Falja e namazit tė sabahut mbronė nga sėmundjet e zemrės

Shko poshtė

albmuslim Falja e namazit tė sabahut mbronė nga sėmundjet e zemrės

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:41 am

Studimi mė u fundit mjeksor - Oman, 7 Mars 2007


Agjėnsia e lajmėve Islame shpallė studimet mė tė fundit mjeksore pėr
shėrimin e sėmundjeve tė zemrės dhe arteriosklerozės. Ėshtė zbuluar se
falja ditore e namazit tė sabahut nė kohėn e vet ėshtė mėnyra mė e mirė
pėr t'u shėruar nga sėmundjet e zemrės dhe arterioskleroza.


Sėmundjet mė tė shpeshta tė zemrės janė
ē'rregullimet e rrahjeve, qė ndodhin nga lėndėt mpikėse tė zemrės dhe
arterioskleroza, shkak i sė cilės ėshtė pushimi i gjatė i trurit.

Njė grup mjekėsh nga Jordania kanė vėrtetuar se ē'rregullimet e
rrahjeve tė zemrės ėshtė sėmundja mė e rrezikshme, e cila i kanosėt
zemrės. Gjithashtu dhe arterioskleroza dhe tromboza (dobėsia dhe
bllokimi i gjarkullimit tė gjakut), qė shkak kryesor i kėtyre
sėmundjeve ėshtė gjumi i gjatė, qoftė ai ditėn apo natėn.

Studimet mjeksore kanė konstatuar se njeriu kur bėn gjumė tė gjatė
pakėsohen tepėr tė rrehurat e zemrės, nuk i kalon 50 tė rrehura nė njė
minutė. E kur pakėsohen tė rrehurat e zemrės gjaku kalon nepėr kanalet
e veta shumė ngadal dhe kjo dukuri sjellė rėnien e kriprave dhe
yndyrės. Shkak i kėsaj njeriu kanoset me arteriosklerozė apo trombozė
(dobėsimin e arterive apo bllokimin e tyre) e kjo shkakton nė zemėr
ē'rregullimin dhe dobėsimin e rrahjeve gjithashtu shkakton dobėsimin e
arterieve, tė cilat do tė transferojnė gjakun nga zemra e nė tru e qė
nga kjo shkaktohet apopleksia (pushimi i trurit), e cila e vėn jetėn nė
rrezik.
Ky studim mjeksor bėn tė ditur se ėshtė e
domosdoshme qė tė ndėrpritet gjumi i gjatė, gjegjėsisht tė mos kalojė
mė tepėr se katėr orė. Pas kėsaj periudhe tė gjumit, pėr ta vėnė zemrėn
nė sistemin e duhur, duhet qė tė bėhėn levizje trupore sė paku 15 min.
E kėto levizje duhet tė jenė ditore dhe tė bėhėn nė oret e para tė
mėngjesit.
Me fjalė tė tjera, falja e namazit tė sabahut nė
kohėn e vet dhe duke shkruar nė xhami ėshtė ushtrimi i duhur pas gjumit
pėr tė shėruar sėmundjet e zemrės.
Nė kėtė studim
gjithashtu pėrmendet se njė musliman, i cili e ndėrpret gjumin e tij
dhe falė namazin e sabahut duke dalur nė xhami bėn riparimin dhe
sistemimin e rrehjeve tė zemrės dhe ruan arteriet e saja. Sidomos tek
ata qė bėjnė mė tepėr se tetė orė gjumė ditor.
Marrė nga:
www.almesryoon.com
Pėrktheu:
Ankebut.com
11 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi