje thirrjes sė Allahut
pėr tė qenė mirėnjohės ndaj Tij, u ndėshkuan me kėtė fatkeqėsi.
Pas shkatėrrimit tė madh tė shkaktuar nga vėrshimi, populli
filloi tė shpėrbėhej; sebeinėt nisėn t'i braktisnin shtėpitė
e tyre dhe tė emigronin nė Arabinė Veriore, Mekė dhe Siri.44
Qyteti i Maribit, i cili dikur ishte vendbanimi i sebeinėve,
tani ėshtė vetėm njė gėrmadhė e shkretuar. Pa dyshim, ai
ėshtė njė paralajmėrim pėr tė gjithė ata qė pėrsėrisin gabimin
e sebeinėve, tė cilėt nuk kanė qenė tė vetmit qė janė ndėshkuar
nga Allahu pėr tė njėjtin shkak. Nė suren El-Kehf tregohet
historia e dy njerėzve, njėri prej tė cilėve zotėronte dy
kopshte tė mėdha, megjithatė ai bėri tė njėjtin gabim si
sebeinėt dhe i ktheu shpinėn Allahut, duke menduar se ēdo
gjė e kishte arritur me mundin dhe forcėn e vet:

Tregoju atyre shembullin e dy njerėzve, njėrit
prej tė cilėve Ne i patėm dhėnė dy kopshte me vreshta dhe
ia patėm rrethuar me hurma arabe, ndėrsa ndėrmjet tyre patėm
vendosur fusha tė gjelbėruara.

Tė dy kopshtet jepnin prodhime tė bollshme pa asnjė humbje,
ndėrsa midis tyre Ne bėmė tė rrjedhė njė lumė.

Kėshtu, ai pati prodhime tė bollshme e i tha shokut tė tij,
duke u mburrur: "Unė kam mė shumė se ti pasuri dhe jam mė
i fortė e mė i nderuar ndėr njerėz."

Pastaj hyri nė kopshtin e tij, ndėrkohė qė (me mosbesimin
e tij) po i bėnte dėm vetvetes dhe tha: "Nuk ma merr mendja
qė e gjithė kjo do tė zhduket ndonjėherė.

Nuk besoj se Dita e Kijametit do tė vijė ndonjėherė, por
edhe nėse do tė kthehem pėrsėri te Zoti im (ditėn e gjykimit),
sigurisht qė do tė gjej mė tepėr begati se kjo qė kam tani."

Shoku i tij i tha duke e kėshilluar: "Si po e mohon Atė
qė tė krijoi nga dheu, pastaj nga njė pikė uji, pastaj tė
bėri njeri tė plotė?!

Sa pėr mua, unė besoj se Ai ėshtė Allahu, Zoti im dhe unė
nuk i bėj shok Zotit tim nė adhurim.

Do tė ishte mė mirė pėr ty tė thoje kur hyre nė kopshtin
tėnd: "Mashall-llah, ē'dėshiron Allahu bėhet". Nėse tani
mė sheh mua me mė pak pasuri e fėmijė, mundet qė Zoti im
tė mė japė mė tepėr mirėsi se kopshti yt dhe tė dėrgojė
mbi tė njė rrufe nga qielli, pastaj tė shndėrrohet nė tokė
djerrė e tė zhveshur.

Apo tė shterojė ujin e tij dhe ti nuk do tė kesh mundėsi
ta gjesh pėrsėri."

Kėshtu, kopshtet e tij u shkatėrruan dhe ai mbeti duke rrahur
shuplakat me keqardhje pėr ēfarė kishte shpenzuar nė to,
ndėrkohė qė ajo (pasuri) u shkatėrrua e gjitha qė nga rrėnjėt.
Ai vetėm mundi tė thoshte: "Ah, sikur tė mos i kisha bėrė
shok Zotit tim!"

Ai nuk gjeti asnjė grup njerėzish qė t'i vinin nė ndihmė
kundėr Allahut dhe as nuk ishte nė gjendje tė mbronte e
tė shpėtonte veten.

Atje (ditėn e llogarisė) mbrojtja dhe sundimi i takojnė
vetėm Allahut, Zotit tė vėrtetė. Ai ėshtė shpėrblyesi mė
i mirė dhe vetėm tek Ai ėshtė pėrfundimi i mirė. (El-Kehf:
32 - 44)

Siē kuptohet nga ajetet, gabimi i pronarit
tė kėtij kopshti nuk ishte mohimi i ekzistencės sė Allahut.
Ai nuk e mohonte Allahun, pėrkundrazi ai mendonte se nėse
do tė kthehej te Zoti i tij (Ditėn e Gjykimit), sigurisht
qė do tė gjente mė tepėr begati se ē'kishte nė kėtė botė.
Ai krenohej duke thėnė se gjendja, nė tė cilėn kishte arritur,
ishte rezultat i pėrpjekjeve tė tij tė suksesshme.
Kjo ėshtė pika ku duhet tė pėrqendrojmė vėmendjen tonė:
Njeriu asnjėherė nuk duhet tė pretendojė se sukseset dhe
arritjet e tij janė rezultat vetėm i punės dhe pėrpjekjeve
tė tij, duke e mohuar tėrėsisht rolin e Allahu, Krijuesit
tė Gjithėsisė.
Ky, pra, ishte gabimi i sebeinėve dhe i pronarit tė dy
kopshteve. Allahu i dėnoi ata me tė njėjtin dėnim, me qėllim
qė ndėshkimi i tyre tė shėrbejė si mėsim pėr ta dhe pėr
tė gjithė brezat qė do tė vijnė mė pas.Kurani
na tregon se mbretėresha e Sebeit dhe njerėzit e saj
"adhuronin diellin nė vend tė Allahut", para se ajo
tė ndiqte Sulejmanin. Informacionet e marra nga mbishkrimet
e lashta e vėrtetojnė kėtė fakt dhe tregojnė se kėta
njerėz adhuronin diellin dhe hėnėn nė tempujt e tyre,
njė prej tė cilėve mund tė shihet nė foton sipėr.

Nė shtylla gjenden mbishkrime
tė shkruara nė gjuhėn sebeine.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi