Konsumimi!

Shko poshtė

albmuslim Konsumimi!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:08 pm

Organizmi juaj ėshtė njė mekanizėm i pėrsosur. Negjithatė, reagim pas
reagimi, ai fillon tė konsumohet. Sipas psikologes Ajala Pajne,
konsumimi pėrfshin Brenda vetes elementė tė rraskapitjes mendore
(mendime negative pėr punėn, veten, apo pėr jetėn nė pėrgjithėsi),
elementė tė rraskapitjes fizike (lodhje, mungesė fuqie vazhdimisht),
elementė tė rraskapitjes emocionale (pesimizėn, tė ndjerit pa shpresė).
Konsumimi
ndodh gradualisht si pasojė e akumulimit tė streseve kronike, qė lidhen
me punėn dhe me rolet tjera qė ne kryejm nė jetėn e pėrditshme. Kujdes!
Konsumimi nuk kursen njeri.
A jeni duke u konsumuar?
Kėtė do ta mėsoni duke
plotėsuar testin e mėposhtėm. Pėrgjigjuni ēdo pyetje Brenda 30
sekondave. Pėr ēdo pyetje do tė shėnoni nė njė fletė njė numėr nga 1
(nuk e keni vėrejtur kėtė ndryshim apo e keni vėrejtur fare pak), deri
nė 5 (keni vėrejtur njė ndryshim tė madh tek vetja). Pra me anė tė
numrave nga 1 deri nė 5 ju do tė shprehni se sa keni vėnė re ndryshime
tek vetja kohėt e fundit, pėr pyetjen pėrkatėse.1. A lodheni mė lehtė? Ndiheni pa energji? (…)
2. A ju besdisin njerėzit duke ju thėnė: “Kohėt e fundit ju nuk dukeni dhe aq mirė”? (…)
3. Lodheni pėr herė e mė shumė, por po arrini rezultat pėrherė e mė tė ulta? (…)
4. A keni filluar qė pėrherė e mė shumė tė shihni pak ose aspak gjėra tė mira nė botėn qė ju rrethon? (…)
5. A ju zė shpesh njė mėrzi, burimin e sė cilės nuk mund ta shpjegoni? (…)
6. A keni filluar tė harroni (takimet, afatet, sendet personale etj..)? (…)
7. A keni filluar tė irritoheni mė lehtė? Mėrziteni mė shpejt se pėrpara me njerėzit qė ju rrethojnė? (…)
8. A keni filluar qė tė rrini me shoqėrinė apo familjarėt mė pak se zakonisht?
9. A ndiheni shumė i zėnė pėr tė bėrė gjėra tė rutinės sė pėrditshme (p.sh. telefonimin e dikujt)? (…)
10. Jeni duke shfaqur ankesa fizike (dhimbje koke, dhimbje tė pėrgjithshme tė trupit, etj)? (…)
11. Ju ndiheni tė ēorjentuar pas pėrfundimit tė punėve tė pėrditshme? (…)
12. Gjithnjė e mė pak ndiheni tė gėzuar? (…)
13. Ndiheni i paaftė pėr tė qeshur me njė shaka qė ka tė bėjė me ju? (…)
14. Ju duket seksi si diēka qė jus jell mė shumė shqetėsim se kėnaqėsi? (…)
15. Ndieni se keni shumė pak gjėra pėr t’u thėnė tė tjerėve?Mblidhi pikėt!Si t’i interpretoni rezultatet?
 0-25 pikė. Jeni shumė mirė, pėrsa i pėrket konsumimit.
 26-35 pikė Duhet tė jeni mė i kujdesshėm, veēanarisht nė disa nga aktivitetet tuaja.
 36-50 pikė Jeni njė kandidat i mirėfiltė pėr t’u gllabėruar nga rraskapitja.
 51-65
pikė. Rrezik! Pėr ju llamba e alarmit ėshtė ndezur. Ju gjėndeni nė njė
pikė tė tillė ku rrezikoni seriozisht shėndetin tuaj fizik dhe mendorė.Sidoqoftė.
Mos u alarmoni. Konsumimi nuk ėshtė njė gjėndje e pariparueshme, sado
shumė t’u ketė zaptuar. Ju mund ta merrni prapė veten, madje t’i
ktheheni jetės mė me tepėr energji dhe dėshirė se pėrpara. Sidoqoftė,
kėshillimi me njė psikolog specialist (kujdes! Specialist, jo
sharlatan), do t’u ndihmonte sė tepėrmi qė tė rikuperoni sa mė shpejt
dhe nė mėnyrė tė shėndetshme defiēitet e krijuara nga konsumimi.
Tani pėr tani kini parasysh kėto gjėra:
 Ndalo dhe pyet: Si mund ta bėj jetėn time mė gazmore?
 Ruaji energjitė: Vlerėso koston kohė-energji, pėr ēdo punė, pastaj mendo nėse ia vlen ta bėsh atė.
 Pėrcakto
mirė qėllimet tuaja: Pėrqėndrohu nė ato aspekte tė punės qė ju japin mė
tepėr kėnaqėsi. Kurr mos nguro tė pyesėsh veten: Ēfarė interesi ka kjo
pėr mua?
 Kėrko ndihmė: Mo ski turp tė kėrkosh ndihmė kur ke
nevojė. Punėt dhe pėrgjegjėsitė ndaji me tė tjerėt. Tendenca pėr t’i
bėrė gjėrat vetėm ju konsumon.Pėrshtatur prej H.J.Freudenberger. Burnout – The High Cost of High Achivement. (Garden City. N.Y. Anchor Press, 1980)

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi