Disa ajete dhe hadithe reth Xhihadit

Shko poshtė

albmuslim Disa ajete dhe hadithe reth Xhihadit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:55 am

بسم الله الرحمن الرحيمDisa ajete dhe hadithe reth XhihaditAll-llahu s.v.t thotė:“Ju caktohet lufta (ju ngarkohet si detyrė) edhe pse ju e urreni atė.
“Ju ndoshta urreni ndonjė gjė, por ajo ėshtė e mirė pėr ju, ndoshta
dėshironi diqka qė ėshtė e keqe pėr ju. All-llahu e din por ju nuk e
dini.”

(el-Bekare, 216)“Dilni nė luftė qofshi tė dobėt a tė fortė, dhe luftoni pėr hir tė
All-llahut me mish e me shpirt. Nėse e dini kjo ėshtė mė e mirė.”

(et-Tewbe, 41)“All-llahu ka blerė nga besmimtarėt shpirtat dhe pasurit e tyre me
xhennet – ata do tė luftojnė pėr hir tė All-llahut dhe do tė vrasin e
do tė vriten. Ai kėtė ua ka premtuar me siguri nė Tewrat dhe Inxhil
edhe nė Kur`an – pra, kush i plotėson premtimet e veta mė mirė se
All-llahu? Prandaj gėzojuni pazarllėkut qė e keni bėrė me Tė, Ai ėshtė
shumė i madh.”

(et-Tewbe, 111)“Besimtarėt tė cilėt luftojnė, - pėrveq atyre qė janė tė paaftė pėr
luftė - nuk janė tė barabartė me ata qė luftojnė nė rrugė tė All-llahut
me pasigurinė dhe jetėn e vet. Ata qė luftojnė, te All-llahu janė me
shkallė tė lartė. All-llahu tė gjithve u ka premtuar mirėsi. All-llahu
do t`u japė luftėtarėve, jo atyre qė nuk luftojnė, shpėrblim tė madh.
Shpėrblime tė larta prej Tij dhe falje e mėshirė. – All-llahu ėshtė
shum i mėshirshėm dhe falė.”

(en-Nisa, 95 dhe 96)“Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut nuk kanė frikė, e as kurfar brengosje...

(Junus, 62)“Ai jep jetė dhe vdekje dhe vetėm te ai do tė ktheheni...(Junus, 56)“Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t`ju sprovuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė...

(el-Mulk, 2)“A jobesimtarėt tuaj janė mė tė vlefshėm se ata qė u pėrmendėn...(el-Kamer, 43)“Sepse vetėm All-llahu ėshtė ndihmėtari juaji dhe ai ėshtė mė i miri
ndihmės. Ne do tė mbjellin frikėn nė zemrat e atyre qė nuk besuan sepse
ata All-llahut i trillojnė e i mveshin zota tė tjerė, duke mos pasur
pėr tė kurfar fakti, ndaj vendbanimi i tyre do tė jetė xhehenemi. Sa i
shėmtuar ėshtė vendi mizorėve.”(Ali imran, 150,151)“E sikur tė ishit mbytur nė rrugėn e All-llahut, ose t`u kishte zėnė
vdekja, do tė gėzonit falje e mėshirė prej All-llahut qė ėshtė shumė mė
e dobishme se ajo qka ata grumbullojnė*.”*koment: ata grumbulljnė fjalė tė ndryshme qė janė nėnqmuese e
poshtėrsuese duke i quajtur ngritėsit e fjalės sė All-llahut,
mbrojtesit e nderit, Muxhahidat: terrorist, ekstremist, kriminel,
gjakpirės... po po padyshim se edhe tė dėrguarit s.a.v.s. i
grumbullonin fjalė fyese e nėnqmuese, por kot se Kriuesi i qiejve dhe
tė tokės All-llahu s.v.t. e lavdroj tė dėrguarin e Tij nė Librin
pėrplot argumente Kur`anin, e muxhahidat dhe ne, inshaAll-llah jemi ata
tė cilėt e ndjekim rrugen e tij, dhe padyshim se ndejkėsit e rrugės sė
kufrit do tė ballafaqohen me ndejkėsit e rrugės sė tė dėrguarit
s.a.v.s. por o vėlla fjalėt e All-llahut jan hak, dhe ato fjal kan me
dal nė shesh, dhe fundi ėshtė i besimtarėve tė sinqertė, dhe botėn kan
me sundu besimtarėt e sinqert. E sa pėr kėto pranga kėto nuk e kanė
penguar vendosmėrin ton, e as qė e kanė dobėsuar pėrshtatshmėrin ton...Ajetet Kur`anore pėr kėtė temė janė tė shumta, e tė njohura, kurse ne i pėrmendėm vetėm disa prej tyre.I dėrguari i All-llahut, Muhammedi s.a.v.s. ka thėnė:Nga Ebu Hurejra r.a. transmetohet se ka thėnė: Ėshtė pyetur i Dėrguari
All-llahu, Cila vepėr ėshtė mė evlefshme? Ka thėnė: “Besimi nė
All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij.” I ėshtė thėnė: “Pastaj cila ėshtė?”
Ka thėnė. “Xhihadi nė rrugėn e All-llahut.” I ėshtė thėnė: “Pastaj cila
ėshtė?” Ka thėn: “Haxhi i pranuar.”

Muttefekun alejhi)Nga Enesi r.a. transmetohet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka
thėnė: “Njė ecje e mėngjesit apo njė ecje e mbrėmjes nė rrugėn e
All-llahut ėshtė mė e mirė se bota dhe dhe gjdo gjė nė tė.”

(Muttefekun alejhi)Nga Ebu Abs Abdurrahman b. Xhebri r.a. transmetohet se ka thėnė: “I
Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Robi qė pluros kėmbėt e tij
nė rrugen e All-llahut, nuk do tė pėrfshihet me zjarr!”

(Transmeton Buhariu)Nga Zejd Halidi r.a. transmetohet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s.
ka thėnė: “Kush e pregadit me pregaditje njė luftar nė rrugėn e
All-llahut, edhe ai ėshtė luftėtar, kurse kush kujdeset dhe e furnizon
me tė mira familjen e luftėtarit gjatė mungesės sė tij, po ashtu

ėshtė luftėtar.”

(Muttefekun alejhi)Nga Ebu Katade r.a. transmetohet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s.
qendroi mes as`habėve dhe ka theksuar se xhihadi nė rrugen e All-llahut
dhe besimi nė rugen e All-llahut ėshtė puna mė e lavdruar. U ngrit njė
njeri dhe tha: “O i Dėrguari i All-llahut, a konsideron ti se nėse un
vritem nė rugėn e All-llahut, di tė mė falen gjitha mėkatet e mia? ” I
Dėrguari i All-llahut ka thėnė: “Po, nėse vritesh nė rrugėn e
All-llahut i durueshėm, i qėndrueshėm, llogarit sevapet, sulmon
pėrpara, e nuk tėrhiqesh.” Pastaj i dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka
thėnė: “Si the?” Njeri ka thėnė: A konsideron ti se nėse un vritem nė
rugėn e All-llahut, di tė mė falen gjitha mėkatet e mia? ” I Dėrguari i
All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Po, nėse bėhesh luftar i durueshėm, qė
llogarit sevapet, qė vetėm sulet pėrpara e nuk tėrhiqet, pėrveq
borxheve. Vėrtet kėshtu mė tha Xhibrili a.s.”

(Transmeton Muslimi)Nga Abdull-llah b. Amr b. El-Asi r. anhuma transmetohet se i Dėrguari i
All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “All-llahu do ti falė shehidit gjdo gjė
pėrveq borxhit.”(Transmeton Muslimi)Nga Xhabiri r.a. transmetohet tė ketė thėnė: “Ka thėnė njė njeri: “Ku
do tė shkoj unė nėse vritem, o i Dėrguarit i All-llahut?” I Dėrguari
s.a.v.s. i ka thėnė: “Nė Xhennet!” Atėher njeriu i hodhi hurmat tė
cilat i kishte nė duar, e pastaj shkoi nė luftė derisa u vra.”

(Transmeton Muslimi)Nga Seleme b. El-Ekva r.a. transmetohet tė ketė thėnė: “Ka kaluar
Pejgamberi s.a.v.s. nė njė rast pranė njė grupi as`habėsh tė cilėt
ushtronin dhe garonin nė hedhje tė shtizės, me q`rast u

tha: “O bijtė e Ismailit, hidhni shtiza dhe ushtroni, sepse edhe stėrgjyshi juaj ka qenė hedhės shtize.”

(Transmeton Buhariu)Nga Ebu Musa r.a. transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s., kur ėshtė
frikėsuar prej ndonjė populli, ka thėnė: “All-llahu im! Ne Ty tė bėjmė
mbrojtės tė vetvetės para tyre dhe ne Ty tė mbėshtetemi nga tė kėqijat
e tyre.”

(Ebu Davudi me sened sahih)

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi