..::Agjerimi::..

Shko poshtė

albmuslim ..::Agjerimi::..

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 19, 2007 6:05 pm


15. SI BĖHET AGJĖRIMI DHE IFTARI NĖ VENDET SKANDINAVE?


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=205', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]

[/url]


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=view&id=205&Itemid=68&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]

[/url]


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=205', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,directories=no,location=no');]

[/url]Pyetja:
Selam
alejkum. Unė jetoj nė njė vend tė largėt (Skandinavi) dhe koha ėshtė
shumė e ndryshuar prej Kosovės, bie fjala nata dhe dita, dhe si ėshtė
mė sė miri qė ne tė bėjmė iftarė, a me kohėn e kėtij vendi apo me kohėn
e Kosovės, sepse ne gjithėherė kemi filluar agjėrimin kur ka filluar
Ramazani nė Kosovė dhe kemi bėrė iftarė kur kanė bėrė ata nė Kosovė.
Pyetja ime ėshtė: Si ėshtė mė sė miri tė veproj, tė orientohem sipas
kohės sė kėtij vendi apo tė vazhdojmė siē kemi vepruar gjer mė tani ?
Kur
pėrmenda kohėn e kam fjalėn se nė verė e kemi tėrė ditėn dhe natėn
vetėm dritė dhe aspak nuk bėhet terr dhe nė dimėr koha ėshtė vetėm terr
dhe aspak nuk behet dritė, si tė agjėrojmė me kohėn e kėtij vendi dhe
unė e di se syfyrin duhet ta lėmė para se tė lind dielli dhe iftari kur
tė perėndon dielli.
Dhe, ju lutem tė mė sqaroni kėtė problem qė e kemi ne nė kėtė vend se si tė veprojmė?
Pėrgjigjja:

Ata tė cilėt
jetojnė nė vendet skandinave apo nė ato vende ku gjatė verės dita ėshtė
e vazhdueshme kurse dimrit nata ėshtė e vazhdueshme, apo ku gjashtė
muaj ėshtė ditė e gjashtė muaj ėshtė natė, atėherė si pėr kohėt e
namazit ashtu edhe pėr agjėrim ėshtė e obliguar qė ata tė pėrcaktojnė
kohėt e tyre nė bazė tė njė vendi mė tė afėrt ku nata dhe dita janė
normale. Kjo ėshtė pėr arsye se Allahu i madhėrishėm na ka obliguar qė
tė falim pesė kohėt e namazit brenda njė dite, e qė kjo zakonisht ėshtė
24 orė, prandaj nė kėto raste lindja dhe perėndimi i diellit nuk mirren
pėr bazė, por kohėt duhet pėrcaktuar me normalen ashtu siē ndodh lindja
e diellit dhe perėndimi i tij normalisht e kėtė e bėjmė pra duke u
bazuar nė atė vend qė e kemi mė sė afėrmi e qė nė tė dita dhe nata janė
tė zakonshme si dimrit ashtu edhe verės. Tregohet se Pejgamberi alejhi
selam u ka treguar sahabėve pėr Dexhallin, dhe ėshtė pyetur se sa do tė
qėndrojė nė tokė? Pejgamberi alejhi selam tha: “Dyzet ditė, njė ditė do tė jetė e gjatė sa njė vit, njė ditė do tė jetė sa njė muaj, njė ditė sa njė javė (xhuma), dhe ditėt tjera do tė jenė sikur ditėt tuaja.” O i Dėrguari i Allahut, dita qė do tė jetė sa njė vit, a na mjafton ne qė tė falim nė tė vetėm namazet e njė dite? Tha: Jo, pėrcaktoni kohėn pėr to.”
Ky
hadith na argumenton se Pejgamberi a.s. nuk e ka llogarit ditėn, e cila
do tė zgjasė sa njė vit si ditė tė rėndomtė, por ka urdhėruar qė kohėt
e namazit tė bėhen brenda 24 orėshit dhe atyre t’u pėrcaktohen kohėt e
tyre nė bazė tė largėsive kohore mes tyre nė ditėt e zakonshme nė
vendin e tyre. Allahu e di mė sė miri!
Rexhep Lushta, 03.10.200535. A LEJOHET FJETJA GJATĖ RAMAZANIT?


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=243', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]
[/url]


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=view&id=243&Itemid=68&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]
[/url]


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=243', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,directories=no,location=no');]
[/url]Pyetja:
Ju pėrshendes, dhe desha tė bėj njė pyetje rreth ramazanit: A e lejon feja me fjet gjatė Ramazanit?Pėrgjigjja:
Po bėn me fjet gjatė agjėrimit. Por meqė jemi te kjo pyetje, dėshiroj tė bėj njė sqarim mė tė gjatė:
-
Ritet fetare qė janė tė caktuara jashtė muajit tė Ramazanit, vazhdojnė
edhe gjatė agjėrimit tė Ramazanit, qė do tė thotė se ėshtė e preferuar
qė gjatė ditės njeriu tė bėj njė gjumė-pushim tė shkurtėr (mė e
preferuar ėshtė qė ky gjumė tė jetė pas namazit tė drekės), ky ligj
vlen edhe gjatė agjėrimit pėr agjėruesin.
- Mirėpo nėse agjėruesi
mendon qė pėrmes gjumit ta kalojė ditėn sa mė shpejtė e tė vijė iftari,
apo tė mos e ndjejė vėshtirėsinė e agjėrimit, atėherė agjėrimi i kėtij
personi ėshtė shumė i zbehtė. Ky agjėrim inshaallah ėshtė i pranuar tek
Allahu, por nuk e luan rolin permanent pėr tė cilin edhe ėshtė
obliguar. Personi qė vepron nė kėtė mėnyrė ka bėrė njė vepėr tė
papėlqyer (tė urrejtur fetarisht-mekruh). Allahu e di mė sė miri!
Sadat Rrustemi, 31.10.200537. PROSTITUCIONI PAS IFTARIT NĖ RAMAZAN


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=244', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]
[/url]


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=view&id=244&Itemid=68&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]
[/url]


[url=javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=244', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,directories=no,location=no');]
[/url]Pyetja:
Selam
alejkum vėllezėr! Allahu ju shpėrbleftė qė po na e mundėsoni tė bėjmė
pyetje! Kam njė pyetje: Kam bėrė zina (prostitucion) me njė femėr
(marrėdhėnie seksuale) nė Muajin e Shenjtė tė Ramazanit dhe atė nė
natėn mė tė madhe tė vitit (Natėn e Kadrit), por pas iftarit. E di qė
kam bėrė gjynah, por a ėshtė gjynahu i njėjtė si para iftarit edhe pse
kjo ka ndodhur pas iftarit dhe atė (femrėn) nuk e kam pasur as grua e
as tė fejuar? Allahu ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:
Fillimisht
tė kėshilloj qė kėtė mėkat tė mos e publikosh te tė tjerėt, ngase
Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “I tėrė Ummeti (populli) im ėshtė i falur (nga mėkatet), pėrveē atyre qė i publikojnė mėkatet e tyre”.
Pastaj
tė kėshilloj qė tė pendohesh urgjentisht me njė pendim tė sinqertė ndaj
Allahut (mirė do ishte tė bėhej menjėherė nė ditėt me vlerė tė muajit
tė Ramazanit, ku Allahu ka premtuar falje mėkatesh pėr robėt e Tij).
Vėlla i nderuar, duhet ditur qė kėtė akt tė cilin e ke kryer ti ėshtė
nga mėkatet e mėdha dhe shkakton hidhėrimin e Allahut. Mu pėr kėtė
kujto takimin tėnd me Allahun dhe qėndrimin para Tij, kujto dėnimet e
Allahut qė i ka pėrgatitur pėr mėkatarėt.
Tė pėrkujtoj me fjalėn e Allahut, i Cili thotė nė Kur’an: “Thuaj: O robėt e Mi, ju qė keni tejkaluar caqet (kufijtė) kundėr vetvetes (duke bėrė gjynahe), mos i humbni shpresat nga Mėshira e Allahut, vėrtet Allahu i falė tė gjitha mėkatet...” [Zumer, 53] Dhe tė pėrkujtoj me hadithin e Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ku thotė: “Allahu
zgjat dorėn e Tij natėn qė t’i pranojė pendimet e mėkatarėve gjatė
ditės, dhe zgjat dorėn e Tij gjatė ditės qė t’i pranojė pendimet e
mėkatarėve gjatė natės, derisa tė lind dielli nė pėrendim.”
[Transmeton Muslimi nga Ebu Musa Esh’ariu]
Qė pendimi i juaj tė jetė i pranuar duhet plotėsuar kėto kushte:
-
Sinqeriteti. Tė jesh i sinqertė me Allahun, kėtė pendim ta bėsh vetėm
pėr Allahun, dhe tė mos e shoqėrosh atė (pendimin) me ndonjė interes tė
kėsaj bote.
- Tė pendoheni menjėherė dhe tė mos e vononi pendimin,
ngase meleku i vdekjes mund t’ju befasojė nė ēdo moment me marrjen e
shpirtit.
- Tė mos i ktheheni mė atij mėkati asnjėherė.
- Tė jeni tė bindur dhe tė mos dyshoni nė atė se Allahu do t’ua falė mėkatin.
Ndėrsa,
sa i pėrket asaj se a obligoheni me ndonjė shpagim pėr kėtė mėkat, nuk
keni shpagim ose kompenzim pos asaj qė u cek mė sipėr meqė vepra ėshtė
kryer pas iftarit. Allahu e di mė sė miri![right]Sadat Rrustemi, 01.11.2005
[/right]

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi