ALOE VERA

Shko poshtė

albmuslim ALOE VERA

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:15 pm

Nje njeri u ankua tek Profeti s.a.u.s. se gjate kohes se haxhit i dhimbte syri dhe Profeti s.a.u.s. i tha te vendose aloe[1].Nese
aloe perzjehet me ilaēet e tjera, ajo menjanon efektet anesore te tyre.
Gjithashtu ajo perdoret per sherimin e kapakeve te enjtur te syve,
semundjeve te melēise, hepatitit akut[2]
dhe semundjeve digjestive. Druri i Aloes eshte i dobishem kunder kolles
dhe te vjellave, si dhe forcon zemren dhe shqisat. Aloe Vera permban
mbi 20 lloje mineralesh, qe jane te domosdoshme, per organizmin e
njeriut, si p.sh. calcium, fosfor, kalium, hakur, natrium, klori,
mangani, magneziumi etj. Gjithashtu ajo permban barbaloine, antranol,
antracen, acid cimetik, acid aloik, vaj eterik, rezistanol, vitamin ate
shumellojshme etj.Aloe Vera ndihmon tretjen, qarkullimin e
gjakut, funksionimin e veshkave, te melēise, fshikezes se temthit,
lehteson dhimbjet reumatizmale, ul nivelin e kolesterines dhe te
triglicerideve, si dhe nivelin e sheqerit ne gjak tek diabetiket,
forcon sistemin imunitar dhe ka efekt antikancerogjen.


Historia e Aloe Veres eshte shume interesante. Si
bime sheruese, per here te pare aloe permendet ne periudhen sumerike,
ne pllakat prej argjile. Tek nje mumje egjyptiane eshte gjetur, ne
vitin 1550, nje papyrus, i cili permendte vetite sheruese te aloes. Tek
greket e vjeter, Aloe ka simbolizuar bukurine, durimin, lumturine dhe
shendetin. Hipokrati (i cilesuar si babai i mjeksise) e cileson Aloe
Vera-n, ne nje tekst te tij si: stimulus per rritjen e flokeve, sherues
se tumorrit, sherues ne problemet e stomakut. Kinezet e perdornin Aloen
per sherimin e semundjeve te lekures dhe djegieve. Ne Japoni, Aloe
eshte bima mbreterore dhe perdoret per sherim net e gjitha semundjet.
Gjithashtu, kjo bime eshte perdorur edhe mjeket e ushtrive romake, per
mjekimet e luftetareve.
[1] Transmeton Trimidhiu.

[2] Verdheza

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi