Duhani - helmi vdekjeprurės

Shko poshtė

albmuslim Duhani - helmi vdekjeprurės

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Tue Jun 12, 2007 11:39 am

Pėrbėhet nga:
NIKOTINA: Materie shumė helmuese, konsiderohet njė prej helmeve mė tė forta ekzistuese.
KATRANI: Ėshtė materie e zezė ngjitėse, pėrdoret zakonishtė nė prodhimin e materialeve izoluese.

DĖMET E PIRJES SĖ DUHANIT1. Shtimi i rrahjeve tė zemrės si dhe rudhja e arterieve ku gjinden edhe arteriet e zemrės.2. Infsima: Sėmundje e cila prishė ndėrtimin e mushkėrive.3. Kanceri: Sėmundje shumė e keqe, formohet si rezultat i shtimit tė qelizave.4. Ndikon nė tė menduar, kujtesė dhe njėkohėsisht zvogėlon zellin.5. Dhimbja e kokės, marramendja dhe dobėsimi i nervave.6. Shumicėn e kohės duhangjiu ndjen nervozė, brengė dhe arrakatje (mendime tė hallakatura).7. Goditja nga iluzionet, vesveset dhe mendimet shqetėsuese.8. Vdekshmėria shtohet me rritjen e numrit tė cigareve, tė cilat i thithė duhangjiu pėr ēdo ditė.9. Njė cigare e vetme mjafton pėr mbytjen e njeriut nėse ajo i ipet pėrmes gjilpėres nė venė.10.
Pirja e njė cigareje shkurton nga jeta e duhangjiut pesė minuta e
gjysmė… kohė tė cilėn zakonishtė duhanxhiu e kalon gjatė pirjes sė saj. SHKAQET E PIRJES SĖ DUHANIT· Pasimi i prindėrve dhe shoqėrisė sė keqe.· Pėrcjellja e dobėt e familjes dhe ērregullimi i saj.· Shtypjet e ndryshme shpirtėrore.· Mos interesimi pėr shkaqet e pirjes sė duhanit.· Mundėsia e lehtė pėr tė arritur deri te cigarja, si dhe nė anėn tjetėr mundėsia e lehtė pėr ta bartur dhe fshehur atė. SHKAQET E VAZHDIMIT NĖ PIRJEN E DUHANIT· Argumentimi i vazhdueshėm me dėshirė tė dobėt.· Shmangija e vazhdueshme nga tema pėr dėmet e tij.· Mosqortimi ndaj konsumuesit tė duhanit.· Ekzistimi i disa "shėmbelltyrave" nė shoqėri, tė cilat nxisin nė thithjen e duhanit si p.sh. mjeku, baba etj.·
Justifikimi me atė se gjinden persona nė moshė me tė madhe se ai, tė
cilėt ishin konsumues tė duhanit, por qėndrojnė me shėndet tė mirė. RAPORT ME RENDĖSI
njė raport nga revista "Shkencat mjekėsore", thuhet: "Lėnia e
terėsishme e pirjes sė duhanit dhe atė nė formė pėrfundimtare ėshtė mė
e mirė se zvoglimi i numrit tė cigareve". Mė tej, nė raport thuhet:
"Fazat mė tė rėnda tė vuajtjes nga lėnia e duhanit vijnė nė dy javėt e
para". Kurse nė njė raport tjetėr qėndron: "Ata tė cilėt e lanė duhanin
nė mėnyrė tė menjėherėshme, shkalla e vuajtjes tek ta ishte me e vogėl
dhe kėtė gjatė ditėve tė pakta, tė cilat pasuan lėnien e duhanit... kjo
formė nxit qė tė lihet nė mėnyrė tė prerė ".Siē thuhet nė kėtė
raport se: "Lėnesi i duhanit nė ditėt e tij tė para ndjen njė humbje
esenciale nė stabilizim, dhe se ai ėshtė shumė i ndjeshėm pėr kthim tek
duhani gjatė ditėve tė para".Dr. Jasir Burhami HAPAT E LARGIMIT NGA DUHANI· Ē’lodhja e mirė sidomos gjatė ditėve tė para tė lėnies sė duhanit.· Shtimi i ngrėnies sė pemėve dhe perimeve tė fresketa si dhe mosngrėnia e ushqimeve yndyrore.·
Pirja e njė sasie tė madhe tė ujit, kėtė pėr tė pastruar trupin nga
nikotina dhe lėndet e dėmshme. Njėkohsishtė zvoglimi i sasisė sė ēajit
dhe kafes veēanerishtė nė pesė ditėt e para.· Pėrpiqu tė largohesh nga duhangjinjtė dhe nga ambientet e ndikuara nga duhani.·
Largohu nga tė menduarit nė rikthim tek ai nė kohėn kur ndjen lakmi pėr
tė... pėrkujto dėmet e tij dhe duro, angazhoje vetėn me diē prej
ėmbėsirave dhe qumėshtit.· Ushtroje vetėn ta pėrdoresh misvakun.· Ha ēdo ditė pas mėngjesit njė sasi tė limoneve apo portokalleve ngase kjo e zvoglon dėshiren pėr duhan.· Vizito klinikėn mė tė afėrtė pėr luftimin e duhanit. BISEDĖ ME DUHANXHIUNVėllai im pėr hirė tė Allahut, A e pėrmend emrin e Allahut ( a thua bismilah) kur tė pish duhan?A thua elhamdulilah kur tė pėrfundosh prej tij?A gjindet ndonjė ushqim ose pije pėrpos duhanit, tė cilin ti e shtyp me kėmbėt tua pasi tė pėrfundosh prej tij?A tė vjen mirė tė shohėsh vajzėn apo djalin tėnd duke pirė duhan?A ėshtė prej syneti qė ta fillosh iftarin me cigare nė Ramazan?Nėse kėrkohet prej teje qė t`i klasifikosh tė gjitha ushqimet nė tė mira ose tė kėqija, ku do ta vendosesh duhanin?A konsiderohet dhurimi i njeriut vllait tė tij njė cigare pėrbrenda fjalės sė Pejgamberit a.s: "Dhuroni qė tė duheni"?A ekziston ndonjė ushqim apo pije pėrpos duhanit nė tė cilin shkruan se ėshtė i dėmshem pėr shėndetin?A ke angazhuar ndonjėherė vetėn me kėrkim pėr datėn e skadimit tė afatit tė cigares? Dhe pse?Ti
polemizon dhe thua se ai nuk ėshtė haram porse ėshtė mekruh (i
urrejtur). Ne tė themi: Prej nga ai ėshtė mekruh atėherė? A ka tė
menēur, i cili kėmbėngul se ai ėshtė mekruh nga ana e Allahut dhe e
dėrguarit tė Tij alejhis salatu ve selam?A ke pėrgatitur pėrgjigje kur tė pyet Zoti i botėrave pėr mosjapje tė lemoshės tė varfėrve, jetimeve dhe nevojtarėve?A do tė jetė pėrgjigjeja yte: Se unė kam shpenzuar pėr blerjėn e duhanit me atė ēka ka tepruar nga nevoja ime?A
nuk ke pėrceptuar mirė fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: " u lejon
ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet" (el Araf 157), dhe
" e mos hidhni vetėn nė rrezik" (el Bekare 195) DISPOZITA LIGJORE ISLAME (SHERIATI) MBI DUHANINThotė: Shejh Abdullah Mushd, Antarė i akademisė sė hulumtimeve islame si dhe kryetar i komisionit tė fetvave nė al- Az`har:"Fakti
qė pirja e duhanit dhe konsumimi i drogave helmuese me unanimitetin e
mjekėve specialistė ėshtė i dėmshem pėr vet personin, mendjen, pasurinė
si dhe ēon nė dėmtim dhe agresion ndaj tyre... dhe kėtė me prishjen dhe
dobėsimin e prodhimit tė tyre qoftė nė sasi apo kualitet, kjo na
obligon tė nxjerrim vendimin e sheriatit islam pėr ndalim (Haram) tė
konsumimit tė tyre (duhanit, drogat etj). Poashtu, caktimin e njė
dėnimi frikėsues pėr ata qė nxisin nė tė, tregtojnė me tė si dhe e
konsumojnė; qoftė kjo qė konsumojnė pakicė apo shumicė." Thotė: Komisioni i pėrhershėm i fetvave me qendėr nė Mbretėrinė e Arabisė Saudite"Pirja e duhanit ėshtė haram, poashtu mbjellja e tij, tregtia me tė, kjo pėr shkak tė dėmit qė pėrmban". Nė hadith thuhet:"Nuk i bėhet dėm vetvetės e as tė tjerėve" Vėllau im! Mos
e mashtro vetėn, mos u bė mendjemadh nė pranimin e tė vėrtetės, e as
mos u mundo tė ikėsh nga realiteti i hidhur. Mbėshtetu nė Allahun e
Lartėsuar e tėrhiqu nga kėto gjėra tė kėqija para se tė tė befasoj
shkatrruesi i kėnaqėsive (vdekja) kur pendimi mė nuk vlen.Sė
fundi, pas gjithė kėsaj, qė tė pėrfitosh edhe ti njė shpėrblim tė mirė
mundohu qė sė paku ta kėshillosh njė vėlla, kjo pėr tė fituar njė tė
mirė rrjedhėse. Allahu na shpėbleftė neve dhe juve me shpėrblimin mė tė
mirė.
Pėrktheu:
Abedin Haxhiaj
24 safer 1425 - 14 Prill 2004

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi