Interviu me Adem Ramadanin

Shko poshtė

albmuslim Interviu me Adem Ramadanin

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Fri Jul 27, 2007 3:05 pm

Shkruar nga Ram Dalipi

Monday, 02 October 2006AlbanianMusic.ch Bėri njė Interviu Telefonike me Adem Ramadanin Paqa e
mėshira e All-llahut xh.sh qoftė mbi tė dhe mi gjithė ymetin Muham-med.Ram Dalipi : Selamu Alejkum Adem.

Adem Ramadani : Alejkum Selam:

Ram Dalipi : Adem na trego diqka pėr veten tuaj ku jeni tė lindur ku jetoni etj?

Adem Ramadani : Me pak fjal une jam i Lindur nė Shkup ndėrsa me prejardhje jam nga Bllaca nga Mahalla Bardhi.

Ram Dalipi : Cili ishte shkaku qė ju e latė muziken dhe u udhėzuat nė fenė islame ?

Adem Ramadani : Udhėzimi im nė rugen islame ėshtė, mė heret e
kam dashur shum islamin po ka dashtė all-llahu me qenė koha kur e lashė
muziken dhe ju kushtova me tėr vullnetin fes islame, po tash une deshta
me cek mėnyren dhe shkakėtarin kushė u bė sebep tė udhėzohem mė teper
nė fenė islame. Pik sė pari inshalla all-llahu xh.sh e shpėrblen me
xhenet hoxhen e nderuar Sajdullah Bajramin nga fshati Opaj i Kumanoves
i cili me derset e tina dhe ligjeratat e tina qė i ka pasur disa her nė
xhamin tonė Jaha Pashė Shkup, une edhe mė heret qysh kur jam mar me
muzikė kam qėn i udhėzuar nė kėtė dinė kam falė namazet me koh,
ramazanet, po njėkohėsishtė jam marė edhe me muzik, mirpo e kam pasur
nė planė qė njė ditė ta lė muziken, po dashti all-llahu qė aij plani
jem mu shpejtu pakė ma shpejt eh allahu ma qoj dhurat Sajdullah
Bajramin me qen prezent nė atė vendin tonė eh me i ndexhu ligjeratat e
ti, siqė thotė njė fjalė fjala qė del prej zemres prekė nė zemer,
fjaltė e tina preken shum nė shpirtin timė dhe u largova nga ky mekatė.
Ram Dalipi : Adem ndexhohen disa shpifje tė njerzive thojn nuk
pati sukse me muzik e ja nisi mu mar me fen islame na trego diqka rethė
kėsaj ?
Adem Ramadani : Mė keni shtir me kesh, une njė do ta kisha cek
nė kohen ku isha i thurur tė shkoj qdo kundė nė botė e lash muziken, ka
fjal tė tilla dhe mua nuk me pengojn as pak se me njė fjalė qė thojn
popullore tė gjithė e din se qbėjn nė jetėn e tyre. Sepse kur kėndojsha
kam mar nė shum dasma pjes kam qiten albume pėrveq kėture dhe isha 3
her nė zivcėr pėr tė kėnduar, mandej mu hapen dyert pėr tė fituar mė
shum para qė kisha mundėsin nė 1 muaj ti fitioja mbi 100 000 euro, po
kjo kur nuk mė ka bėr tė knaqur, spese knaqėsin qė e kam tash as njėher
nuk e kam pas mė par.
Ram Dalipi : Kur keni kėnduar a keni mėnduar donjėher para 10 vitėve qė do ti largoheni muzikes ?

Adem Ramadani : Gjithėnjė kam menduar dhe e patna pėrgaditen rugen si tė dal nga ky mėkat i madhė qė mė patė kapluar mua:

Ram Dalipi : Kemi ndexhuar qė Adem Ramadani, kėndon kėngė me qiftelija sa ėshtė e vėrtet kjo ?

Adem Ramadani : Kėngė me instrumente nuk kendoj as njėher, tė
vetmen kėngė qė e kėndoj kur tė jam me shoqni qė ma kėrkojn per ta
kėnduar ėshtė - Kur na Dul Ky Bedatė - kuptohet pa kurfar instumenti
pėrcjellės.
Ram Dalipi : Albumi i juaj i pari dhe i dyti me ilahi patėn njė sukses tė madhė sa jeni tė kėnaqur ?

Adem Ramdani : Jam i knaqur shumė, sepse tė vetmit albume qė i qes me gjithė kėnaqėsi shpirtėrore.

Ram Dalipi : Disa thojn qė Ilahit qė i pėrbajn albumet jan tė kushtume pėr jeten e juaj sa ėshtė e vėrtet kjo ?

Adem Ramadani : Kjo ėshtė e vėrtet qė mas pari kėtyre ilahve jav
kam kushtuar vetė vetės, e mandej pėr tė tjeret me njė fjal pėr kohen
qė jemi tash pėr rinin, pleqėrin etj.
Ram Dalipi : Adem si ju shikojn njerėzit tash e si ju shikojshin mė parė ?

Adem Ramadani : Pyetje shum e mirė, Mua me doket se tash jam ma i mirpritur nė popullaten islame se qė isha mė parė.

Ram Dalipi : Po sa e keni pėrfunduar Turnen ilahi tė albumit tė
dytė, si ju lindi ideja qė perveq albumit tė bėni edhe turne me xhirime
(Video) ? Adem Ramadani : Idea mė lindi qė pėrveq zėrit nė albumin e
dytė tė jetė edhe me gjirim video sepse albumi i dytė me ilahi ka qenė
njė nder mė i kėrkuari, kėtė album tė ilahive e kan kėrkuar anė e mbanė
botes qė tė gjithė e kan pėlqyer shum ilahin Duaja e Nėnės.
Ram Dalipi : Me qense jemi duke e bėr kėtė intervistė nė muajin
e Bekuar tė Ramazanit, a mundė me pak fjal tė na tragoni diqka rethė
kėti muaji tė bekuar ?
Adem Ramadani : Muaji i ramazanit ėshtė njė nder muajit ma tė
mir tė kalendarit islam, nė kėtė muaj tė gjithė shqiprtat musliman me
knaqėsi e presin, ky muaj ėshtė mauji i rahmetit dhe i bereqetit. E lus
All-llahun xh.sh qė tė gjithė muslimanve allahu tjav pranon agjėrimin
dhe po atyre qė nuk agjėrojn inshalla allahu jav fal.
Ram Dalipi : Adem tė faliminderojm shum pėr kohen e lirė tuajen
qė na dhatė pėr tė bėr kėtė interviu me web faqen shqiptare
www.albanianmusic.ch, inshalla allahu tė shpėrblen me xhennetin
Firdaus.
Adem Ramadani : Amin,Pikė sė pari ju faliminderoj juve pėr
ftesėn qė mė bėret nė telefon ju personalisht Ram Dalipi, Gjithė ashtu
edhe une pata knaqėsin qė e bėra kėtė interviu me ju pėr web faqen tuaj
dhe tė gjithė shqiptarėve albanianmusic.ch, inshalla allahu je begaton
me tė mirat e ti dhe me xhenet.


Azhuruar sė fundi ( Monday, 02 October 2006 )

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi