Vaji i Ullirit dhe ulliri.

Shko poshtė

albmuslim Vaji i Ullirit dhe ulliri.

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:17 pm

Ulliri ėshtė pa dyshim njė bimė mjekėsore e mrekullueshme. Bima dhe
lėvozhga e ullirit pėrdoren me rezultate shumė tė mira kundėr
arteriosklerozės, temsionit tė lartė tė gjakut, temperaturat e larta
etj.
Nėse
vaji i ullirit pėrdoret si melhem pėr lyerje, forcon flokėt dhe ndalon
tė thinjurit. Pirja e vajit tė ullirit ėshtė i dobishėn kundėr
helmimit. Ky vaj lehtėson dhimbjet nė lukth dhe zorrė dhe mbyt
parazitėt nė zorrė.
Ibn Omeri transmeton hadithin e njohur: “Shėrbehuni me vajin e ullirit dhe lyhuni me tė, sepse ai pėrftohet nga druri i bekuar”


Allahu thotė nė Kur’an:
“Dhe (krijuam) drunjėsh qė mbijnė nė kodrėn Sina e qė japin vajra dhe mėlmėsa pėr ngrėnėsit.” (Mu’minun, 20)
Nga Alkame ibn Amir na vjen hadithi vijues: “Ēdo lloj ulliri ėshtė pėr ju, prandaj lyhuni me vaj ulliri, pini se vaji i ullirit ndihmon ata qė kanė probleme me hemorroide.”
Pejgamberi
s.a.u.s kėshillon pirjen e vajit tė ullirit nga tė sėmurėt me
pneoumoni. Ullinjtė e gjelbėr kanė vlera tė shumta ushqyese e
gjithashtu forcojnė barkun dhe stimulojnė potencėn seksuale. Ullinjtė e
hidhur janė tė mirė pėr trajtimin e djegjeve. Tė pėrtypurit e gjetheve
tė ullirit ndihmon nė rastet e inflamacionit tė mukozės sė gojės,
herpesit, dermatitit buloz dhe kromės. Ēaji i pėrgatitur me gjethet e
ullirit ul sasinė e sheqerit nė gjak. Diabetikėt kėshillohen tė hanė
kokrra jeshile ulliri, tė cilat ulin etjen qė shkakton diabeti.
Vaji i ullirit ndihmon nė sėmundjet e mėlēisė dhe nė eleminimin e gurėve tė fshikėzės sė tėmthit dhe gurėve tė veshkave.
Nga
pomadat dhe preparatet e tjera qė pėrgatien me vajin e ullirit mjekohen
plagė tė ndryshme, djegje tė lėkurės, duke ndhuar nė ripėrtėritjen e
indeve tė dėmtuara

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi