ADRENALINA DHE NORADRENALINA JANE MEDIATORET E STRESIT

Shko poshtė

albmuslim ADRENALINA DHE NORADRENALINA JANE MEDIATORET E STRESIT

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 9:06 pm

Cfare
ndodh ne organizem gjate stresit? Kur marrim nje lajm te keq ose kur
papritur nje ngjarje na gezon shume, kur ne rruge duhet te shmangim me
shpejtesi perplasjen me nje makine, ose kur ne nje mbledhje pas nje
kritike te pamerituar, reagojme te nxehur, skuqemi ose zbehemi,
djersitemi ose na thahet goja, shtrengojme grushtet ose kercasim
dhembet, ngrihemi nga vendi e flasim ne kembe, ndjejme zemren te rrahe,
koken te pulsoje ose veshet te bucasin.


Nganjehre eshe syte nuk na shohin mire dhe ne gjoks
mund te kemi ndjenja si kalimi i korentit. Ne keto situate nje i
moshuar mund te ndjeje nje shtrengim ne gjoks dhe jo rralle e shohim te
vendose trinitrinen (bar i zgjerimit te eneve te gjakut te zemres ne
gjuhe). Pas kalimit te ketij faktori stressor, krahas te ndjerit
fitimtar ose te humburit, te rrezikuar ose te lindur per se dyti, ne
ndjehemi te lodhur, duam te ulemi ose te vendosim duart ne mes. Fati,
shkalla e ulet e agresivitetit te stresorit ose pervoja na ndihmuan te
mbijetojme ne stress. Por cili eshte mekanizmi magjik i clirimit te
kesaj energjie te brenshmeqe na shkaktoi kete ndjenjesi?
Stresori
vepron mbi shqisat tona dhe prodhon ne to sinjale, te cilat shkojne ne
trupin tone dhe prej aty vetetimthi nxitet nje pjese e sistemit tone
nervor e quajtur sistem simpatik. Rezultati i kesaj nxitjeje eshte
clirimi ne gjak i 2 lendeve kimike te quajtura adrenaline dhe
noradrenaline. Magjia e dikurshme emocionale eshte e thjeshte per
fiziologet dhe psikologet e sotem. Adrenalina dhe noradrenalina
prodhojne shumicen e efektove trupore gjate emocioneve dhe stresoreve
qe veprojne per nje kohe te shkurter. Ne keto raste truri dhe muskuli
duan energji per te perballuar pune nen tension. Prandaj furnizimi me
gjak dhe lende energjitike eshte shtuar. Per kete zemra duhet te rrahe
me shpejt dhe enet e gjakut duhet tkurrur. Te gjitha keto pergatitje
ben organizmi per te perballuar stresorin nepermjet adrenaline dhe
noradrenalines. Ato pergatisin organizmin per rezistence ndaj stresit
ose per t'iu larguar atij.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi