Fara e Zeze – Nigella Sativa

Shko poshtė

albmuslim Fara e Zeze – Nigella Sativa

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:16 pm

Allahu xh.sh. thote ne Kur’an:
“…dhe asaj i eshte dhene ēdo send…” (En Neml, 23)
I
Derguari i Allahut (s.a.u.s.) ka thene: Perdoreni rregullisht kete fare
te zeze, sepse ajo permban ne vete ilaē per te gjitha semundjet, perveē
vdekjes”[1]


Kjo eshte nje
bime e zakonshme, me ngjyre te zeze, kercelli I se ciles rritet 40 deri
60 cm. Kjo bime ka gjethe te ndara dhe lule te kaltra, nga te cilat
dalin far ate zeza, te vogla, kenddrejta.
Kjo bime eshte njohur qe ne kohen e egjiptianeve te lashte, grekeve dhe romakeve.
Lengu
i zier i fares se zeze ndihmon ne sherimin e crregullimee abdominale te
menstruacioneve, mbyt parazitet ne zorre, sherben kunder paralizes,
etheve rekurente, apopleksise, hemorroideve, kunder acarimeve akute,
kunder renies se flokeve, si dhe kunder halucinacioneve.
Kremi i fares se zeze pengon zbardhjen e flokeve, parandalon plogeshtine dhe marrjen e mendeve.
Pirja e lengut te fares se zeze te perzier me mjalte, ndihmon ne tretjen e gureve ne fshikezn e temthit dhe ne veshke.
Per te njohur me gjeresisht dobite e fares se zeze duhet te shfrytezohet nje literature gjere.

__________________
[1] -Buhari 10/122, Muslimi 2215

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi