Deri sot e paparė Supernova nė shpėrthim shumė tė ndritshėm

Shko poshtė

albmuslim Deri sot e paparė Supernova nė shpėrthim shumė tė ndritshėm

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:59 pm

Illustrationi i njė Supernovas
Astronomėt
kanė pėrcjellur gjatė dy muajve njė shpėrthim gjigant tė yjeve tė
ashtuquajtur Supernova- deri tash mė i ndritshmi qė deri sot ėshtė parė.

"Kjo pamje ka qenė shumė spektakulare, me 100 herė mė tepėr energji,
sesa te Supernovat tipike qė ėshtė parė deri mė sot." - tha Nathan
Smith nga Universiteti i Kalifornisė nė Berkely, i cili udhėheq timin
vėzhgues tė Astronomėve.


"Kjo d.m.th. se ylli i eksploduar ndoshta ka
qenė aq i madh sa vetėm njė yll gjigant mund tė jetė, pėrafėrsisht 150
herė mė i madh se Dielli ynė. Kėtė gjė ende deri sot nuk e kemi parė“.
Vazhdon ai.
Nga tė dhėnat e vėzhguesve
mendohet se ky yll – Supernova, pėrafėrsisht 240 million vjet drite
larg nesh u zbulua nė vjeshtė tė vitit tė kaluar dhe mė tepėr se dy
muaj u vėzhgua – njė kohėzgjatje jo normale pėr njė eksplozion tė yjeve.

A pritet njė spektakel edhe mė i madh?

Shkencėtarėt e Nasa-s janė nė dyshim dhe pyesin se mos ndoshta nė tė
ardhmen e afėrt edhe ndonjė Spektakėl Qiellor tjetėr duhet tė pritet nė
afėrsi tė Tokės. Pasi ylli, qė prodhoi Supernovan me emėr SN 2006gy u
hetua nga ekspertėt nga eksplozioni i njė mase tė madhe – nga i njėjti
proces, ku u vėzhgua ylli Eta Carinae nė Rrugėn e Qumėshtit qė ėshtė
7500 vjet Drite larg nesh.
Nga kjo mundėsohet tė themi se ndoshta edhe ky yll njė ditė si njė Supernovė do tė eksplodojė.

Nė vazhdim thuhet: “Ne nuk dimė sigurisht se Eta Carinae sė shpejti do
tė eksplodojė, por ne do ta mbajmė nėn vėzhgim tė mėtutjeshėm“, thotė
Mario Livio nga Institucioni i Shkencave nė Gjithėsi nė Baltimore.
„Eksplozioni i Eta Carinae mund tė jetė mė e mira pamje e spektaklit
yjor nė historinė e civilisacionit tė tashėm njerėzor“.

Pėrkthyer nga gazeta e pėrditshme Gjermane:
„Tages anzeiger“ - 08 Maj 2007

Sqarim:

- Supernova ėshtė njė term, i cili pėrdoret kur njė yll shpėrbėhet nga
njė shpėrthim i fuqishėm. Njė yll gjigant, me anė tė njė shpėrthimi tė
frikshėm asgjėson vetveten dhe po me njė shpejtėsi tmerrėsisht tė
madhe pėrhapet nė hapėsirė. Drita e cila rrezatohet nga ky shpėrthim
ėshtė mijėra herė mė e fortė se drita e tyre normale. Kėta luajnė rol
tė rėndėsishėm nė formimin e universit gjithashtu ndihmojnė nė
transportimin e materieve nė pika tė ndryshme tė universit. Pastaj nga
kjo formohen edhe yje tė reja ose sisteme tė reja tė yjeve.
-Njė vit drite ėshtė i barabartė me shpejtėsinė e dritės qė ėshtė 300 000 km/sek.
Pėr mė tepėr lexoni Kur’anin Kerim ku All-llahu xh.sh pėrshkruan shumė bukur ēdo gjė nė gjithėsi:
„ S’ka dyshim se krijimi i qiejve dhe i tokės ėshtė mė i madh se krijimi i njerėzve por shumica e njerėzve nuk e dinė“ [Gafir, 57]
Sqarimi i marrur nga libri: “Krijimi i universit“ - Harun Jahja
Pėrgatit:
Suzana Hasani
09 Maj 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi