Teknikat Relaksuese.

Shko poshtė

albmuslim Teknikat Relaksuese.

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:11 pm

I dobėtMė i miri
Trupi
juaj ėshtė i aftė tė reagojė me alarm ndaj njė situate stresante. Por
trupi juaj gjithashtu ėshtė i aftė qė tė prodhojė edhe diēka qė ėshtė
krejt e kundėrt me reagimin e alarmit; reagimin relaksues.
Ju jeni tė relaksuar kur:


• Zemra juaj rreh ngadalė, qartė dhe nė mėnyrė uniforme.
• Frymėmarrja juaj ėshtė e qetė, e thellė dhe e shtruar.
• Muskujt e trupit tuaj janė krejtėsisht tė ētendosur dhe tė lėshuar.
• Gjymtyrėt e tyre e duarve dhe kėmbėve tuaja i ndieni tė ngrohta.
• Mendja juaj ndihet e qetė.
• Ju ndiheni tė freskėt dhe energjikė.
Siē
e shihni, kėto shenja tė relaksimit, janė tė kundėrta me shenjat e
reagimit tė alarmit. Kėshtu qė mund tė pėrdorni relaksimin pėr tė
fashitur efektet e reagimit tė alarmit, tė cilat po tė jenė tė zgjatura
dhe intensive, shpien nė sėmundje. Ju mund tė arrini njė gjėndje
relaksi duke pėrdorur teknika tė ndryshme relaksimi. Disa prej tyre
janė:
Meditimi
Ndokush prej jush munt ta mendojė meditimin
si diēka magjike, por zakonisht, ai ėshtė veē njė ushtrim mendorė, njė
pėrpjekje juaja e vetėdijshme pėr tė pėrqendruar vėmendjen nė njė
objekt tė vetėm dhe pėr tė shmangur gjithēka tjetėr, siē janė mendimet
qė lindin brėnda jush, ashtu edhe ngacmuesit e tjerė qė vijnė nga
mjedisi i jashtėm. Objekti, nė tė cilin pėrqėndrohet vėmendja juaj,
ėshtė objekti i meditimit. Ē’ mund tė jetė ky objekt? Njė imazh pamor,
njė vazo, njė disk, njė figurė gjeometrike, njė re, njė njollė drite,
njė fjalė apo fjali qė pėrsėritet pa pushim, etj.
Me kėtė nuk
synohet analizimi i kėtyre objekteve, as mendimi rreth tyre, por
thjesht tė shihni objektin si diēka qė ekziston nė vetvete. Synoni qė
ky objekt i vetėm tė mbushė gjithė mendjen tuaj, duke pėrjashtuar
gjithēka tjetėr, duke ngushtuar vetėdijen tuaj. Dhe pėrse bėhet kjo?
Pėr t’u shkėputur nga problemi qė ju shqetėson. Jo tamam! Pėr t’u
qetėsuar dhe pėr tė rimarrė energji pėr tė pėrballuar mė mirė problemet
dhe pėr tė kontrolluar mė mirė vėmendjen tuaj, pėr ta drejtuar atė atje
ku ju intereson duke mos rėnė pre e rastėsisė. Ky ėshtė thelbi i meditimit.
Pėr
muslimanėt kėshillohet pėrdoimi i dhikrit (pėrmendja dhe lavdėrimi i
All-llahut xh.sh. – SubhaneAllah, Elhamdulilah, Allahu Ekber), i sureve
tė shkurtra tė kur’anit, apo edhe i salavateve, duke i pėrsėritur pa
ndėrprerje ato. Duke vepruar nė kėtė mėnyrė, pėrveē pėrfitimeve qė u
pėrmendėn mė sipėr, ju mund tė pėrfitoni edhe nga qetėsia qė stimulon
secila nga kėto lutje. Duke bėrė kėtė, ju jeni tė vetėdijshėm, qė
krahas meditimit, ju po kryeni edhe adhurim, i cili i drejtohet Tė
Vetmit Tė Plotfuqishėm. Pėrsėritja e pandėrprėrė e lutjeve, fokuson
vėmendjen tuaj tashmė, jo tek njė lule, jo tek njė objekt i thjeshtė i
rastėsishėm, por tek Burimi i ēdo force e ēdo sigurie. Ju keni larguar
vėmendjen nga problemi qė ju shqetėson, keni sjellė nė mendje Zotin
Fuqiplotė, keni ndjesinė e veprimit tė njė vepre tė mirė dhe tė
pėrfitimit shpirtėrorė prej saj, kėshtu, dalė nga dalė, ju po shkoni
drejt relaksimit.
Efektet qė vijnė prej relaksimit janė shumė tė rėndėsishme:
1 – Fiziologjike
• Ul ritmin e rrahjes sė zemrės.
• Ul ritmin e frymėmarrjes.
• Ul konsumimin e oksigjenit nga organizmi.
• Ul presionin e lartė tė gjakut.
• Ul tensionin muskulor.
• Normalizon aktivitetin e valėve alfa nė tru.
• Pėrmirėson gjumin.
2 – Psikologjike
• Pakėson ankthin.
• Pakėson depresionin.
• Rrit nivelin e vetėdijėsimit pėr gjėrat qė ndodhin brenda dhe jashtė jush.
• Rrit nivelin e vetėkontrollit.

Kėto efekte ndihen rreth 2-4 javė nga fillimi i praktikimit tė meditimit.
Pėr tė praktikuar meditimin pėrpiquni tė zgjidhni njė vend tė qetė,
ēlirohuni nga gjėrat qė ju shtėrngojnė (rrip, orė, etj), mos rrini
shtrirė, meditoni disa herė gjatė ditės dhe mundėsisht gjatė tė
njėjtave orare (njė mėnyrė ėshtė qėndrimi rigoroz ndaj faljes nė kohė i
pesė namazeve ditore), mos pėrdorni pije stimulante para meditimit
(kafe, koka-kola, alool, etj).
Ju mund tė pėrdorni meditimin, jo
vetėm nė vende dhe kohė tė veēanta, por edhe nė momentin dhe vėndin ku
ju pushton shqetėsimi. Nė raste tė tilla, zakonisht pėrqendrohuni tek
frymėmarrja juaj duke mos u pėrpjekr t’i mbushni mushkėritė me forcė.
Thuajini vetes: “Unė po marr frymė” (dhe merrni frymė edhe njė herė),
“Unė jam i qetė dhe kam gjėndjen nėn kontroll” (dhe merrni frymė edhe
dy herė), ose “SubhaneAllah” (33 herė ngadalė, ku pas ēdo here merrni
frymė pa u sforcuar, pasi duhet tė dini se ajri i nevojshėm futet nė
mushkėri gjithsesi), pastaj “Elhamdulilah” dhe “Allahu Ekber”, duke
ndjekur tė njėjtin rregull.
Relaksimi Progresiv.
Midis
tensionit nervor-emocional dhe tensionit muskulor ka gjitjmonė njė
lidhje tė ndėrsjelltė. Ankthi dhe zemėrimi i tendosin dhe i
kontraktojnė muskujt. Dhe, nga ana tjetėr, muskujt e tendosur
mbėshtesin dhe shtojnė jetėgjatėsinė e ankthit dhe zemėrimit.
Pikėrisht, kjo lidhje ju jep njė armė tė fortė pėr tė luftuar stresin.
Vėrtetė qė e keni tė vėshtirė tė kontrolloni drejtpėrdrejt emocionet
tuaja negative, por ju mund tė kontrolloni muskujt tuaj, tė reduktoni
tensionin muskulor, duke ndihmuar nė direkt reduktimin e stresit. Mbi
50 vjet mė parė, mjeku Edmund Jakobson vuri re kėtė lidhje mes
tensionit emocional-nervorė dhe atij muskulor dhe i lindi ideja se
tensioni muskulorė mund tė reduktohet duke relaksuar muskujt
progresivisht. Nė kėtė mėnyrė ai pėrpunoi teknikėn e rekaksimit
progresiv. Jakobson u nis nga njė parim i thjeshtė biologjik; muskujt e
tendosur, pas ētendosjes, ēlirimit, sjellin njė relaksim mė tė thellė.
Pėr tė arritur kėtė relaksim muskujt tendosen fort, pastaj ēlirohen.
Dhe, nė thelb, teknika e relaksimit nuk ėshtė gjė tjetėr veē njė seri
sistematike ushtrimesh, qė kėrkojnė tė tendosin njė grup muskujsh dhe
pastaj ti ēlirojnė ata me qėllim relaksimin e tyre. Quhet relaksim
progresiv, pasi relaksimi bėhet duke kaluar gradualisht nga njėri grup
muskujsh tek tjetri, deri sa relaksohen te gjithė muskujt e trupit.
Fillohet nga muskujt e duarve, krahėve, pjesa e kokės, shpina,
kraharori, pjesa e barkut dhe nė fund kėmbėt. Qėllimi i tendosjes sė
uskujve nė fillim ėshtė qė ju tė mėsoni sė ē’ėshtė tensioni muskulor.
Bėni njė provė tė thjeshtė. Mbyllini dhe shterngojini fort sytė, tamam
si nė rastin kur era ju pėrplas me forcė pluhurin e rrugės. Mbajini pėr
pak tė shtrėnguar. Ajo qė ndieni ėshtė tension muskulor. Tani lėshojini
nga shtrėngimi, por pa i hapur. Ajo qė ndieni pas saj ėshtė relaksimi.
Qėllimi i fazės sė relaksimit ėshtė qė ju ta njihni sa mė mirė kėtė
pėrjetim, e pasi ta njihni mirė, tė jeni nė gjėndje t’ia induktoni
vetes nė momentet e shqetėsimeve. Qėllimi final i relaksimit progresiv
ėshtė qė ju tė ndieni me shpejtėsi ato grupe muskujsh nė trupin tuaj qė
janė tė tendosur dhe t’i relaksoni ato, si dhe tė pėrdorni me ekonomi
trupin tuaj (tė pėrdorni njė pjesė tė tij, duke mbajtur tė relaksuar
pjesėn tjetėr).
Efektet e relaksimit progresiv janė tė shumta:
1 - Fiziologjike
• Ulje e tensionit muskulor. (Lehteson dhimbjet e kokės, migrenat, dhimbjet e shpinės.)
• Normalizimi
i funksionimit tė organeve tė brendshme tė organizmit. (Veēanarisht,
relaksimi i sistemit tė zemrės dhe enėve tė gjakut dhe aparatit gastro
intenstianal. Ka efekt shumė tė mirė tek kolitet.)
• Pėrmirėsimi i gjumit.
• Rimarrja e energjive.
2 – Psikologjike
• Pakėson ankthin. (rekomandohet shumė pėr personat me ankth)
• Pakėson depresionin.
• Pėrmirėson mendimin pėr veten.
• Rrit efektivitetin nė aktivitete.
• Ndihmon nė pėrpjekjet pėr lėnien e alkoolit dhe drogės.

Desensibilizimi Sistematik.
Ju
nuk mund tė jeni tė relaksuar dhe nė tė njėjtėn kohė tė ndieni ankth.
Relaksimi ka efekte fiziologjike plotėsisht tė kundėrta me ankthin.
Psikiatri Joseph Ėolpe vuri nė dukje se, nėse efektet fiziologjike tė
relaksimit u kundėrvihen stimujve ankthprodhues, ato janė nė gjėndje tė
pakėsojnė reagimet e ankthit qė shkaktojnė kėta stimuj. Pra, njė
gjėndje fiziologjike pėrdoret pėr tė parandaluar njė gjėndje tjetėr
fiziologjike. Kemi tė bėjmė me njė lloj frenimi reciprok. Nė teknikėn e
desensibilizimit sistematik, ju rrini plotėsisht tė relaksuar dhe nė tė
njėjtėn kohė imagjinoni situatėn qė ju shkakton ankth. Pėrsėriteni kėtė
disa herė, deri sa tė arrini ta imagjinoni situatėn stresante pa frikė.
Nė kėtė rast ka ndodhur desensibilizimi sistematik. Situatat qė
shkaktojnė ankth mund tė jenė tė ndryshme, pėr nga niveli i ankthit dhe
tė shumta nė numėr. Ju duhet tė kaloni nė mėnyrė sistematike nė
imagjinimin e situatave qė ju shkaktojnė mė pak ankth drejt atyre qė ju
shkaktojnė ankthin mė tė madh.
Desensibilizimi ndikon nė shuarjen e
frikės rreth diēkaje. Por jo vetėm kaq. Kjo teknikė jep mundėsinė e
rivlerėsimit tė situatės apo objektit ndaj tė cilit keni frikė, duke ju
krijuar mundėsinė mė pas ta zotėroni atė. Kjo teknikė ėshtė mjaft e
pėrshtatshme pėr tė luftuar ankthin e provimeve, ankthin e tė folurit
nė vende publike, njė numri tė madh tė fobive, etj.

Si mund tė realizoni desensibilizimin sistematik? Mjafton tė bėni tre gjėra:
1. Tė relaksoheni.
2. Tė ndėrtoni njė hierarki tė situatave qė ju shkaktojnė ankth (nga mė e lehta deri tek mė e rėnda).
3. Tė imagjinoni situatat qė ju shkaktojnė ankth, ndėrkohė qė rrini plotėsisht tė relaksuar.

Duhet
tė kuptoni se pa qenė tė relaksuar nė fillim nuk mund tė filloni tė
praktikoni desensibilizimin sistematik. Fillimisht do t’ju duhen rreth
20-30 minuta pėr tė arritur nė gjėndjen e relaksimit tė kėrkuar, nga
mund tė filloni tė ushtruarit e teknikės sė desensibilizimit progresiv.
Kėto,
si dhe teknika tė tjera, janė sugjeruar nga studiues tė ndryshėm pėr tė
ndihmuar nė pakėsimin e shfaqjeve tė ankthit. Siē u pėrmend edhe mė
lart, teknika tė tilla gjėnden gjithashtu tė shkrira nė praktikat e
pėrditshme tė besimtarit musliman, tė cilat kanė karakter
shumėdimensional. Tė ushtruarit me rregull dhe bindje i ketyre
praktikave, nga ana juaj, do tė jetė njė ndihmė e madhe nė kapėrcimin e
vėshtirėsive me natyrė psikologjike.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi