Faktorėt kryesor pėr tė qenė njė xhemat i suksesshėm

Shko poshtė

albmuslim Faktorėt kryesor pėr tė qenė njė xhemat i suksesshėm

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:49 am

Pėrse disa xhemate janė tė suksesshme e disa tė tjera dėshtojnė?

Para se tė fillojmė t’i pėrgjigjemi kėsaj pyetje dhe t’i shtjellojmė
faktorėt kryesor pėr tė qenė njė xhemat i suksesshėm nė realizimin e
vizioneve dhe qėllimeve tė tyre, detyrohemi qė tė definojmė se ēka
nėnkuptojmė me fjalėn xhemat?


Mund ta definojmė se xhemati ėshtė “Grumbullimi
i njė numėri njerėzish, nė mėnyrė qė mund tė bashkėpunojnė sė bashku
nėpėrmjet takimeve tė drejtpėrdrejta, dhe duke pasur pėrgjegjėsin,
shkėmbyer provat e jetės dhe nė tė njėjtin moment duke ndjerė se i
gjithė ky grumbull njerėzish janė si njė trup."
Shkurtimisht mund ta pėrcaktojmė definicionin e xhematit:
1. Grumbull njerėzish.
2. Bashkėpunim i ndėrsjellėt nėpėrmjet anėtarėve tė kėtij xhemati.
3. Komunikimi dhe ndrimi i provave njerėzore dhe ideve.
4. Tė gjithė kėto marrėdhėnie realizohen nėn kuptimin se janė njė trup.

Xhemati konsiderohet qeliza kryesore pėr ndėrtimin e njė organizate
madhėshtore. Mu ashtu siē e formojnė shoqėrinė njė grumbull familjesh
gjithashtu xhemati llogaritet boshti kryesor i njė organizate
madhėshtore.

Disa faktorė pėr tė qenė njė xhemat i suksesshėm:
1. Udhėheqės adekuat:

Udhėheqėsi ka rrol tė madh nė xhematė duke ndikuar pozitivisht nė
sjelljen e anėtarėve, duke i stimuluar pėr nė bashkėpunim tė
ndėrsjellėt gjithashtu duke i bashkuar tė gjitha forcat dhe idetė pėr
t'i realizuar planet dhe vizionet e xhematit.
Udhėheqėsi i xhematit duhet tė stoliset me disa tipare dhe vlera, tė cilat janė:
1. Tė jetė durimtar poashtu edhe ta dėgjojė folėsin.
2. T'i jep mundėsi ēdo anėtari tė tregojė mundimin dhe qėndrimin e tij.
3. Tė posedojė urtėsi dhe dinakėri pėr t'i shtjelluar dhe zgjedhur problemet.
4. Mos tė jetė egoist nė prerjen e qėndrimeve por le t’u jep mundesi edhe tė tjerėve.

5. Megjithatė se ėshtė udhėheqės dhe mendimi i tij nuk ėshtė shpallje
dhe se nuk duhet kundėrshtuar, por pėrkundrazi tė ketė bindje se
mendimet e tija duhet t’i shtrojė nė forma pyetjesh, qė ēdo anėtari t’i
jep shans pėr dialog, shpjegim dhe replikė.

2. Kombinim adekuat i anėtarėve

Analogjia, njėshkallėshmėria dhe ngjashmėria e anėtarėve nė shumė prej
tipareve tė tyre llogaritet njė prej faktorėve kyē pėr tė dhėnė
efikasitet dhe influencon pozitivisht nė rezultate.

3. Nivel tė lartė e bashkėpunimit

atė nivel sa ėshtė bashkėpunimi dhe bashkėveprimi aq do tė jenė edhe
rezultatet pozitive tė xhematit. Shumė prej hulumtimeve dhe studimeve
tregojnė se nėse nė xhemat mbizotėron shpirti i bashkėpunimit dhe
bashkėveprimit atėherė ky xhemat posedon njė shpirt prodhimi dhe
kėnaqėsie nė punė.

4. Besueshmėria reciproke

Prej faktorėve mė kryesor, tė cilėt ndikojnė nė bashkėveprimin e
anėtarėve tė xhematit ėshtė besueshmėria nė mesin e tyre. Nėse ēdo
anėtar i xhematit beson nė sjelljen, moralin, motivet dhe forcat
personale tė shokut tij dhe se ėshtė nė vendin adekuat atėherė ēdo
anėtar do ta shfrytėzoj tė gjithė potencialin e tij personal pėr t'i
realizuar planet dhe vizionet e kėtij xhemati. Ndėrsa nėse
besueshmėrisė ia zė vendin dyshimi atėherė ky xhemat do tė falimenton
apo do tė ketė rezultate negative nė tė gjitha sferat.
Pasi
qė i mėsuam faktorėt kryesor qė ndikojnė nė njė xhamat pėr tė qenė i
suksesshėm dhe ndihmon pėr t'i arritur qėllimet dhe vizionet e xhematit
na ka mbetur t'i mėsojmė edhe disa faktorė qė ndikojnė negativisht qė
tė largohemi nga ata virtyte dhe cilėsi.

1. Tė larguarit nga pėrgjegjėsia

Disa persona e shfrytėzojnė shansin e xhamtit pėr t'u larguar nga
pėrgjegjėsia dhe gjuajtja e akuzave tek tė tjerėt. Ndoshta nė kėtė
vepėr i ndihmojnė mosndarja adekuate e pėrgjegjėsive dhe mungesa e njė
planprogrami tė qartė pėr ēdo anėtarė tė xhematit.

2. Ngjashmėria dhe njėtrajtshmėria e tė menduarit

Nė mesin e kritikave dhe vėrejtjeve bazė qė i drejtohen njė xhamti
ėshtė se tė gjithė anėtarėt e atij xhemati shndėrrohen dhe bėhen tė
njėtrajtshėm nė mendim dhe meditim. Andaj ata kanė metodė dhe mėnyrė tė
njėjtė tė mendimit dhe zgjedhjeve tė problemeve. Nėse ndodhė kjo nė njė
xhemat atėherė ky ėshtė elementi kryesor, i cili i mbytė dhe mėnjanon
iniciativat personale.
Ėshtė e njohur se ēdo person ka
mendimin e tij personal, por nėse bien ndesh me mendimin e shumicės
edhe nėse mendimi i tij ėshtė gabim, ky akt e nxit dhe stimulon tė
kupton se mendimi i tij ėshtė gabim dhe orvatėt sa mė shpejtė pėr ta
riparuar dhe stimuluar metodologjinė e tė menduarit.
Sikurse
thoshte njė drejtor pėr anėtarėt e kėshillit: "Nėse tė gjithė pajtohen
me mendimin tim atėherė unė nuk kam nevojė pėr ata."
Ja pra
ne i treguam disa faktorė pozitiv pėr njė xhemat qė t'i veprojnė dhe
gjithashtu i treguam edhe faktorėt negativ qė tė kenė kujdes dhe tė
largohen nga ta.
Andaj nuk ka mbetur vetėm se tė veprojmė nė
sferėn e veprimtarisė duke i realizuar kėto kėshilla dhe larguar nga
vetitė e kėqija, duke shpresuar dhe lutur Allahun qė ēdo xhemat, i cili
orvatet pėr ta ndihmuar fenė e Allahut sipas kuptimit tė tė parėve tanė
tė mirė t'i ndihmojė dhe t'u jep sukses nė kėtė botė dhe botėn tjetėr.
Marrė nga libri: " Suluk el Insani fi Munedhamat el Amel"
Autor: Dr. Rifai Muhamed Rifai
Pėrktheu: Abdyl Fuga
17 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi