Hadithe

Shko poshtė

albmuslim Hadithe

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:17 pm

dobėtMė i miri
Muhammedi
s.a.u.s. ka thėnė: “Nėse dikė e ka kapluar brenga apo dėshpėrimi, le
t’i drejtohet Allahut tė Madhėrishėm me kėtė lutje, pasi nė vend tė
brengosjes dhe dėshpėrimit, me dėshirėn e Tij, Allahu do t’ia
zėvendėsojė me gėzim, lehtėsim dhe lumturi.”


“All-llahumme inni a’bduke uebnu a’bdike uebnu
ummetike nasijeti bijedike madin fijje hukmuke a’dlun fijje kadauke.
Es-eluke bi kuli ismin semmejte bihi nefseke eu enzeltehu fi Kitabike
eu ‘alemtehu ehaden min halkike eu iste’therte bihi fi ‘ilmi-l-gajbi
‘indeke en texh’ale-l-Kur’ane rebi’a kalbiue nure sadri ue xhelae huzni
ue dhehaabe hemmi.”
“Zoti ynė, unė jam robi Yt, i
biri i robit tėnd, i biri i ummetit Tėnd. Fati im ėshtė nė duart Tua, e
kaluara ime nė sundimin Tėnd, drejtėsia nė mua ėshtė pėrcaktimi Yt. Tė
lutem me tė gjithė emrat, me tė cilėt ke quajtur Veten, dhe tė cilėt i
ke shėnuar nė Librin Tėnd, apo me tė cilėt ndonjėrėn prej krijesave
Tuaja ke mėsuar, apo pėr vete i ke mbajtur, bėje Kur’anin pranverė tė
zemrės sime, dritė tė gjoksit tim, duke mė larguar nga dėshpėrimi dhe
brenga.”
***
“Al-llahumme rahmeteke erxhu fe la tekilni ila nefsi tarfete ‘ajni ue aslih li sh’eni kul-lehu la ilahe il-la ente.”
“Zoti
ynė, tė lutemi pėr mėshirėn Tėnde, mos lejo qė nė asnjė moment t’i
lėshohem vetes sime dhe bėje gjėndjen time mė tė mirė. Nuk ka Zot
tjetėr pėrveē teje.”

***

Thuhet
se Halid ibn Velidi iu ankua Pejgamberit s.a.u.s. se kishte shqetėsime
gjatė gjumit, dhe ai i tha: “A dėshiron tė tė mėsoj disa fjalė, tė
cilat m’i mėsoi mua Xhibrili – ‘Kėrkoj mbrojtjen e All-llahut tė
mėshirshėm me fjalėt e Tij tė pėrkryera, tė cilat njeriu nuk mund t’i
tejkalojė, qoftė i mirė apo i keq, dhe kėrkoj mbrojtje nga fatkeqėsia e
cila vjen nga qielli dhe paraqitet kėtu, dhe nga fatkeqėsia qė ėshtė nė
tokė, nga tė gjitha tė kėqijat ditėn dhe natėn, nga tė gjithė dėmet
fatkeqe ditėn dhe natėn, dhe nga ēdo gjė qė nuk sjell mėshirėn Tėnde, o
i Gjithmėshirshėm’”

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi