Druri i kėnasė - Lawsonia inermis

Shko poshtė

albmuslim Druri i kėnasė - Lawsonia inermis

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:40 am

”Nuk ka bimė mė tė dashur pėr All-llahun [azze ve xhel-le] se druri i kėnasė.“

Nė njė transmetim thuhet: ”Pasi e krijoi All-llahu [azze ve xhel-le]
Xhenetin, e rrethoi me borzilok, e pastaj borzilokun e rrethoi me kėna.
Prej vegjetacionit tė vet qė All-llahu e ka krijuar, mė e dashur i
ėshtė kėna. Dhe me tė vėrtetė, ai i cili ėshtė i ngjyrosur me kėnė, e
bekojnė melekėt e qiejve, kurse nė mėngjes toka i bėn nderim.“


Nė Xhenet ka drunjė qė quhen Tubba pėr t’a
kaluar rrethin e kėtij druri i duhet kalorėsit tė kalėrojė mė shumė se
100 vjet dhe ky dru nė disa transmetime thuhet se ėshtė Druri i
kėnasė. All-llahu alem.
Kur vdiq
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] i kishte flokėt e lyera me
kėnė dhe i shiheshin disa fije tė flokėve nė tė kuqe pasi se ai kishte
shumė pak flokė tė thinjura.
Ebu Davudi
ka treguar se i Dėrguari i All-llahut, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem],
ka thėnė: ”Nuk ka bimė mė tė dashur pėr All-llahun [xhel-le she'nuhu]
se druri i kėnasė.“
Nėse All-llahu
[xhel-le she'nuhu] don diēka atėherė ne do ta duam gjithashtu, pėr atė
shkak edhe dėshiroj tė tregoj mbi kėtė bimė tė dashur nga ajo qė kam
mbledhur me ndihmėn e All-llahut [xhel-le she'nuhu]. Nga vetė fakti se
All-llahu [xhel-le she'nuhu] e don shumė kėtė bimė atėherė ka me siguri
tė mira nė te. Edhe pse me vetėdije tė plotė se ėshtė shumė pak por me
shpresė tė madhe se Inshall-llah do tė ketė lexues qė do tė
sensibilizohen pak dhe do tė hulumtojnė edhe mė shumė nė kėtė drejtim,
me lutje tė sinqertė drejtuar All-llahut [xhel-le she'nuhu] qė tė ju
ndihmojė juve, mua dhe tė gjithė muslimanėve nė aspekt tė arritjes sė
diturisė dhe pėrparimit nė ēdo lėmi.

Druri i kėnasė (El-Hinna; Al-khanna; Lawsonia inermis)

Druri i kėnasė rritet nė vende tė nxehta dhe tė thata me temperaturė
prej 19-27°C. Bima ėshtė e gjatė prej 3 deri 5 Metra dhe prodhon lule
tė bardha, ngjyrė kreme dhe pak nė tė kuqe. Gjethet kanė formė eliptike
2-3 cm, tė gjata kurse frutat janė tė rrumbullakta dhe tė kuqe dhe nė
tė gjinden me qindra fara.
Vetitė
shėruese dhe fitoterapeutike tė kėnasė nė medicinėn arabe, kanė pasur
pėrdorim tė madh. Kėnaja ėshtė nė shkallėn e parė e ftohtė kurse nė tė
dytėn e thatė. Kėnaja shėron vendet e djegura, pėrdoret nė shėrimin e
tė thatėve tė gojės, stomatitis, dhe ėnjteve tė nxehta. Vėnia e kėnasė
sė zier nė vendet e prera shėron plagėn, dhe mėnjanon lagėshtinė e
tepėrt si dhe stimulon rigjenerimin e indeve.

"I Dėrguari i All-llahut, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], sa herė qė
ka pėsuar ndonjė lėndim apo thumbim, ka vėnė kėna dhe nuk ka vuajtur
kurrė“.
Kėna ndihmon gjithashtu nė
shėrimin e variolės nė stadin e saj fillestar, lyhet pjesa e pasme e
kėmbės me kėna dhe kjo do tė pengojė pėrhapjen e mėtejme tė sėmundjes.
Balsami i kėnasė mund tė pėrdoret nė shėrimin e thyerjes, infeksionet,
mirėmbajtjen dhe zbukurimin e thonjve. Kėnaja ndihmon nė rritjen,
bukurinė dhe volumin e flokėve, rrit freskinė rinore, pėrmirėson tė
shikuarit dhe ėshtė e dobishme nė shėrimin e kallove, puērrave dhe tė
thatėve ndėrmjet kėmbėve.
Nė Malajzi
kėnanė e pėrdorin duke i zier gjethet e saj dhe duke e pirė kundėr
sėmundjeve reumatike ose ērregullimet e lukthit. Nė Indonesi ėshtė
shėruar Lepra me kėna. Medicina moderne i ka vėrtetuar me anė tė
zbulimeve mė tė reja se nė tė gjindet komponenta Naphthochinon,
Lawsone, Tannin dhe tjera pjesė pėrbėrėse, tė cilat ndihmojnė lėkurėn
qė lyhet me kėna tė djersitet mė pak.

Poashtu kėto veti kanė edhe veti pėr mbrojtjen e lėkurės dhe flokėve
nga rrezatimet ultraviolete (UV) nė mėnyrė natyrore. Njėkohėsisht ajo
ka edhe vetinė e ftohjes qė gjatė temperaturave tė larta ka ndikim tė
madh e sidomos nė vendet e ngrohta. Pėr atė shkak edhe ditėve tė sotme
pėrdoret me shumicė nė pėrgaditjen e shumė preparateve tė kozmetikės
nėpėr botė me sukses shumė tė madh dhe pa kundėrefekte siē janė te
ngjyrat e flokėve qė pėrdoren ditėve tė sotme tė cilat pėrmbajnė Toxine
shumė tė dėmshme pėr trupin e njeriut.

literaturat e mėposhtme mund tė gjeni edhe shumė receta pėr pėrdorimin
e kėnasė nė raste tė ndryshme pasi se kėtu nuk do tė mundem t’i
pėrmendi tė gjitha. Por pėrdoret nė forma tė kremit, pudrės,
shamponave, zbutės tė flokėve, ngjyrė, ēaj, etj. Gjithashtu ka edhe
shumė faqe tė internetit qė tregojnė pėr pėrdorimin dhe vetitė e kėnasė
edhe atė nė gjuhė tė ndryshme. E me siguri ēka nuk duhet harruar pyetni
edhe mė tė moshuarit se ata ende e kanė atė thesarin e vjetėr tė
ruajtur nga eksperienca e tyre Inshall-llah.

Bota kthehet dita ditės nė mjekėsinė e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] duke studjuar dhe analizuar, pėr atė shkak edhe Sira
(Biografia) e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], ėshtė nė
masa tė mėdha e studjuar nga gjithė njerėzimi pėr tė pėrfituar nga ēdo
gjė qė ka pėrdorur dhe treguar ai,[sal-lallahu alejhi ve sel-lem], pasi
se aty ka dobi tė mėdha. Kurse ne si musliman duhet edhe mė tepėr tė
mundohemi qė t’i pėrdorim kėto tė mira thjeshtė se ne e dimė edhe mė
mirė se ai, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], nuk ka folur nga mendja e
Tij por atė e ka udhėzuar All-llahu [subhanehu ve teala]. Dhe siē ka
thėnė edhe: Diturinė kėrkone ēdokund dhe merre nga secili ku e gjen por
tė pastėrt, e mė e mira ėshtė pasimi i rrugės sė tė Dėrguarit
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
E lus
All-llahut [azze ve xhel-le] qė tė mė falė gabimet e mija gjatė
shkrimit, nėse e kam qėlluar ėshtė prej All-llahut [subhanehu ve teala]
dhe vetėm Ate e falėmnderoj e nėse kam gabuar atėherė dihet se nga
rrjedh kjo.
Lutja jonė e fundit:
Falemnderimi i takon All-llahut, Zotit tė gjitha botėrave, bekimet dhe
pėrshėndjet tona qofshin mbi zotėriun e tė gjithė tė dėrguarve,
Muhammedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi tė gjithė tė dėrguarit
dhe mbi tė gjitė besimtarėt, duke iu lutur All-llahut tė Lartėmadhėruar
qė ta pranojė kėtė vepėr qė ėshtė thjesht pėr hir tė All-llahut
[subhanehu ve teala] duke shpresuar nė dhuntitė, faljen dhe nė
mbrojtjen Tij nė Ditėn e Gjykimit.

Pėrgatiti:
Suzana Hasani
03 Maj 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi